Bota

SHBA/ Disa të vdekur në Iowa pasi stuhitë goditën Midwest!

Një tornado vrau shumë njerëz në një qytet të vogël të Iowa-s, ndërsa stuhitë e fuqishme përfshinë Midwest.

Sipas mediave të huaja, shtëpitë dhe bizneset në Greenfield u shkatërruan, makinat u shkatërruan dhe mbeturinat u shpërndanë nëpër peizazh.

Policia e Iowa-s konfirmoi viktimat në një konferencë shtypi të martën mbrëma, por nuk ishte në gjendje të thoshte se sa.

Nebraska, Illinois dhe Wisconsin u goditën gjithashtu nga tornado, shi i madh dhe ndërprerje të energjisë elektrike.

Pamjet video që tregojnë shkatërrimin në të gjithë Iowa përshkruanin ndërtesa të rrafshuara, makina të përmbysura dhe turbina me erë të thyer.

Greenfield, një qytet me 2000 banorë rreth 55 milje larg Des Moines, duroi tornadon më vdekjeprurës nga të gjithë.

Mary Long e kaloi stuhinë brenda biznesit të saj në Greenfield dhe i tha Associated Press: “Unë mund ta dëgjoja këtë gjëmim, si treni proverbial i mallrave, dhe më pas sapo u krye”.

Biznesi i zonjës Long nuk u dëmtua rëndë, por ajo tha se pjesët e tjera të qytetit nuk ishin aq me fat.

Spitali i qytetit ishte ndër ndërtesat e dëmtuara, duke detyruar dhjetëra personat që u plagosën të shkonin diku tjetër.

Një “pjesë e mirë” e Greenfield është e shkatërruar, u tha gazetarëve të martën mbrëma patrulla e shtetit të Iowa, Sgt Alex Dinkla.

Numri i të vdekurve ishte i panjohur, tha ai, duke shtuar: “Ne jemi ende duke numëruar në këtë moment.”

Të gjithë ata që jetojnë në qytet duket se janë përgjegjës, tha ai.

Guvernatorja e Iowa-s, Kim Reynolds tha se do të vizitojë Greenfield të mërkurën në mëngjes për të vlerësuar dëmet.

“Ishte vetëm disa javë më parë që tornadot goditën disa komunitete të tjera të Iowa-s dhe është e vështirë të besohet se kjo ka ndodhur përsëri,” tha zonja Reynolds në një deklaratë.