Bota

SHBA/ Gati 90 milionë banorë nën kërcënimin e tornadove ‘potencialisht të dhunshëm’!

Stuhi të forta pritet të përfshijë disa shtete qendrore dhe jugore të SHBA-së duke filluar nga e premtja pasdite, dhe duke sjellë kërcënimin e disa tornadove të forta, breshrit të madh dhe erërave të dëmshme për afro 90 milionë njerëz në 21 shtete.

Niveli 4 nga 5, i stuhive të forta tani shtrihet nga Misisipi verior në Iowa. Disa nga tornadot mund të jenë EF-3 ose më të larta, që do të thotë se do të kenë erëra të paktën 136 mph. Në përgjithësi, zona me rrezik të moderuar mbulon 10 milionë njerëz.

Banorëve u është kërkuar të ndërmarrin masa, pasi mund të izolohen nga përmbytjet.

 “Banorët këshillohen të qëndrojnë të vetëdijshëm për motin dhe të kenë mënyra të shumta për të marrë alarmet e motit”, tha Qendra e Parashikimit të Motit .

Javën e kaluar, një tornado gjatë natës rrafshoi pothuajse të gjithë komunitetin e Rolling Fork, Mississippi, ku erërat e vlerësuara maksimale prej 170 mph u përhapën. Në total, të paktën 26 njerëz u vranë dhe dhjetëra u plagosën ndërsa sistemi i fuqishëm i stuhisë lëvizi në juglindje.

Ndërkohë të Premten, një rrezik i shtuar pak më i dobët për stuhi të forta, Niveli 3 nga 5, është në vend për zonat përfshirë Çikago, Indianapolis, Nashville, Cincinnati dhe Louisville, Kentaki. Kërcënimet kryesore janë tornadot e izoluara në rrugë të gjatë, erërat e dëmshme dhe breshri i madh.

Një rrezik i lehtë i nivelit 2 nga 5 i stuhive të forta shtrihet në luginat e Ohajos dhe Tenesit dhe përfshin Columbus, Ohio; Kansas City, Misuri; dhe Milwaukee.

Disa nga zonat që ende pastrohen nga stuhitë e javës së kaluar mund të përballen me mot më të ashpër të premten, dhe sinoptikanët paralajmërojnë se kushtet mund të jenë intensive.