Bota

Shuhet në moshën 49-vjeçare aktori i “Star Trek”, Kenneth Mitchell!

Fatkeqësisht ka ndërruar jetë në moshën 49-vjeçare Kenneth Mitchell, aktori që u shfaq në “Captain Marvel” dhe në “Star Trek”. I ndjeri u diagnostikua me ALS e njohur si sëmundja e neuroneve motorike pesë vjet e gjysmë më parë. Familja e tij tha në një deklaratë në Instagram se Mitchell ishte “një vepër arti frymëzuese për të gjitha zemrat që ai preku”.

Mitchell u shfaq në një sërë shfaqjesh dhe filmash televizivë, duke përfshirë “Captain Marvel”, në të cilin ai luajti babanë e personazhit titullar, Joseph Danvers. I lindur në Toronto, Kanada, Mitchell ishte i martuar me aktoren Susan May Pratt dhe dyshja kishin dy fëmijë së bashku.

Ai zbuloi se vuante nga ALS në një intervistë me revistën People në vitin 2020 dhe tha se kishte përdorur një karrocë me rrota. Në një postim në Instagram, familja e tij e nderoi atë si “një ëndërrimtar dhe më shumë se çdo gjë tjetër, një baba krenar”. Forma më e zakonshme e sëmundjes së neuroneve motorike, ALS është një sëmundje neurodegjenerative progresive që bën që qelizat nervore të specializuara në tru dhe palcën kurrizore të ndalojnë së punuari siç duhet.