Lifestyle Sociale

Si të hani në mënyrën tuaj për një shëndet më të mirë mendor!

Libri i ri nga Dr Kimberley Wilson, i papërpunuar: “Si ushqimi që hamë po ushqen krizën tonë të shëndetit mendor”, është shumë për t’u tretur. Autori i tij është një psikolog i autorizuar me një master në të ushqyerit (dhe një finalist i vitit 2013 në The Great British Bake-Off). Wilson pretendon se dieta është “një faktor themelor qendror, por i anashkaluar dhe i injoruar” në shkallët spirale të sëmundjeve mendore dhe “rritje e cenueshmërisë neurologjike”. Jo vetëm për të menduar, pra, ushqimi ndikon në humor dhe sjellje, në vetë strukturën e trurit tuaj, madje edhe në shpejtësinë që ai plaket. Por katër shekuj pas dallimit dualist të filozofit René Descartes midis fizike dhe mendore, ne ende mendojmë mendjen dhe trupin të ndara, prandaj ne, siç shkruan Wilson, “po hamë rrugën drejt Alzheimerit”.

Të gjithë duhet të shqetësohen për demencën…- thotë Wilson, më me gëzim sesa mund të sugjerojë tema.

Demenca është një term ombrellë për kushte të tilla si Alzheimer (më e zakonshme) që shkaktojnë neurodegjenerim progresiv dëmtim ose vdekje të qelizave nervore dhe humbje të funksionit të trurit. Është shkaku kryesor i vdekjeve në MB. Dhe, siç përshkruan Wilson, një e treta e faktorëve të rrezikut të modifikueshëm për demencën i përkasin të ushqyerit, duke përfshirë yndyrën e trupit, diabetin, fibrat e ulëta, sheqerin e lartë dhe konsumimin e alkoolit. (Alkooli është një neurotoksinë, kështu që nëse pini, përpiquni ta bëni këtë me vakte dhe brenda kufijve të rekomanduar.) Plakja e përshpejtuar e trurit ka të ngjarë të nxitet pjesërisht nga marrja “kronike e ulët” e yndyrave omega-3; truri ynë është 60 për qind yndyrë nga pesha e thatë.

Të rriturit në Mbretërinë e Bashkuar marrin 55 për qind të kalorive të tyre nga ushqimet ultra të përpunuara: zakonisht, me energji të dendur, por të varfëruar me lëndë ushqyese, të pasura me yndyrna të pashëndetshme, sheqerna të lira dhe niseshte të rafinuara, por me pak proteina, fibra dhe mikroelemente, me pesë përbërës, por shpesh shumë të tjera, jetëgjatë, tërheqëse, e shijshme, e përshtatshme dhe e lirë. (Përqindja është edhe më e lartë në SHBA.) Për fëmijët britanikë, përqindja është deri në 80 për qind. Në Itali, ku jetëgjatësia është më e gjatë, por UPF-të përbëjnë vetëm 14 për qind të kalorive të të rriturve (më e ulëta në Evropë), demenca është e teta në renditjen e shkaqeve të vdekjes.

Njerëzit që hanë zarzavate kanë tru më të ri

Shkaku kryesor i vdekjes për burrat në Mbretërinë e Bashkuar nën 50 vjeç janë ata vetë. Është treguar se omega-3 redukton idetë vetëvrasëse, thotë Wilson, dhe zbut inflamacionin: aktiviteti i sistemit imunitar që, nëse është i tepruar ose i zgjatur, mund të jetë i dëmshëm dhe shoqërohet me depresion në rreth 30 për qind të rasteve. Ndërsa ushqyerja nuk është një ilaç, udhëzimet e përditësuara të vitit 2020 të Kolegjit Mbretëror të Psikiatrit të Australisë dhe Zelandës së Re për menaxhimin e depresionit përcaktojnë institucionin e një diete të shëndetshme si “thelbësore”.

Një nga omega-3 kryesore dhe një “blloqe ndërtuese” e qelizave të trurit, DHA nuk mund të prodhohet në sasi të mjaftueshme nga trupi ynë. Ne e marrim atë kryesisht duke ngrënë peshk me vaj (të konservuar) dhe ushqime të tjera deti që hanë mikroalgat që sintetizojnë DHA. DHA e bollshme ka të ngjarë të ketë ndihmuar paraardhësit tanë të grumbulluesve të peshkut të ndërtonin trurin më të madh; mungesa e tij mund të përshpejtojë rënien globale të IQ-së.

Njerëzit që hanë zarzavate (sa më të errëta, aq më mirë) kanë gjithashtu trurin më të ri, thotë Wilson. Dhe fasulet dhe bishtiqet fibroze ushqejnë mikrobiomën tonë të zorrëve: bakteret, maja, kërpudhat dhe mikroorganizmat e tjerë (yum) që banojnë aty, të cilat nga ana e tyre prodhojnë komponime neuroprotektive. Ndërsa ne nuk do të bëjmë të gjithë fasulet tona të pjekura në moshën 12-vjeçare (“Isha thjesht një fëmijë shumë nervoz”), aq më shumë mund të gatuajmë nga e para, thotë ajo, “thjesht, aq më shumë ushqim do të merrni në ushqimin tuaj. dietë”.

“Mund të hani si të doni. Unë vetëm dua që ju të jeni të informuar dhe të dini se çfarë po bëni”

Për mëngjes, Wilson zakonisht ha fasule, vezë ose kërpudha me bukë të thekur integrale, ose një përzierje (të bërë në shtëpi) tërshërë, grurë, elbi, oriz dhe spell që formon bazën për muesli, qull ose tërshërë gjatë natës. Në verë, ajo i njom kokrrat e saj me kefir (gjithashtu të bërë vetë) dhe sipër me manaferra.

Dreka është sallatë (e blerë nga Aldi) me proteina të mbetura nga darka, fasule, pulë, peshk ose vezë të ziera dhe bukë anash. Për rostiçeri, fruta ose diçka “fibra”, si fasule fava të pjekura (një e preferuar në Mesdhe) e përzier me arra të papërpunuara.

Darka mund të jetë lëng pule me bishtajore, taco peshku ose makarona me perime të pjekura. Qoftë sallatë apo feta e rastësishme e tortës (përsëri, e bërë vetë), ajo thekson shijshmërinë, si dhe vlerat ushqyese.

Fiset dietike dhe influencuesit kujdesen për dëshirën tonë për përgjigje të thjeshta për pyetjet komplekse, thotë Wilson, por nuk ka një mëngjes “më të mirë” ose mënyrën për të ngrënë. Dietat vegjetariane dhe vegane mund të jenë më të shëndetshme në disa drejtime, por gjithashtu mund të çojnë në mangësi të lëndëve ushqyese thelbësore për trurin tonë. Këto përfshijnë omega-3 DHA dhe EHA, vitaminë B12 (mungesa e së cilës mund të imitojë demencën dhe është një pararendës për Alzheimer), kolinë (“llaç” i qelizave të trurit, e cila është e vështirë të merret mjaftueshëm pa vezë ose suplemente) dhe jod (i cili ne mund t’i marrim nga alga deti, por kjo nuk është një element kryesor i dollapit të dyqanit).

“Rreziku i marrjes së suplementeve si ‘sigurim’ është se ju ‘përkuleni’ në vend që të përpiqeni të hani më shumë fruta dhe perime, peshk me vaj dhe fasule”.

Mund të hani si të doni.  Unë thjesht dua që ju të jeni të informuar dhe të dini se çfarë po bëni…- thotë Wilson

Ndërsa suplementet janë të mira në parandalimin e sëmundjeve të mungesës së plotë të tilla si skorbuti ose rakitat, ato nuk u afrohen ushqimeve të plota dhe përbërjeve të tyre të panumërta të dobishme, sinergjike që nuk mund të nxirren domosdoshmërisht dhe të futen në një pilulë. Rreziku i marrjes së suplementeve si “sigurim” është se ju “përkuleni” në vend që të përpiqeni të hani më shumë fruta dhe perime, peshk me vaj dhe fasule.

Pothuajse 11,000 njerëz, përfshirë më shumë se 300 fëmijë, u shtruan në spital në Angli vitin e kaluar për shkak të kequshqyerjes, katërfishuar nga 2007-2008. Sëmundjet “viktoriane” duke përfshirë skorbutin dhe rakitin po kthehen pasi kafshon kriza e kostos së jetesës. I papërpunuari nxjerr në pah sesi ushqimi gjithashtu ushqen pabarazinë sociale në një cikël ndër brezash ushqimi i dobët është “shkak dhe pasojë e varfërisë”.

Nëse e keni kaq të vështirë për t’u bark, Wilson sugjeron të dhuroni në bankën tuaj lokale të ushqimit. (Ndoshta hidhni disa multivitamina.) Dhe mbështesni fushatën për ushqime universale falas në shkollë për të shpëtuar katër milionë fëmijë nga pasiguria ushqimore.

Çdo i rritur që mendon drejt e di se është thjesht e padrejtë…- thotë ajo.