Health & Beauty Lifestyle

Si të kujdeseni për trupin tuaj gjatë këtij sezoni…

Për t’u siguruar që trupi juaj që shkëlqejë aq sa fytyra juaj, MALENA HARBERS ndan këshillat e miratuara nga ekspertët që do ta bëjnë regjimin tuaj të funksionojë më shumë dhe do të japë më shumë.

1.Rifunksiononi pajisjen tuaj LED

“Mund ta çoni maskën tuaj LED të përdorimit në shtëpi në çdo pjesë të trupit që ka nevojë për shërim”,-thotë estetistja e listës A, Joanna Vargas. Ndërsa gjoksi, krahët dhe barku janë të gjitha zona të njohura për t’u trajtuar, ia vlen të synoni edhe pjesën e sipërme të shpinës. “Është e zakonshme të keni përjetuar djegie nga dielli dhe si rezultat, do të keni një humbje të elasticitetit që është shumë e dukshme rreth linjës së sytjenave.” Drita blu LED është gjithashtu e shkëlqyer për trajtimin e puçrrave në shpinë dhe gjoks. Kërkoni pajisje që janë fleksibël dhe mund të punojnë në pjesë të ndryshme të trupit.

2.Trajtojeni trupin si fytyrën tuaj

Ndërsa mund të kemi shumë serume dhe maska, ne shpesh mbështetemi në vetëm një krem ose vaj për trupin. Ndërrimi me një locion glikolik, si ai i shkëlqyer i Lancer The Method: Body Nourish ose U Beauty’s Resurfacing Body Compound (i shkëlqyer për rafinimin e lëkurës dhe zbehjen e pigmentimit), disa netë në javë bën një ndryshim të vërtetë në strukturën dhe cilësinë e lëkurës. Përndryshe, ju mund ta përdorni çdo ditë për dy javë për një trajtim intensiv sezonal. Acidi hialuronik është çelësi për trajtimin e lëkurës së dehidratuar kudo dhe serumi i jashtëzakonshëm i trupit Nécessaire bën të gjithë ndryshimin. Përdoreni atë vetëm në zonat e yndyrshme ose me një krem trupi në gjymtyrë më të thata. Vargas rekomandon përdorimin e një pastrues të injektuar me acid salicilik një ose dy herë në javë dhe trajtoni zonat e prirura ndaj njollave me një serum retinoli, duke vendosur sipër hidratuesin e rregullt të trupit.

3.Përdorni maskat prej letre

Përdorini dhe fërkoni mbi zonën ku dëshironi të përqendroheni. Provoni një trajtim të bazuar në vitaminë C për të përmirësuar bërrylat e dehidratuar, ose Vargas sugjeron që të masazhoni një maskë te këmbët e thata. “Lëkura këtu është shumë e hollë, kështu që ka nevojë për shumë hidratim të pasur, por jo të rëndë.”

4.Provoni mënyrën braziliane

“Unë e ndjek këtë rutinë çdo mëngjes dhe zgjat më pak se pesë minuta,”-thotë terapistja Flavia Morellato. “Unë filloj me pastrimin e barkut nga trupi, por gjithmonë aktivizoj fillimisht gjëndrat limfatike në mënyrë që lëngu të mund të kullohet, thjesht shtypni me majat e gishtave ndërsa punoni lart midis brinjëve katër ose pesë herë për të stimuluar nyjet limfatike të kraharorit.Më pas, kaloni te këmbët, duke stimuluar gjëndrat në ijë duke shtypur butësisht brenda kthesës së kofshës në pjesën e sipërme të këmbës.”

5.Masazhoni trupin me krëhër

Kjo teknikë mund të lëvizë energjinë e bllokuar të trupit, gjë që ndihmon në largimin e yndyrës. Praktikuese e mjekësisë kineze Katie Brindle tha se: “Është shumë e thjeshtë dhe merr më pak se katër minuta në ditë. Ose bëjeni me ujë në dush ose duke përdorur një vaj trupi, në mënyrë që të keni një ‘rrëshqitje’ në lëkurë.

6.Përdorni AHA

Trajtimet me acid glikolik dhe acid laktik funksionojnë më së miri për të trajtuar keratosis pilaris. ato gunga të vogla në pjesën e pasme të krahëve. Pads shumë të pëlqyera Alpha Beta Universal Daily Peel të Dr. Dennis Gross Skincare i përmbajnë të dyja. “Lëkura në trup është dy deri në tre herë më e trashë se ajo e fytyrës, kështu që shpesh ju nevojitet një trajtim me përbërës më të fortë për rezultate më të mira”,-thotë Dr. Gross.

7.Mos harroni dekoltenë tuaj

“Është shumë e zakonshme të keni vija nën dhe midis gjoksit tuaj për shkak të pozicionit tuaj të gjumit”,-thotë Vargas. Për të parandaluar edhe më shumë rrudhat, mbështillni një leckë për fytyrën ose një peshqir dore dhe vendoseni në mes të gjinjve tuaj para se të flini.”