Lifestyle

Si të shkëlqeni gjatë verës pa dalë nga shtëpia!

Lajm i mirë për introvertët. Jo vetëm që nuk keni më nevojë të dilni nga shtëpia për të ushqyer veten, për të fituar jetesën ose për të blerë rrobat më luksoze, tani mund të keni një shkëlqim nga koka te këmbët të dorëzuar në derën tuaj gjithashtu. Kjo është e drejtë: falë rritjes së aplikacioneve sipas kërkesës, për të mos përmendur bumin në shtëpi të shkaktuar nga pandemia, të gjithë berberët, facialistët dhe trajnerët mbi të cilët do të mbështeteshe veçanërisht gjatë këtij sezoni më të dobët të vitit do të vijnë direkt tek ju.

Për t’ju kursyer stresin e kërkimit, ne kemi grumbulluar disa nga profesionistët më të mirë sipas kërkesës, të cilët do t’ju bëjnë gati për të qenë seksi në verë nga komoditeti i dhomës tuaj të ndenjes brenda një kohe të shkurtër. Dhe në rast se keni nevojë për një nxitje të vogël ndërmjet takimeve, ata madje kanë ndarë edhe këshillat e tyre ‘bëje vetë’.

Për flokë të shkëlqyer

Thirrje në shtëpi:

E keni pyetur ndonjëherë veten se ku shkojnë të pashmit për të rregulluar flokët e tyre profesionalisht? Përgjigja: me komoditet dhe diskrecion me përparësinë më të madhe, berberi zakonisht vjen tek ata. Një profesionist i tillë i kërkuar është z. Fadi Rachdi, i cili punon jashtë hapësirës së sallonit të Neville në hotelin Bulgari të Londrës, por gjithashtu do të kalojë nëpër shtëpitë e banorëve aty pranë (dhe madje do të fluturojë për t’ju parë në Kanë ose Monako nëse jeni një klient i rregullt). USP-ja e tij është sistemi i tij termik me gërshërë, i cili mbyll skajet e ndara, siguron një rritje më të butë – dhe ka fituar zotin David Beckham si një tifoz.

Beje vete:

Kushdo që mori një palë gërshërë në flokët e tyre gjatë pandemisë, do të ketë mësuar shpejt se kjo është një punë që më së miri t’u lihet profesionistëve. Por mos e nënvlerësoni rëndësinë e një rutine solide të kujdesit për flokët. Këshilla më e mirë e Rachdi për një pamje verore me shkëlqim? “Shmangni mbajtjen e kapelave çdo ditë,” thotë ai. “Dhe ju mund t’i shpëlani me ujë çdo ditë për t’i mbajtur flokët të freskët, por nuk ka nevojë për një shampo të plotë deri në ditën e katërt.”

Për një çehre rrezatuese

Thirrje në shtëpi:

Një hap përpara nga shkumëzimi i produkteve të mahnitshme të Dr. Barbara Sturm në banjën tuaj është që një nga estetistët e saj të trajnuar të vijë direkt në derën tuaj, me shtratin e trajtimit dhe gjithçka tjetër. Në Londër, marka e kujdesit për lëkurën ka bashkëpunuar me aplikacionin Ruuby për të ofruar disa nga fytyrat e markës në lëvizje, përveç makinerive të rënda në klinikë. Për një nxitje të shpejtë para ngjarjes, provoni Signature Sturm Glow Facial, i cili kombinon maskat, kremrat, pastruesin dhe serumet me një masazh limfatik-kullues dhe ekstrakte. Përndryshe, ekziston Super Anti-Ageing Facial, i cili përfshin të gjitha të lartpërmendurat, plus një mjet microneedling për depërtim më të thellë.

Beje vete:

Mendoni për fytyrën si një shtesë të këndshme për një rutinë solide të kujdesit të lëkurës në shtëpi. Sipas znj. Milena Naydenov, estetike kryesore në 111SKIN, kjo do të përbëhet të paktën nga një pastrues pa sulfate, një serum me vitaminë C për ndriçim, një hidratues me retinol gjatë natës dhe një SPF ditor. Trajtimet më thelbësore në shtëpi do të bëjnë gjithashtu mrekulli: estetistja mjekësore me bazë në Majami, zonja Amy Peterson sugjeron një maskë javore të pasur me peptide për një nxitje (Maska Y-Theorem Bio Celulose Facial Facial Mask nga 111SKIN është në krye të listës së saj), ndërsa Naydenov rekomandon investimin në një pajisje me dritë të kuqe (“për të ndihmuar në uljen e inflamacionit dhe stimulimin e kolagjenit”). Dhe asnjë eliksir i shtrenjtë nuk mund të mposhtë përfitimet e një stili jetese të shëndetshëm. Të dyja theksojnë rëndësinë e një diete të ekuilibruar, shumë ujë dhe gjumë të mjaftueshëm, i cili do t’ju bëjë të shkëlqeni shpejt.

Për një shkëlqim nga koka te këmbët

Thirrje në shtëpi:

Nxirja e lëkurës super delikate me spërkatje është arma sekrete e shumë modeleve apo personazheve të famshëm që kërkojnë një vend të diellit pa rrezikun real të kancerit të lëkurës. Për rezultate po aq të padukshme, drejtojuni z. James Harknett, i cili drejton një klinikë të vlerësuar me çmime në hotelin W të Londrës, por gjithashtu do të dorëzojë ekspertizën e tij dy dekada direkt në derën tuaj. Është një proces pa rrëmujë – solari i Harknett-it 3 metra e gjerë mund të vendoset kudo në shtëpi dhe ai përdor një pistoletë spërkatëse super të saktë për aplikim të përsosur. Dhe falë aftësisë së tij për të përputhur nuancat e lëkurës (plus një konsultim të plotë për atë që po kërkoni paraprakisht), mund të jeni të sigurt se thjesht do të shfaqni një version më të shkëlqyeshëm dhe të qetë të vetes.

Beje vete:

Solari është padyshim shumë më e ndërlikuar, por sipas mendimit të Harknett, një nivel i mirë i përgatitjes është çelësi i rezultateve të shkëlqyera në shtëpi. “Bëni depilim 24 orë para se të nxiheni dhe bëni një eksfolim të butë – asgjë shumë e ashpër në lëkurë”, thotë ai. “Dhe bëni një dush të freskët përpara aplikimit dhe sigurohuni që jeni duke u nxirë në një mjedis të freskët.” Ai rekomandon gjithashtu aplikimin e kremit hidratues në pikat më të thata si bërrylat, gjunjët dhe duart për të shmangur njollat – plus pak në fytyrë. “Është më mirë të jesh i butë në fytyrë për të filluar. Një pengesë e lehtë lagështie do të lehtësojë shkëlqimin dhe thjesht do t’i japë asaj pamje të mirëqenies.”

Për një fizik më në formë

Thirrje në shtëpi:

Nëse e keni të pamundur të përshtatni palestrën në orarin tuaj të përditshëm, ose thjesht nuk po i shihni rezultatet që kërkoni, pse të mos telefononi një trajner personal për t’ju kthyer në rrugën e duhur? Në aplikacionin Lucie, mund të rezervoni seanca në shtëpi me një sërë ekspertësh të mirëqenies dhe trajnerë kryesorë, të cilët të gjithë kanë punuar me markat e klasit botëror si parakusht. Për një stërvitje dinamike të të gjithë trupit, provoni një klasë boksi një-për-një me një instruktor nga Rathbone Boxing Club (ata do të sjellin dorezat). Ose për një transformim të përshtatur për ju që kombinon stërvitjen e forcës, kondicionimin dhe Pilates – plus të gjitha këshillat ushqimore – rezervoni në një bllok seancash me zonjën Aimee Long, e cila ka sjellë në formë shumë të famshëm.

Beje vete:

Falë bumit të bllokimit të stërvitjeve në shtëpi, një pjesë e vogël e palestrave të nivelit të lartë tani ofrojnë aplikacione që ju lejojnë të stërviteni me instruktorët e tyre më të mirë të fitnesit në klasë nga dhoma juaj e ndenjjes. Nuk mund të hyni në një nga studiot e stilit industrial të BLOK në Londrën Lindore? Provoni BLOK TV, i cili ofron kurse të drejtpërdrejta dhe sipas kërkesës, të tilla si BLOKforce, boks dhe Pilates. “Për ata që stërviten me peshë, vrapojnë ose boksojnë, Pilates ofron një mundësi të shkëlqyer për t’u fokusuar në gjatësinë, fleksibilitetin dhe rritjen e gamës së lëvizjes në nyje,” thotë instruktori z. Jonny Caguioa. Equinox i famshëm luksoz gjithashtu kujdeset për masat me Equinox Plus, i cili ofron gjithçka, nga trajnimi i forcës deri te meditimi i drejtuar. Adhuruesit e guximshëm të SoulCycle mund të marrin gjithashtu rregullimin e tyre këtu – me kusht që të jeni të gatshëm të investoni në biçikletën në shtëpi prej 2500 dollarësh – ose të provoni klasën e tyre të kondicionimit metabolik me z. Chris Vo.

Për këmbë pa të meta

Thirrje në shtëpi:

Një pedikyr para sezonit të sandaleve është standard, por për këmbët si Flintstone, do t’ju duhet diçka më lart. Hyni z. Bastien Gonzalez, një pedikyr-podiatër i njohur botëror me përvojë 25 vjeçare, i cili dihet se kryen mrekulli nga banjat e tij në vende magjepsëse si Mandarin Oriental i Londrës dhe Place des Vosges në Paris – ose më mirë akoma, në komoditetin e shtëpisë suaj. Kjo do të thotë, nëse mund të siguroni një takim me të. Për 10 ditë të muajit, ai është i përkushtuar ndaj klientëve të rregullt në Londër dhe Nju Jork dhe shpesh do të kalojë në Azinë Juglindore dhe në rajonin e Gjirit për t’u kujdesur për klientët më të mirë atje. Megjithatë, ata pak me fat që arrijnë të marrin një referim (po, me të vërtetë) mund të jenë të sigurt se këmbët e tyre janë në duart më të mira.

Beje vete:

Për një pedikyr të mirë në shtëpi, ju do të dëshironi të pajiseni me një skedar këmbësh, një limë thonjsh kristali dhe një hidratues të mirë, thotë zonja Nikoletta Louka, mjekja kryesore e këmbëve në Margaret Dabbs London. “Dhe sigurohuni që t’i prisni thonjtë drejt, jo poshtë anëve. Dhe gjithmonë duhet të punoni me lëkurë të thatë.” Zbutja dhe hidratimi i rregullt i përditshëm do t’i mbajë këmbët të lëmuara – si dhe shmangia e ecjes zbathur, thotë Louka. Megjithatë, nëse po punoni për kallo super të trasha dhe kënaqësi të tjera të tilla, është më mirë të rezervoni për një pedikyr mjekësor profesional në një nga vendet e hijshme të markës.