Bota Celebrities Design Showbiz

Taika Waititi blen vilën me vlerë mbi 10 milionë dollarë në Zelandën e Re!

Regjisori Taika Waititi, ka vendosur të blejë një sipërfaqe prej 10.5 milionë dollarësh (9.9 milionë euro) buzë detit në Point Chevalier, Auckland. Burimet thonë se Waititi kishte kërkuar për një pronë të nivelit të lartë në qytet, por ai nuk ishte i interesuar për periferitë tipike, si Remuera ose Herne Bay.

 

Shtëpia trekatëshe 336 metra katrorë me katër dhoma gjumi dhe katër banjo në majë shkëmbi ndodhet në një seksion 620 metra katrorë dhe ofron një pamje nga Waitematā në Gadishullin Te Atatū dhe Hobsonville Point.

Shtëpia është ndërtuar në vitet 1990 dhe është rinovuar gjerësisht shtatë vjet më parë. Rinovimi përfshinte një pishinë, kuzhinë dhe banjo të reja dhe një studio të pavarur mbi garazhin, e cila ruan pjesën e përparme të pronës. Nën kuvertën e pishinës është një lëndinë e gjerë e mbështjellë me pemë të pjekura pōhutukawa dhe vendbanimi privat ka të drejta bregore dhe një shteg për në plazh.

Agjenti i Ray White, Derek von Sturmer, i cili ndërmjetësoi shitjen, nuk e konfirmoi blerësin dhe agjenti i Waititit, Gail Cowen nuk donte të komentonte. Besohet se është shtëpia e parë në Auckland që ka blerë regjisori 48-vjeçar, i lindur në Wellington, fitues i çmimit “Oscar”. Regjisori i filmave “Thor: Ragnarok” dhe “Jojo Rabbit” ka punuar më shumë në Auckland.

Shtëpia e tij e re nuk është shumë larg vendit ku ai filmoi sezonin e dytë të serialit të tij, “Our Flag Means Death” në Studion “Film Kumeu”. Waititi, i cili u martua me yllin shqiptar të muzikës pop, Rita Ora në Los Angeles në gusht të vitit të kaluar, ka një stil jetese luksi, dhe çifti udhëtojnë vazhdimisht midis Australisë, ShBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Europës.