Bota

Të fluturosh me avion për 64 ditë pa bërë asnjë ndalesë apo ulje, njihuni me rekordin botëror të pamposhtur kurrë!

Fluturimi më i gjatë ndonjëherë u krye nga dy burra të quajtur Robert Timm dhe John Cook në 1958/1959. Pilotët fluturuan me një Cessna 172 mbi Las Vegas, si dhe mbi Los Anxhelos dhe arritën të thyejnë rekordin botëror për fluturimin më të gjatë ndonjëherë. Çifti u nis më 4 dhjetor 1958 dhe fluturoi për më shumë se dy muaj. Pilotët udhëtuan për 64 ditë, 22 orë dhe 19 minuta dhe përshkuan 150,000 milje, që është e barabartë me mbi gjashtë udhëtime rreth botës. Ideja erdhi pasi një biznesmen në Las Vegas donte të promovonte hotelin e tij të ri, Hotelin Hacienda.

Mekaniku i tij i automateve, Robert Timm – gjithashtu një pilot bombardues i Luftës së Dytë Botërore – mendoi se do të ishte një ide e mirë për të thyer rekordin e qëndrueshmërisë së fluturimit duke fluturuar një aeroplan me ‘Hacienda Hotel’ të shkruar nëpër avion. Duke kaluar një vit duke modifikuar aeroplanin në mënyrë që të ishte në detyrë, Timm bëri disa ndryshime – duke përfshirë shtimin e një rezervuari shtesë karburanti – si dhe një dyshek, një lavaman dhe një tualet kampi.

Sapo ishte gati për ngritje, Timm dhe bashkë-piloti i tij u nisën nga Las Vegas. Ata patën disa përpjekje të dështuara – më e gjata prej të cilave zgjati 17 ditë – por pas disa ndryshimeve, duke përfshirë zëvendësimin e Timm-it me bashkë-pilotin e tij me mekanikun John Wayne Cook – suksesi u shfaq në horizont. Pilotët u ngritën më 4 dhjetor 1958, në orën 15:52 dhe u ulën mbi dy muaj më vonë.

Ata kaluan shumicën e kohës duke fluturuar dhe avioni ishte lyer me vija të bardha në goma për t’u siguruar që nuk kishte ulje sekrete. Ne e dimë se çfarë po mendoni – si është e mundur? A nuk do t’i mbaronte karburanti avionit?

Epo, në mënyrë të pabesueshme, dy herë në ditë, një kamion me një rezervuar karburanti dhe pompë do të takohej me avionin. Avioni rri pezull nga toka dhe duke përdorur një çikrik, pilotët e lidhnin zorrën, përpara se të qëndronin në një platformë të ngjitur në derë dhe të mbushnin karburant në rezervuar. Ata e bënë këtë 128 herë gjatë 64 ditëve.

Edhe pse të suksesshëm, pilotët padyshim patën disa probleme gjatë rrugës, duke përfshirë dështimin e gjeneratorit dhe Timmin që e zuri gjumi gjatë fluturimit për më shumë se një orë. Për fat të mirë, auto-piloti u fut, por më vonë dështoi disa ditë pas incidentit. Pasi kishin tejkaluar rekordin tashmë, ata vendosën të zbarkonin më 7 shkurt 1959.