Bota

Tensione në Azi! Kina dhe Filipinet “përplasen” në det mbi ishujt e kontestuar!

Një varkë filipinase dhe një anije e Rojës Bregdetare Kineze u përplasën pranë një shkëmbi, ndërsa të dyja vendet i vunë fajin njëra-tjetrës për përplasjen në Detin e Kinës Jugore.

Incidenti ndodhi gjatë një misioni të rifurnizimit të Filipineve në një garnizon të vogël në Second Thomas Shoal në Ishujt Spratly, që është një pikë zjarri për Manilën dhe Pekinin.

Ajo vjen një ditë pasi Filipinet akuzuan rojet bregdetare kineze se përdorën topa uji për të “penguar” tre anije qeveritare që u dërgonin furnizime peshkatarëve filipinas pranë Scarborough Shoal, jashtë ishullit kryesor të Luzonit.

Tensionet e gjata midis Manilës dhe Pekinit mbi det janë ndezur muajt e fundit pas incidenteve të shumta që përfshijnë anijet filipinase dhe kineze, duke përfshirë dy përplasje të mëparshme.

Kina pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore, duke përfshirë ujërat dhe ishujt pranë brigjeve të fqinjëve të saj, dhe ka injoruar një vendim të gjykatës ndërkombëtare që pohimet e saj nuk kanë bazë ligjore.

Ajo vendos varka për të patrulluar rrugën ujore dhe ka ndërtuar ishuj artificialë që i ka militarizuar për të përforcuar pretendimet e saj.

Filipinet thanë të dielën se “anijet e Gardës Bregdetare të Kinës dhe të milicisë detare kineze ngacmuan, bllokuan dhe ekzekutuan manovra të rrezikshme në anijet e furnizimit civil të Filipineve”.

Rojet bregdetare të Kinës, megjithatë, akuzuan varkën filipinase për “përplasje të qëllimshme” me anijen kineze pasi injoroi “paralajmërimet shumta të rrepta”.