Aktualitet Politikë

VIDEO/ U godit me vezë teksa hynte në gjyqin e Belerit, Vangjel Dule: Ishte skenar!

Një incident ka ndodhur këtë të mërkurë në ambientet e jashtme të Gjykatës së Posaçme, ku një person ka sulmuar me vezë kryetarin e Partisë “Bashkimi për të Drejtat e Njeriut”, Vangjel Dule.

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule është vënë në “shënjestër” nga një qytetar, i cili e qëlloi me dy vezë.

Dule ndaloi për një moment i habitur me këtë veprim dhe më pas ngjiti shkallët e SPAK, për të qenë i pranishëm në seancën e kryebshkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

“Hajde këtu ore, do ikni siç ikin këlyshat e Serbisë”, i thotë personi që e goditi me vezë, ndërsa Dule i është kthyer se do të futej në SPAK.

I kontaktuar nga gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha, Dule tha se sulmi i sotëm “ishte pjesë e një skenari”.

Në Gjykatën e Posaçme të Apelit u mbajt seanca për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, pasi apeloi kërkesën e rrëzuar nga Gjykata e Shkallës së Parë për të marrë leje të posaçme që të betohet në bashki. Gjykata e shtyu seancën duke mos marrë asnjë vendim ditën e sotme.

Dule u paraqit në GJKKO për të ndjekur nga afër senacën për kërkesën e Fredi Belerit për të rrëzuar vendimin për moslejimin e betimit të tij si kryebashkiak i Himarës. Por vendimi i Gjykatës së Posaçme u shty për të hënën e datës 29 janar.

Në seancën e sotme avokatët e Belerit kanë kërkuar përjashtimin e gjyqtates së vetme Daniela Shirka, me arsyetimin se trupa duhet të ishte me tre anëtare dhe jo me një.

Përmes avokatëve, por edhe personalisht nga kafazi i sallës, Beleri ka kërkuar ndryshimin e vendimit të Shkallës së Parë, që i refuzoi kërkesën për leje të posaçme nga burgu.

Beleri u arrestua dy ditë para zgjedhjeve lokale të 14 majit, nën dyshimin për blerje votash.