Botë e Çuditshme Health & Beauty

Zbuloni se si duket organi gjenital mashkullor në mikroskop!

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ka brenda organit gjenital mashkullor dhe si duket në të vërtetë? Mjeku i famshëm Karan Raj, kirurg dhe pedagog në Universitetin e Sunderlandit, vendosi t’jua tregojë. Në një video që aktualisht është bërë virale në rrjet mjeku tregoi se si duket një prerje tërthore e një organi gjenital mashkullor.

Ai shpjegoi se organi përbëhet nga tre cilindra. I pari dhe i dyti janë pjesë të organeve që mbushen me gjak gjatë ereksionit. “Kur shikoni nga afër nën mikroskop, në thelb është një sfungjer delikat. Këto hapësira të vogla midis enëve të gjakut janë vendimtare për zgjerimin e raketës së dashurisë. Kjo e lejon atë të rritet ndjeshëm në vëllim ndërsa mbushet me gjak dhe këto degë të arteries gjenitale mashkullore që shihni janë ndër më të voglat në trup”,-tha doktori.

@dr.karanr

Microscopic findings @Adolfo Sánchez-Blanco, Ph.D

♬ original sound – Dr Karan Raj

Është e lehtë të kuptosh pse. Ndërsa një person plaket dhe këto enë gjaku ngushtohen, është më e lehtë të kesh disfunksion erektil, i cili shpesh mund të jetë një shenjë paralajmëruese e sëmundjes së zemrës.

Pjesa e tretë e organit, e quajtur “corpus spongiosum”, ka uretrën që kalon drejtpërdrejt përmes saj. Ky cilindër është gjithashtu i mbushur me gjak.

Kur mbushet me gjak dhe zgjerohet, ngjesh uretrën, kjo është arsyeja pse nuk mund të urinosh kur je i ngurtë. Këto enë gjaku kanë një shtresë muskulore që mund të relaksohet shpejt për të rritur rrjedhjen e gjakut, dhe si të tillë, duke e bërë gati për veprim.

Rikujtojmë, se Rena Malik, kirurge e specializuar për shëndetin seksual, ka zbuluar se cila pjesë e trupit tregon se një mashkull ka një penis të madh. “Ka një studim japonez që përfshiu vetëm japonezët, kështu që rezultatet janë disi të kufizuara. Ata matën pjesët e trupit dhe gjatësinë e penisit. Ata zbuluan se gjatësia e hundës lidhej me gjatësinë e penisit, jo me gjatësinë e dorës apo këmbës”-tha Malik në një podcast.