Bota

Zhdukja e Madeleine McCann: Policia do të kontrollojë rezervuarin portugez!

Policia që po heton zhdukjen e Madeleine McCann do të kryejë kontrolle në një rezervuar në Portugali. Një kërkim i digës Arade do të fillojë të martën, 50 km nga vendi ku foshnja u zhduk në Praia da Luz në 2007. Christian Brueckner, 45 vjeç, u bë një i dyshuar zyrtar, ose një “arguido”, nga prokurorët portugez në 2022.

Kërkimi u kërkua nga policia gjermane pasi zona u vizitua nga Brueckner kur Madeleine, atëherë tre vjeç, u zhduk. Madeleine, nga Rothley, Leicestershire, kishte qenë me pushime me familjen e saj në Algarve të Portugalisë kur u zhduk më 3 maj 2007.

Lajmi për kërkimin u raportua fillimisht nga mediat portugeze. Autoritetet gjermane nuk e konfirmuan zyrtarisht atë, por treguan se raportet e mediave ishin të sakta. Hans Christian Wolters, prokurori i shtetit gjerman në Braunschweig, tha për BBC se një deklaratë e shkurtër e konfirmimit do të lëshohej të martën në mëngjes.

Një zonë e gadishullit të rezervuarit pak më shumë se një milje e gjatë u mbyll nga policia pak pas mesditës të së hënës, njoftoi rrjeti televiziv portugez SIC. Kërkimi pritet të bëhet të martën dhe të mërkurën, tha ajo.

Policia ka ngritur tenda blu dhe po mbyll rrugët që të çojnë në digën e krijuar nga njeriu, ndërsa gjithsej 20 oficerë policie janë caktuar në kërkim. Z. Wolters po e trajton Bruecknerin si të dyshuarin kryesor në çështjen McCann, megjithëse ai kurrë nuk është akuzuar për zhdukjen e Madeleine dhe ka mohuar çdo përfshirje.

Prokurori i shtetit tha se një sasi në rritje e provave kishte lidhur Brueckner me rastin, duke përfshirë të dhënat e tij të telefonit celular që tregonin se ai ishte në zonën e Praia de Luz në kohën e zhdukjes së Madeleine.

Brueckner, një shtetas gjerman, aktualisht ndodhet në burg në Gjermani për përdhunimin e një gruaje 72-vjeçare në vitin 2005 në të njëjtën zonë ku u zhduk Madeleine McCann. Ai jetonte pranë resortit Praia da Luz kur familja McCann ishte me pushime dhe kaloi kohë në zonë midis 2000 dhe 2017.

Nuk është hera e parë që rezervuari kontrollohet në kuadër të hetimeve. Në vitin 2008, avokati portugez Marcos Aragao Correia pagoi zhytësit specialistë për të kontrolluar rrugën ujore pasi ai pretendoi se ishte informuar nga kontaktet kriminale se trupi i Madeleine ishte në rezervuar.

Kërkimi më i fundit në Portugali në lidhje me zhdukjen e Madeleine ishte në vitin 2014, kur policisë britanike iu dha leja të ekzaminonte shkurre pranë vendit ku ajo u zhduk. Në fillim të këtij muaji, prindërit e Madeleine, Kate dhe Gerry, mbajtën një vigjilje për të shënuar 16 vjetorin e zhdukjes së saj.

Ata gjithashtu shënuan ditëlindjen e 20-të të vajzës së tyre në maj, duke u zotuar se “nuk do të heqin dorë kurrë” për të gjetur vajzën e tyre. Ata thanë në një postim në faqen zyrtare në Facebook të fushatës Find Madeleine:

Gëzuar ditëlindjen Madeleine. Ende mungon. Ende shumë më ka munguar. Ende në kërkim. Për aq kohë sa duhet. Ne të duam dhe po presim për ty. Nuk do të dorëzohemi kurrë.