Fashion

3 sekrete për t’u dukur sa më spektakolare në një event, frymëzuar nga tapeti i kuq!

Dy nga stilistët më me ndikim të Hollivudit, JENNIFER AUSTIN dhe HOLLY WHITE, flasin për zotërimin e kodit të veshjes së Oscars, sekretet që qëndrojnë pas stilit të yjeve dhe truket që do të çojnë pamjen tuaj pas errësirës në një nivel tjetër. Ndërkohë që është zyrtarisht një ngjarje për të nderuar arritjet në kinematografi, ngjarja Oscars është gjithashtu një festë për fansat e modës, pasi krijon një sfond elegant për stilin e spektaklit të tapetit të kuq. “Oscars është finalja e madhe e sezonit të çmimeve, kështu që ju dëshironi të përfundoni me një deklaratë të guximshme, diçka që do të ketë ndikim maksimal; një vështrim që do të arkivohet në kujtimet e njerëzve për javë, muaj dhe me shpresë për vitet që do të vijnë”, thotë stilistja me bazë në Londër, Holly White, e cila numëron si klientë Milly Alcock të House of the Dragon dhe Charitra Chandran të Bridgerton.

Stilistja nga LA Jennifer Austin ka përgatitur aktoren e mirënjohur Angela Bassett për Oscars të këtij viti. Bassett veshi një fustan metalik për të pranuar Golden Globe 2022 për aktoren më të mirë në rol dytësor në Black Panther: Wakanda Forever, e ndjekur nga një fustan voluminoz ngjyrë jargavan me mëngë tulipani për paraqitjen e saj në Bafta 2023 dhe një jumpsuit të bardhë elegant për fitoren e saj në Çmimet e imazhit NAACP. “Një gjë që unë u them gjithmonë klientëve të mi është: “Ata do të të shikojnë, kështu që le t’u japim atyre diçka për të parë!””-thotë Austin, i cili ka punuar me Bassett për 10 vjet e shumë më tepër. “Më pëlqen të argëtohem me klientët e mi në tapetin e kuq. Ngjyra sjell gjithmonë vëmendjen dhe sytë tek ju, ashtu si edhe siluetat e bukura. Çelësi është të dukeni të bashkuar dhe të lëmuar, por prapë të jeni të përshtatshëm për ngjarjen.”

Ja se si ta dukeni glamuroze me truket e stilit të White and Austin.

Dilni nga zona juaj e rehatisë

“Provo gjithçka, të gjitha ngjyrat, siluetat, pëlhurat dhe markat. Klientët ndonjëherë vijnë tek unë me një stil apo markë shumë specifike në mendjen e tyre dhe shpesh ne e provojmë dhe përfundojmë duke shkuar në një drejtim krejtësisht tjetër”, thotë White. “Unë u them gjithmonë klientëve se të dish se çfarë nuk të pëlqen dhe çfarë nuk funksionon është po aq e rëndësishme sa të dish se çfarë bën. Jini të hapur për të provuar diçka ndryshe, është mënyra më e mirë për të gjetur vërtet estetikën tuaj bazë dhe atë që ju bën të ndiheni më të relaksuar dhe më të sigurt. Pastaj, mund të bëheni kreativ.”

“Këtë sezon çmimesh, Angela është e hapur për të eksploruar silueta të ndryshme,” thotë Austin. “Pëlhura të ndryshme dhe gjëra që nuk i kemi bërë më parë, kështu që sa herë që ajo godet tapetin, ka një histori tjetër, një pamje tjetër. Mendoj se stili i saj rezonon me njerëzit sepse e vesh si gruan që njoh dhe shoh, jo për moshën e saj. Ajo është e gjallë, është klasike dhe e sofistikuar, ajo është argëtuese, është e gjitha kjo. Rrobat tuaja supozohet të pasqyrojnë të gjitha aspektet e asaj që jeni.”

Eksploroni stilistë të vendosur dhe në zhvillim

“Ka disa stilistë që përshtaten pa mundim me klientët e mi. Milly [Alock] për Givenchy, për shembull, dhe më pëlqejnë veçanërisht koleksionet befasuese të Pierpaolo Piccioli për Valentino, “thotë White. “Është një kohë kaq emocionuese në industrinë e modës; ka kaq shumë ndryshime që po ndodhin tani, debutimi i Maximilian Davis në Ferragamo ishte i jashtëzakonshëm. Më pëlqen gjithashtu të punoj me stilistë në zhvillim, si 16Arlington dhe Conner Ives. Gjetja e stilistëve të rinj është diçka që klientët e mi e shohin gjithashtu me të vërtetë emocionuese, kështu që unë gjithmonë tërheq një përzierje pamjesh nga stilistë më të njohur dhe talente në zhvillim.”

Përqafoni evolucionin e stilit tuaj

“Kam një rregull pesëvjeçar kur vesh dikë: dua që të jesh po aq i ri sa pesë vjet më parë, por nuk dua që të dukesh njësoj apo të vishesh njësoj”, thotë Austin, i cili numëron Sergio Hudson, Tom Ford dhe Max Mara ndër stilistët e saj të preferuar për të punuar. “Është e rëndësishme të përditësoni elementë të vegjël të stilit tuaj në mënyrë që të jeni gjithmonë në zhvillim.”

White ndan një qasje të ngjashme dhe synon të “krijojë pamje të përjetshme dhe me ndikim, të cilat klientët do t’i shikojnë pas pesë, 10 vjetësh dhe menjëherë do të ndihen po aq të mrekullueshëm në atë moment, duke e parë atë foto”. “Jam tërhequr nga linjat e pastra dhe më pëlqen një siluetë e madhe për të bërë gjithçka të ndihet pak më e relaksuar. Saint Laurent, The Row, Alexander McQueen, Jil Sander dhe Bottega Veneta do të ishin ndër të preferuarit e mi. Unë gjithmonë pyes se si ta bëj minimalizmin interesant, cila është kthesa apo detaji që e mban atë modern dhe të freskët?”