Fashion Lifestyle

5 fustanet që duhet t’i keni me patjetër në gardërobën tuaj këtë sezon dhe jo vetëm!

Nga fustanet elegante gati për zyrë deri tek fustanet e denjë për tapetin e kuq, këto janë fustanet e sezonit të ri për t’i shtuar listës së dëshirave tuaja (dhe këshillat e stilit se si t’i vishni më mirë). Këto veshje janë pjesa kryesore e investimit – një ikonë gardërobe që stilistët po e rishpikin vazhdimisht për të krijuar përsëritje të freskëta dhe të përjetshme për çdo sezon të ri. Pavarësisht nëse është një mini fustan i frymëzuar nga të brendshmet për një darkë romantike ose një fustan maxi me frymëzim bohem për pushimet tuaja verore, tërheqja që ekziston pas fustanit është e përjetshme. Për çdo stil, dhe për çdo rast, ekziston gjithmonë një fustan që i përshtatet kërkesave tuaja. Pra, ndërsa moti ngrohet dhe ne zhytemi në koleksionet më të fundit të Pranverë-Verë 2024, këtu është përmbledhja jonë e stileve kryesore për t’u veshur këtë sezon dhe më gjerë…

1.Gjatë orarit të punës (9-5)

Kur bëhet fjalë për veshjet tuaj të ditës së punës, fustanet janë një shtesë e lehtë. Stilet më të hijshme kërkojnë shumë pak në aspektin e aksesorëve – mendoni për mokasinat ose këpucët me takë të ulët. Fustanet si këmisha me puplina të freskëta prej pambuku janë silueta perfekte për t’u veshur në mënyrë të përsëritur . Përndryshe, për diçka pak më të zgjuar, fustani midi i Victoria Beckham do të kalojë mjeshtërisht në veshjet e mbrëmjes, falë tonit të tij të pasur dhe të frymëzuar nga xhevahirët. Diku tjetër, Beare Park bën një rast bindës si zgjidhja perfekte e biznesit – thjesht shtoni një çantë XL ose një çantë shpatulle për të kompletuar pamjen.

2. Pas punës

Në mot të ngrohtë, një fustan jep stil të menjëhershëm joproduktiv. Zgjedhjet e preferuara të këtij sezoni jashtë detyrës kanë tërheqje të ulët; mendoni për fustane të thjeshta pas trupi dhe silueta të gjithanshme midi – stilet perfekte për t’u kombinuar me atlete, taka apo pupa baleti. Marka NET SUSTAIN Dôen shquhet për dizajne elegante pa mundim që tërhiqen nga një nostalgji simpatike për Kaliforninë bregdetare. Fustani i saj ‘Quinn’ me mëngë të fryra është i prerë nga pambuku i freskët organik në një nuancë rëre, e cila kombinohet në mënyrë të përkryer me veshjet kafe-çokollatë në qytet dhe një çantë në formë koshi në stilin Jane Birkin gjatë pushimeve. Diku tjetër, stilet e Jil Sander i takojnë minimalizmit të viteve ’90 – thjesht shtoni sandale dhe syze dielli dhe vishini me një triko në mbrëmjet më të freskëta.

3. Për një event të rëndësishëm

Për dasmat, festat në natyrë dhe çështjet zyrtare, fustani klasik është rendi i ditës, me stilistët që përqafojnë mundësitë që ofron ai për ‘të kthyer kokën’. Për një stil ultra-romantik, shikoni lulet në lulëzim të plotë – fustani i Oscar de la Renta (një tjetër ekskluzive NET-A-PORTER) është shembulli i përsosur. Nëse keni një ndikim të menjëhershëm, kërkoni një nuancë të vetme: kaftani ‘Mambo’ i Taller Marmo është një zgjedhje magjepsëse që është e lidhur me një skaj të këndshëm të frymëzuar nga epoka e disko-ve të Diana Ross. Diku tjetër, Elie Saab – një markë e zakonshme në tapetin e kuq për arsye të mirë – ofron fustanin esencial të eventeve. Por mbani mend: keni nevojë për aksesorin perfekt për të përfunduar veshjen perfekte, dhe perlat e mëdha të këtij sezoni janë gjëja më e mirë.

4. Fustanet e pushimeve

Fustanet duhet të ofrojnë shkathtësi për të fituar hapësirën e tyre në valixhen tuaj – mendoni për veshjet e vogla të bardha ose maksi-t lundruese që lëvizin pa mundim nga plazhi në lokal, dhe dizajne që dyfishohen si mbulesa. Markat që specializohen në veshje turistike duhet të jenë porti juaj i parë i thirrjes: fustanet e Matteau janë bërë në vend në Australi duke përdorur materiale të konsideruara, ndërsa maksi-t mëndafshi organik të printuar të Zimmermann do të duken mahnitëse në selfiet tuaja përpara plazhit në perëndim të diellit. Sigurisht, asnjë formacion pushimesh nuk është i plotë pa dizajnet e thurura me dorë të Escvdo-s, të cilat nderojnë mjeshtërinë tradicionale dhe ndihen super-të lirshme në ditët e nxehta. E punuar me dorë nga fijet natyrale në dy nuanca të freskëta të jeshiles, midi ‘Nanay’ i markës është magji e pastër me grep dhe e punuar nga artizanët ekspertë në Peru. Për më tepër, të treja pjesët do të rrëshqasin mbi rrobat tuaja të banjës për t’ju çuar pa mundim nga plazhi në një mëngjes të vonë.

5. Eleganca e mbrëmjes

Në mbrëmje, ky sezon është një përrallë me dy nuanca: e kuqja ose e zeza – të dyja duken të hijshme për mbrëmjet e perëndimit të diellit dhe të mbushura me evente në darkë. Merrni sugjerimin tuaj nga Taylor Swift me mini-n e shkëlqyeshme “Lucina” të Clio Peppiatt që me siguri do të shitet (përsëri) dhe është ekskluzive e NET-A-PORTER, ose ndiqni shembullin e Hailey Bieber me një fustan pa rripa që përqafon trupin; ne e duam mini-skulpturën e Magda Butrym. Megjithatë, nëse valixhes suaj i mungon një neutrale elegante, zgjidhni midi-n e shkëlqyeshme me të kurriz të hapur të The Attico dhe më pas vishni një xhaketë sportive ‘oversize’ kur temperatura të bjerë.