Design Fashion

6 mënyra për të kombinuar varëset e stilit si zinxhir!

Një gjerdan klasik me zinxhir është një element kryesor në kutitë e bizhuterive, por si mund ta rifreskoni koleksionin tuaj këtë sezon? Provoni këto këshilla të thjeshta stilimi, që sugjeron drejtori i marketingut të Net-a-Porter, Libby Page:

Zgjidhni një varëse që bie në sy

“Nuk ka asgjë që plotëson një ngjyrë të ndritshme si bizhuteritë prej ari – mënyra se si këndon me një nuancë të ndezur portokalli, të verdhë ose blu është e garantuar të përforcojë pamjen tuaj”, thotë Page. “Nëse jeni duke zgjedhur rroba në një ngjyrë të ndezur, veçanërisht në dimër për të ngritur humorin, atëherë mbajini gjërat bashkëkohore me një gjerdan të vetëm zinxhir – sa më i madh, aq më mirë.” Një zinxhir maxi është gjithashtu një investim i zgjuar: zgjidhni një stil ari 18 ose 14 karatësh që do të mbetet jashtëzakonisht i çmuar për brezat që do të vijnë.

Mbani një pamje të thjeshtë me një bluzë të zezë

“Një bluzë e zezë është një garderobë e sigurt; një pjesë të cilës mund t’i drejtohemi sa herë që jemi të ngecur në ato mëngjese ‘çfarë të veshim'”, thotë Page. “Një zinxhir i thjeshtë i trashë do t’i japin një dimension tjetër pamjes tuaj.” Zinxhirët e arit të bardhë dhe argjendit janë në trend këtë sezon, por nëse zakonisht preferoni me arin e verdhë, atëherë zgjidhni një stil me dy ngjyra – një shtesë e gjithanshme për çdo koleksion bizhuterish.

Krijo një pirg choker

“Kur vishni një korse që nxjerr në pah dekoltenë dhe shpinën tuaj, krijoni ndikim maksimal me zinxhirë me shtresa”, thotë Page. Një zinxhir choker ose collier i gjatë është shpesh më i preferuari për veshjet me shpatulla jashtë – ju ndriçon fytyrën dhe i lë shpatullat të zhveshura. Provoni të vendosni zinxhirë me lidhje të kundërta, por qëndroni në trashësi të holla ose mesatare për të shmangur një efekt dërrmues. Dhe tonet metalike? “Argjendi jep një ndjesi më të ashpër dhe plotëson pëlhurat e patentuara”, thotë Page. “Flokët e shkrirë do të sigurojnë që zinxhirët tuaj të jenë gjithashtu pika qendrore.”

Përziejini me rruaza

“Ndërsa një këmishë është një gardërobë e përditshme thelbësore, kur vishet vetëm, ajo mund të na bëjë të ndihemi paksa të korporatave, madje edhe të pakënaqur,” thotë Page. Zinxhirët gjithashtu mund të ndihen shumë utilitar për disa, veçanërisht ata që janë mësuar të mbajnë gjerdan në stil varëse të lidhura me xhingla dhe thesare. Zgjidhja? “Mos kini frikë të përzieni zinxhirët tuaj me varëse të tjera: rruaza festash që mbani pas verës, kordona me ngjyra apo edhe perla. Ajo do t’i tregojë kujtdo që takoni atë ditë më shumë për personalitetin tuaj sesa një këmishë e thjeshtë ndonjëherë, “shton ajo.

 

Provoni një pamje të shtresëzuar me aksesorë shtesë

“Zinxhiri është aksesori i preferuar i një minimalisti, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të shtresohet me pjesë të tjera për efekt të mrekullueshëm”, shpjegon Page. “Varëse, hijeshi – në një përzierje gjatësish dhe gjerësish – të gjitha mund të bashkohen për një pamje eklektike.” Megjithatë, është e rëndësishme të merrni parasysh kurimin tuaj: gjatësitë e ndara me kujdes do të lejojnë që çdo pjesë të ketë momentin e saj për të shkëlqyer. “Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për t’i mbajtur gjërat personale; mund të shtoni zinxhirë që keni mbledhur nga udhëtimet tuaja, ose pjesë me kuptim të veçantë që janë të trashëguara,” sugjeron Page.

Vendosni një medalje kuptimplotë

“Ka pak bizhuteri që janë më sentimentale ose më të mira për shprehje personale sesa një medalion”, thotë Page. “Pavarësisht nëse ata po kanalizojnë forcën, dashurinë, paqen apo energjinë, këto hajmali të fuqishme i shtojnë kaq shumë interes dhe kuptim një zinxhiri të thjeshtë,” shpjegon ajo. “Nëse jeni një komodinë romantike, kombinoni me një kamisole me dantella, bralette ose fustan slip nën trikotazh për pamjen tuaj të përditshme – një zinxhir i trashë me disa medaljone do të jetë theksi i përsosur.”