Travel

7 destinacionet për vitin 2024 që i përshtaten çdo lloj stili udhëtimi!

A jeni një kërkues i qetë i diellit, një dashnor i kulturës apo një adhurues i kuzhinës? Përputhni stilin tuaj të udhëtimit me destinacionin tuaj të ëndrrave për vitin në vijim  nga vendpushimet e mrekullueshme të plazhit deri te vendpushimet e largëta të ishujve.

1.Për adhuruesin në natyrë: Grenada

Ishulli i Grenadës në Inditë Perëndimore është një destinacion i mrekullueshëm nëse ju pëlqen të mrekulloheni në natyrën e mrekullueshme. Pak vende mburren me një kombinim kaq ëndërrimtar malesh të larta, shkëmbinj nënujorë vezullues dhe vija bregdetare me rërë mëndafshi  të gjitha të vendosura në mes të ritmit të ngrohtë dhe pulsues të jetës së ishujve Karaibe. Six Senses La Sagesse gëzon një cep veçanërisht të mrekullueshëm në jug midis dy plazheve të ndryshme – njëri, një liman i mbrojtur dhe tjetri, një hapësirë rëre përballë valëve të oqeanit rrotullues. Suitat dhe vilat me tarraca private dhe pishina pafundësie u japin vizitorëve një vend në rreshtin e parë për panoramën e përsosur, ndërsa përvojat që i afrohen edhe më shumë natyrës përfshijnë aktivitete nënujore dhe ecje që përfshijnë ujëvara kaskadë dhe pyje të dendur shiu.

2. Për aventurierin e largët: Yala, Sri Lanka

Për ata që ndiejnë thirrjen e egërsisë kur planifikojnë një arratisje, Kotiyagala është një vendstrehim tërheqës që ofron bukuri të pazbutur brenda Parkut Kombëtar Yala të Sri Lankës i dyti më i madhi i vendit  në buzë të Oqeanit Indian. Vilat e ngritura, të cilat qëndrojnë 12 metra mbi dyshemenë e pyllit, i vendosin mysafirët pikërisht në zemër të mjedisit të jashtëzakonshëm, me kuvertën e pishinës private në mbulesën e pyllit nga ku mund të shijojnë panoramën. Shkëputja e vetes nga kjo pozitë i jep rrugë ndjekjeve që përfshijnë safari, turne fotografike dhe eksplorime të plantacioneve të çajit, maleve dhe ujëvarave aty pranë.

3.Për njerëzit e kulturës: Athinë, Greqi

Nëse zgjerimi i horizontit tuaj me një udhëtim kulturor është në kartën tuaj të udhëtimit për vitin 2024, atëherë një pushim në qytet në Athinë duhet të jetë lartë në listë; kryeqyteti grek është i pasur me monumente historike dhe një skenë të gjallë të artit dhe kulturës. Në zemër të lagjes së gjallë Psyrri të Athinës, hoteli Monument i hapur së fundmi ka vetëm nëntë dhoma gjumi, duke e bërë atë një vend të shenjtë butik elegant nga ku mund të shijoni mrekullitë përreth të qytetit antik  veçanërisht nga dhomat me ballkon ose verandë. Monumenti është një rezidencë me të vërtetë unike neoklasike që zhyt mysafirët në atmosferën e vjetër-takon-re të mjedisit të tij magjepsës athinas dhe është po aq magjepsës dhe magjepsës sa vetë qyteti i famshëm.

4. Për besimtarin e mirëqenies: Madagaskari

Kur një pushim kërkon përtëritje totale dhe arratisje nga realiteti, një ishull privat tropikal është një zgjidhje mjaft spektakolare. Në Miavana by Time + Tide të Madagaskarit, ku mantra e mirëqenies është se “i gjithë ishulli është banja jonë”, fikja fillon me mbërritjen tuaj të helikopterit, i cili merr peizazhin befasues të maleve dhe pemëve baobab në udhëtimin e tij. Ky vend parajsor, i paprishur në brigjet verilindore të Madagaskanit krenohet me vetëm 14 vila përballë oqeanit, vende të shenjta me plan të hapur që të çojnë drejtpërdrejt në det dhe u ofrojnë miqve një qetësi luksoze. Në përputhje me moton e saj, trajtimet spa mund të shijohen kudo në Miavana, të ndjekura nga tingujt e oqeanit dhe faunës së kudondodhur të ishullit, ndërsa palestra dhe klasat private të jogës ofrojnë gjithashtu një pamje restauruese të brigjeve të bardha dhe ujërave bruz.

5.Për kërkuesit e qetë të diellit: Andaluzi, Spanjë

Nëse pushimet tuaja të përsosura kanë të bëjnë me diellin, detin dhe rërën me bollëk, atëherë hapja e re e OKU Andalusia, në Costa del Sol të Spanjës, ku kodrat e harlisura rrotullohen në vijën bregdetare shkëlqyese, do të kontrollojë çdo kuti. Akomodimi përfshin një përzgjedhje luksoze dhomash, suitash dhe një vilë me katër dhoma gjumi, të gjitha që ofrojnë hapësira të qeta minimaliste brenda-jashtë të zbukuruara me dru të ftohtë të lehtë. Do të ketë një pishinë të lavdishme qendrore (me pamje nga bregdeti spanjoll dhe përtej Afrikës së Veriut), një klub plazhi vetëm për të rritur, një banjë e gjerë me një pishinë të brendshme, hamami dhe oborr meditimi, si dhe një klub për fëmijë për familjet.

6. Për adhuruesit e kuzhinës: Toskana, Itali

Është e vështirë të rivalizosh Italinë për një arratisje të përsosmërisë gastronomike, dhe Toskana – me pyjet e egra (për ushqim), pemët dhe vreshtat (për shijimin e vajit të ullirit dhe verës)  është e njohur në mesin e ushqimorëve për arsye të mira. I vendosur brenda një prej pronave më të vjetra në rajon, Zonës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të Val d’Orcia, Rosewood Castiglion del Bosco është një fener i trashëgimisë dhe traditës italiane në mes të këtij peizazhi të madh me bukuri natyrore. Mysafirët mund të shijojnë verërat në kantinë historike Castiglion del Bosco dhe vreshtat e saj Brunello di Montalcino, si dhe të gjuajnë për tartuf në fshatin rrotullues. Restorantet  Ristorante Campo del Drago me yje Michelin dhe Osteria La Canonica në stilin e trattorias – dhe shkolla e gatimit krenohen me kuzhinë autentike toskane, duke përdorur produkte hiper-lokale nga kopshti i kuzhinës organike të hotelit.

7.Për të dashuruarit e dizajnit: Alentejo, Portugali

Një pushim mund të ofrojë mundësinë e përsosur për të marrë frymëzim krijues, kështu që nëse është një arratisje artistike që po imagjinoni për vitin 2024, atëherë shikoni Vermelho në rajonin magjepsës Alentejo të Portugalisë. Kjo ishte një hapje hoteli që shkaktoi emocion të veçantë vitin e kaluar  jo vetëm për mjedisin e tij të lezetshëm në fshatin piktoresk, me kalldrëm të Melides, i cili nxjerr hijeshinë rurale portugeze, por sepse është hoteli i parë i projektuar nga Christian Louboutin. Dizajneri i këpucëve e ka mbushur hotelin butik me shpirtin e tij të guximshëm dhe maksimalist, ndërkohë që i ka bërë homazh krijimtarisë dhe traditave lokale në koleksionin e veprave të artit dhe orendive të shkëlqyera. Jashtë, të ftuarit do të zbulojnë kopshte plot ngjyra dhe një pishinë të nxehtë natyrore.