Design

7 tendenca të dizajnit të brendshëm!

Tendencat e dizajnit mund të jenë një temë e diskutueshme. Ne të gjithë mund të pajtohemi se modelet kalimtare të lidhura me stinët individuale nuk janë ideja më e mirë nga pikëpamja mjedisore dhe se stili personal dhe individualiteti duhet të mbizotërojnë përfundimisht. Megjithatë, është e pashmangshme që ndikimet më të gjera, duke përfshirë mënyrën se si jetojmë, disponimin kolektiv, lëvizjet kulturore dhe përparimet teknologjike, mund të kenë një ndikim në mënyrën se si ne i planifikojmë hapësirat tona të jetesës. Nëse jeni në treg për një rinovim të madh të brendshëm ose thjesht një ndryshim të butë stili, ne kemi përmbledhur disa tendenca kryesore për t’ju frymëzuar këtë pranverë.

1. Mermeri

Mermeri po kalon një moment. Megjithëse dikush mund të argumentojë se teknika e lashtë nuk ka rënë kurrë nga moda (suminagashi, e përkthyer fjalë për fjalë si “bojë lundruese” daton që nga Japonia e shekullit të 12-të), kohët e fundit, një grup stilistësh bashkëkohorë e kanë përqafuar.

Zonja Natascha Maksimovic, e cila bën letër-muri dhe art me porosi në banjot e mëdha me ujë në studion e saj në Margate tha se: “Është një proces kaq organik, praktik dhe është një surprizë sa herë që e heq letrën nga uji. Asgjë nuk ndihet e përsëritur dhe pjesët mbajnë shumë emocion.”

Adhuruesit e letrave të Nat Maks përfshijnë dizajneren e brendshme znj. Claire Gaskin dhe montuesit luksoz të jahteve Winch Design. Aq magjepsëse është puna e saj sa kompania e tapeteve Knots Rugs me qendër në Londër ka bashkëpunuar për një koleksion. “Ka një rrjedhshmëri dhe paparashikueshmëri për mermerimin, prandaj mendoj se aktualisht është kaq popullor si këtu ashtu edhe në SHBA,”-thotë themeluesja e Knots Rugs, zonja Bonnie Sutton. “Është e guximshme dhe e gëzueshme, por jo e jashtëzakonshme dhe mund të bashkojë elementë në një skemë.”

Dizajneria me origjinë suedeze znj. Beata Heuman preferon letër-muri dhe kadifetë e printuara të mermerizuara të së cilës i referohen letrës së përdorur për rreshtimin e librave dhe mobiljeve në Evropën e shekullit të 17-të. Përtej mureve dhe dyshemeve, vishni tavolinën tuaj me çarçafë mermeri nga Summerhill & Bishop dhe investoni në enë tavoline, ndriçim dhe pasqyra nga qeramisti Henry Holland.

2. Perdet si arkitekturë

Jo vetëm për të bllokuar dritën e ditës dhe fqinjët kureshtarë herë pas here, perdet po përdoren gjithnjë e më shumë si pajisje dinamike dhe arkitekturore. Nga ndarja e kuzhinave, qosheve të zyrave dhe garderobave veçanërisht në pieda-à-terre ku hapësira e rrotullimit të dyerve është e kufizuar deri te mbulimi i dyerve të përparme me tharje, perdet janë një mjet i gjithanshëm që mund të ndryshojë pamjen, ndjesinë dhe funksionin e një hapësirë në vetëm një goditje.

Një pioniere e praktikës është projektuesja holandeze Znj Petra Blaisse, një ish-bashkëpunëtore e arkitektit të njohur globalisht Z. Rem Koolhaas dhe OMA, ekipi i së cilës në studion multidisiplinare Inside Outside përdor perde strukturore në hapësirat komerciale dhe rezidenciale. Duke kombinuar materiale opake, reflektuese dhe transparente, pjesët e lëvizshme ndryshojnë atmosferën dhe strukturën në një çast.

Në mënyrë të ngjashme, artisti Danh Võ ka përdorur perde “Trapped In Heaven”, të dizajnuara në bashkëpunim me kompaninë daneze të tekstilit Kvadrat, për të ndarë me zgjuarsi apartamentin e tij në Berlin. Një tjetër fans është dizajneri me bazë në Londër, Hubert Zandberg, i cili integron perde të strukturuara në projektet e tij dekorative. “Ajo që më pëlqen te perdet është se ato lidhin hendekun midis arkitekturës dhe dizajnit të brendshëm. Ato krijojnë një ndjenjë mbërritjeje dhe zbulimi ndërsa shtojnë ngjyrën dhe modelin në një mënyrë më pak mbresëlënëse që mund të mund të jetë letër-muri. Ekziston edhe zbutja e akustikës, me tavane më të ulëta. Dhe e bukura është se nëse vendosni të lëvizni, mund t’i merrni gjithmonë me vete.”

3. Metalet e argjendit

Largoni bronzin dhe hidhni bakrin, duket se përfundimet futuristike janë përsëri të lezetshme. “Ndërsa metalet me tone më të ngrohta kanë rënë në kundërshtim me praninë e lirë të tregut masiv, kromi, çeliku inox dhe argjendi po shkëlqejnë fjalë për fjalë mbi të tjerat,”-thotë zoti Ben Spriggs, kryeredaktor i ELLE Decoration. “Tërheqja në këto përfundime qëndron në aftësinë e tyre për të qenë klasik dhe freskues i fokusuar në të ardhmen, në varësi të kontekstit. Ata kujtojnë veprat ikonike të Eileen Grey, Le Corbusier dhe Marcel Breuer, si dhe anarkinë e viteve 1980 të Philippe Starck.

Rasti në fjalë është Crosby Studios, praktika multidisiplinare e themeluar nga vizionari me origjinë ruse, z. Harry Nuriev. Projektet e tij që mendojnë përpara përfshijnë një pasuri prej çeliku inox, pjesë mobiljesh me porosi, panele reflektuese të murit, të cilat Nuriev shpesh i instalon në kontrast të zgjuar me ambientet e brendshme më fshatare për të sjellë një avantazh ultra-modern në modelet e tij avangarde.

Në mënyrë të ngjashme, studioja daneze Calé Copenhagen përzien tavolinat e ngrënies prej çeliku me kabinetet tradicionale të drurit për një efekt të shkëlqyeshëm, ndërsa karriget me tuba dhe pajisjet e lehta të stilistit britanik të mobiljeve James Stickley janë skulpturore dhe funksionale. Duke dalë gjithçka me metalet, prodhuesi ikonë italian i mobiljeve Living Divani ofron divanin e tij të madh modular ekstra të butë në lëkurë argjendi që bie në sy. Edhe Bettina Ceramica, një kompani e përqendruar tradicionalisht në qeramika të lyera me dorë, tani prodhon një përzgjedhje të enëve të tavolinës prej çeliku inox të bëra në liqenet e Italisë Veriore.

4. Nuancat e buta të frutave

Ashtu si ylberi i tij i paraardhësve, ngjyra e vitit e Pantone, “Peach Fuzz”, ka rezultuar përçarëse mes masave. Megjithatë, sipas ekspertëve të ngjyrave me bazë në Nju Xhersi, është një nuancë edukuese, tërheqëse dhe gëlltitëse që pasuron zemrën, mendjen dhe trupin. Duke çimentuar kredencialet e dizajnit të frutave të buta 2024, parashikuesi rival i trendit WGSN shpalli “Apricot Crush” si këshillën e tyre për vitin e ardhshëm.

Për sa i përket këtyre ngjyrave, stilisti i brendshëm, historiani i arkitekturës dhe mjeshtri i gjithanshëm i të gjitha gjërave të bojës Z. Edward Bulmer është një fans. “Numjet e pjeshkës dhe terrakote kanë një tërheqje të qëndrueshme dhe i përshtaten hapësirave të shkallës së madhe si dhe dhomave komode të ndenjes. Të pasura dhe mbështjellëse, ato na transportojnë në klimat më të ngrohta dhe janë të mbushura me tone më të thella që janë zbehur me kalimin e viteve, si gjysma e ngjyrave të llaçit të kujtuara nga pushimet verore në Itali.”

Deri këtu romantike, por këto tone nuk janë vetëm për skemat tradicionale. Zonja Carmel Greer e studios District Design me bazë në Uashington përdor me shkathtësi “Peach Blossom” nga Benjamin Moore si një sfond për një përzierje eklektike të pjesëve të vjetra dhe të udhëhequra nga dizajni, ndërsa dhoma e pluhurave në triplexin Soho të Gachot përmban një përzierje të hijshme me shkëlqim të lartë. llak dhe gur lëkure Rosa Portugalo, frymëzuar nga udhëtimet evropiane të klientit.

5. Druri ‘gërshërë’

Një lloj druri që projektuesit po e lakmojnë. Të njohura në SHBA si burl, modelet rrotulluese, të cilat mund të gjenden në çdo lloj druri, formohen kur një pemë deformohet. “Është natyra krejtësisht e papërsosur e drurit që e bën atë kaq tërheqës,”-thotë Z. Edo Mapelli Mozzi, CEO i praktikës multidisiplinare të pronave Banda. “Druri është shumë më i egër dhe tekstural, ndihet i freskët dhe abstrakt. Një pjesë e mobiljeve me gurë mund të formojë absolutisht një pikë qendrore në një dhomë dhe shpesh do të jetë pika fillestare për një estetikë të frymëzuar nga natyra.

Dizajneri i brendshëm irlandez, Bryan O’Sullivan, studioja e të cilit është përgjegjëse për hapësira elegante duke përfshirë restorantin dhe dhomën e piktorit në Claridge’s, Berkeley Bar & Terrace dhe Dhomën e Kuqe në The Connaught, si dhe një mori projektesh rezidenciale të nivelit të lartë tha se: “Thellësia e drurit të gërvishtur është ajo që e bën atë kaq të veçantë. Kujtoj magjepsjen e Art Deco-s dhe e kam përdorur bujarisht në shumë projekte, si dhe për stolin tonë Stamp, i cili është pjesë e koleksionit tonë të mobiljeve.”

Kampionët e tjerë të drurit të sofistikuar përfshijnë shitësen antike të kthyer në dizajnere të brendshme znj. Rose Uniacke dhe dizajneren e brendshme znj. Hollie Bowden, e cila është gjithmonë në kërkim të një pjese të drurit. Për koleksionet e plota shihni ofertën e Soho Home, si dhe gjigantin e brendshëm të SHBA-së RH, posta e madhe e të cilit në Cotswolds, Aynhoe Park, është shtëpia e një morie dizajnesh të mëdha.

6. Ndriçim portativ

Plumbat, telat, kabllot, kujt i duhen ato? Ka një gjeneratë të re llambash në shtëpi dhe ato janë plotësisht pa kabllo. Nga Bellhop nga Barber Osgerby për Flos, i konceptuar fillimisht për Muzeun e Dizajnit kur u zhvendos në vendndodhjen e tij aktuale në perëndim të Londrës në 2016, në një numër klasikësh të ripunuar dhe modele të reja të drejtuara nga markat ikonike duke përfshirë &Tradition, Gubi, Hay, Normann Copenhagen dhe për më tepër, përparimet teknologjike dhe rritja e jetëgjatësisë së baterisë nënkuptojnë që në vitin 2024, ekziston vërtet një opsion portativ për çdo stil apo skenar.

“Ajo që është e mrekullueshme për pajisjet portative është se ne kemi zbuluar një epokë të re të ndriçimit,” thotë stilisti i njohur britanik Tom Dixon, llambat Melt, Stone dhe Bell të të cilit janë të gjitha të disponueshme si modele LED të rikarikueshme. “Mënyrat alternative të jetesës pas pandemisë do të thotë që ne duam të jemi në gjendje të lëvizim lehtësisht në hapësira të ndryshme dhe të marrim një dritë me vete. Ekziston edhe një element i ‘kthimit në të ardhmen’ nëse mendoni se 150 vjet më parë, njerëzit mbanin dritë rreth e qark në formën e qirinjve, ky është si një version modern. Ndërsa më parë ne ishim të lidhur me një kabllo, tani mund të marrim orë të tëra ndriçimi nga një dritë portative e udhëhequr nga dizajni dhe ka diçka mjaft të shkëlqyer për këtë.”

7.Vijat

Tradicionale, moderne dhe kudo në mes, vijat janë si një nënvizim për çdo skemë të brendshme. Veçanërisht kur kombinohet me forma organike ose më pak të renditura, një shirit i pastër dhe i rregullt mund t’i përditësojë gjërat. “Bukuria e vijave është se ato mund të përdoren në mure, dysheme, mobilje dhe madje edhe në tavan”-thotë z. Romanos Brihi, bashkëthemelues dhe partner në praktikën e dizajnit me qendër në Londër, Studio Vero. “Ne i përdorim ato vertikalisht, horizontalisht, me të vërtetë nuk ka rregulla.”

Një sensacion i mediave sociale, “Studio Chair” nga praktika krijuese Buchanan Studio u bë virale kur u lançua në 2021 dhe ishte e tillë kërkesa për dizajnin e guximshëm që ata tani e kanë ribotuar sediljen e kallamarit me ngjyra të reja. “Forma e viteve 1970 të karriges lejon që vijat të dominojnë,” thotë bashkëthemeluesi Z. Angus Buchanan. “Ne krijuam shiritin perfekt jo shumë të dobët dhe jo shumë të gjerë dhe kaluam muaj me printerët tanë që merrnin ngjyrat pikërisht ashtu siç dëshironim”.

Për një pamje më të ulët të trendit të qëndrueshëm, shihni letër-muri inteligjent Brown Paper Stripe nga dizajneri i brendshëm Z. Adam Bray. Gjithashtu, duke njohur kërkesën, është themeluesja e Colors of Arley, znj. Louisa Tratalos, e cila krijoi kompaninë e saj. Duke ofruar pëlhurë, letër-muri, jastëkë dhe abazhurë krejtësisht të personalizuara, klientët mund të zgjedhin kombinimin e tyre të ngjyrave, gjerësinë e shiritit dhe llojin e pëlhurës, të cilat të gjitha janë bërë nga materiale të ricikluara.