Design Fashion

Si të dizajnoni dhomën e gjumit të ëndrrave?!

Të gjitha dhomat e gjumit e meritojnë prekjen magjike që vetëm ju mund t’ja jepni. 5 arkitektë të ndryshëm të na tregojnë se si ata e kurojnë hapësirën e tyre të qetë për të fjetur.

Së pari, vendosni për qëllimin dhe skemën tuaj

Vitet e fundit, shtëpive tona u është kërkuar të shërbejnë për një sërë qëllimesh, shpesh duke kombinuar punën dhe jetën e shtëpisë, gjë që ka rritur nevojën për të kuruar çdo hapësirë specifike. “Na është dashur të mësojmë se si të vendosim kufij në një mënyrë krejtësisht të re,” thotë Molly Goddard, bashkëthemeluese dhe drejtore kreative në markën e veshjeve të gjumit prej mëndafshi Desmond & Dempsey, “kështu që krijimi i një hapësire të dedikuar vetëm për pushim është më e rëndësishme se kurrë.”

“Çdo hapësirë duhet të fitojë vërtet vendin e saj në shtëpi, kështu që njerëzit duhet të fillojnë me atë që duan të krijojnë,” pohon Mimi Shodeinde, projektuese dhe arkitekte në Miminat Designs. “Për të kuruar një vend që është për më të mirën tuaj krijuese – diçka që ju fut në një humor të caktuar ose krijon një ndjenjë të caktuar – ngjyra, ndriçimi dhe zgjedhja e artit do t’ju ndihmojnë ta arrini atë ashtu siç dëshironi.”

Për Lucy Barlow, drejtore kreative e Barlow & Barlow, një skemë e suksesshme e dhomave të gjumit është “një skemë e qetësisë”. Por kjo nuk do të thotë ‘e mërzitshme’, shton ajo, “pasi ato gjëra mund të nënkuptojnë shumë gjëra të ndryshme. Ngjyra luan një rol të madh në qetësinë e një dhome. Të kesh ngjyra në mure që nxisin një gjumë të qetë të natës është e qartë – neutrale, blu e butë, rozë pluhur etj. Dhe nëse jeni të shqetësuar se skema ndihet shumë e qetë, atëherë mund t’i nxisni gjërat me jastëkë dhe tapiceri të guximshme. Unë sugjeroj gjithmonë modele të buta, të tilla si lulet organike ose botanike. Sipas mendimit tim, çdo gjë shumë e fortë apo gjeometrike nuk është e favorshme për të qenë të qetë.”

Konsiderojeni dhomën tuaj të gjumit të veçantë

“Për mua, dhoma e gjumit është një vend i vendosur për të rivendosur”, thotë stilistja e brendshme me qendër në Londër, Beata Heuman. “Është vendi ku orientoheni në mëngjes, si dhe vendi ku lini gjithçka që ju mban gjatë ditës, kështu që duhet të kujdeset për komitetin dhe shijet tuaja sa më shumë që të jetë e mundur.”

Vlerësoni hapësirën dhe simetrinë e saj

“Unë gjithmonë një dhomë gjumi rreth niveleve të krevatit dhe ndryshimeve të saj me dritaret dhe fikse në përgjithësi në një dhomë gjumi simetria në këtë hapësirë,” vazhdon Heuman. “Nga atje, kërkoj nga një ndërtoj një funksionalitet me gjërat që janë, ndriçimi që është ngrohtë dhe praktik dhe elementë dekorimi që janë qetësues dhe personal.”

Ruajtja e mirë është shumë, pranon stilistja Hollie Bowden, “për të bërë dhomën e gjumit të ndihet e pastër dhe e qetë – kështu që ju mund të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në një dhomë pa rrëmujë. Ne gjithmonë nuk mund të ndërtojmë shumë ruajtjen e problemit gjatë fazave të hershme të një dizajni. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë do të bëjë të gjithë të gjej një komodinë apo kabinet të gjithë, pasi kjo pjesë antike shtojnë karakterin e menjëhershëm.”

Shtoni prekje individuale

“Mendoj se komodina është një vend i shkëlqyeshëm për të treguar pamjen tuaj. Është elementi i parë që shihni në mëngjesi kështu që një komodinë e lezetshme është gjithçka që ju duhet për të fshehur rrëmujën tuaj të fshehtë”thotë Goddard.”

Përqendrohuni në një ambient relaksues

“Ndriçim, ndriçim, ndriçim! Dhe shumë llamba dhe ngjyra të ngrohta,” thotë Goddard për elementët e saj për të siguruar atmosferën optimale të gjumit.

Heuman këshillon që “drita të jetë nën nivelin e syve në dhomën e gjumit… do të thotë që nuk vendosim varëse në dhomat për arsye praktike, por mendoj se nuk ka asgjë më të veçantë se një dritë muri për lexim dhe llamba që japin intimitet.”

Të jesh në gjendje të thuash se sa dritë do të dëshironit është me rrezik, thotë Barlow. “Sigurohuni që perdet e dritareve të jenë të gjitha të mbyllura. Për shembull, nëse keni një gjumë të lehtë dhe urreni çdo dritë natyrale që hyn, duhet të siguroheni që ju të izoloni të gjitha dritaret që ju fusin brenda në dhomë dritën.” Këta elementë janë gjithashtu të thjeshtë për t’i dhënë një ngritje të menjëhershme një dhome dhe për të eksperimentuar me modele dhe paleta që mund të jenë pak më ndryshe nga shija juaj e zakonshme.

Përfshini frymëzimet e stilit tuaj

Një dhomë gjumi duhet t’ju rrethojë me elementë dizajni që ju flasin vërtet. “Elementi im i preferuar i stilit kur dizajnoj një dhomë gjumi është një prekje e modernitetit të mesit të shekullit: pyje të bukura natyrore, linja të thjeshta dhe një lojë të heshtur,” thotë Shodeinde. “Ka diçka në atë epokë të dizajnit që me të vërtetë shton një prekje të elegancës së butë dhe të kujdesshme në çdo hapësirë – por në një dhomë gjumi.”