Auto & Moto Tech

Chevrolet mban kurorën e makinave elektrike duke lënë pas Ford Mustang!

Chevrolet njoftoi të mërkurën se prodhimi i Camaro do të përfundojë në janar të vitit të ardhshëm. Lëvizja vjen pas planit të Dodge për të ndërprerë Challenger në fund të 2023 dhe për të zëvendësuar modelet e veturave muskulore V8 me një automjet të bazuar në konceptin tërësisht elektrik Charger Daytona SRT.

Gjenerata e gjashtë e tanishme Camaro është në shitje që nga viti i modelit 2016 dhe ka rënë në një të tretën e largët pas Challenger dhe Ford Mustang në garën e shitjeve të “makinave pony”. Vetëm 24,652 u dorëzuan në vitin 2022, gjë që gjithashtu e vendos atë pas numrit të 34,510 makinave të Chevrolet Corvette. Scott Bell, nënkryetar i Global Chevrolet tha:

Ndërsa përgatitemi t’i themi lamtumirë gjeneratës aktuale Camaro, është e vështirë të mbivlerësojmë mirënjohjen tonë për çdo klient Camaro, punonjës të linjës së montimit të Camaro dhe tifoz të garave. Ndërsa ne nuk po shpallim një pasardhës të menjëhershëm sot, jini të sigurt, ky nuk është fundi i historisë së Camaro.

Chevrolet, së bashku me markat e tjera të General Motors, po punon për të pasur një linjë makinash të pasagjerëve tërësisht elektrike deri në vitin 2035. Marka nuk ka thënë nëse një pasardhës i motorit me djegie të brendshme të Camaro është në punë, por së fundmi njoftoi një investim prej 854 milionë dollarësh në motorët e rinj V8 për kamionët dhe SUV-të e saj.

Shumë nga makinat e garave të Chevrolet mbajnë emrin Camaro, duke përfshirë Seritë e Kupës NASCAR dhe garuesit e saj NHRA, dhe ende nuk ka thënë saktësisht se si do të trajtohet kjo. Jim Campbell, nënkryetar i Chevrolet në SHBA tha:

Produktet e Chevrolet dhe marrëdhënia jonë me klientët tanë përfitojnë nga sportet motorike. Plani ynë është që të vazhdojmë të konkurrojmë dhe të fitojmë në nivelet më të larta të garave automobilistike.

Chevrolet po hyn gjithashtu në një version të modifikuar të Cup Car në 24 Hours of Le Mans të këtij viti si një demonstrim i teknologjisë më të fundit të NASCAR. Ndërsa Dodge po dërgon Challenger me Challenger SRT Demon 170 1025 kuaj fuqi që është makina më e fuqishme dhe më e shpejtë e të gjitha kohërave, Chevrolet do të ofrojë një paketë Collector’s Edition në të gjithë linjën në Camaro RS, SS dhe ZL1 që do të përkujtojë fundi i prodhimit.

Përveç një fotoje me ndriçim të errët që tregon Collector’s Edition ZL1 duke hedhur një hije në formë si Panther, nuk u njoftuan detaje, por Chevrolet tha:

Po i bëjmë homazh Camaro, duke rishfaqur lidhjet që datojnë nga zhvillimi i gjeneratës së parë Camaro në Vitet 1960, veçanërisht emri i kodit fillestar i programit: Panther.

Camaro origjinale u zhvillua për të përballuar Ford Mustang, i cili është ridizajnuar për vitin 2024 dhe pritet të shitet me motorë me katër cilindra turbo dhe V8 për vitet në vijim, sipas Ford.