Celebrities Fashion Gossip Health & Beauty Showbiz

Chiara Ferragni merr një tjetër “goditje”/Marka e njohur e zëvëndëson me një tjetër modele krejt papritur!

Tekas shijon pushimet e saj në Kaliforni, Chiara Ferragni duhet të përballet edhe me fundin e një bashkëpunimi të rëndësishëm profesional. Bëhet fjalë për ndërprerjen e marrëdhënieve me markën e njohur të produkteve të flokëve Pantene. Marka në fakt ka vendosur të mos rinovojë kontratën e saj, duke zgjedhur një modele të re në vend të saj. Lajmi qarkullonte prej disa kohësh, pas zhurmës së shkaktuar nga afera e pandoros Balocco dhe anulimit të disa postimeve të sponsorizuara nga Pantene, por tashmë kompania ka zyrtarizuar ndryshimin e imazhit duke dalë me reklamat e reja ku shfaqet modelja izraelite Havi Mond. Pamjet u publikuan në rrjetet sociale nga Selvaggia Lucarelli dhe bënë menjëherë xhiron e internetit.

Kush është Havi Mond, modelja që zëvëndësoi Chiara Ferragni-n?

Havi Mond, 40 vjeç ka një karrierë të gjatë në botën e modës dhe mjaft të suksesshme, pasi ka punuar për marka të tilla si Calvin Klein, Ralph Lauren, Chanel, Yves Saint Laurent dhe French Connection. Bukuria e saj dhe stili i rafinuar e bënë atë zgjedhjen ideale për Pantene, e cila ishte në kërkim të një imazhi të aftë për të përfaqësuar idealin e një gruaje moderne dhe me vetëbesim. Zgjedhja e Pantene ngjalli reagime të ndryshme në rrjetet sociale: shumë komentuan ngjashmërinë mes Havi Mond dhe Chiara Ferragni, duke bërë shaka me faktin se marka zgjodhi një “sozi” më të lirë dhe “më pak problematike”.

Pantene është pjesë e një liste të gjatë kompanish që prej vitesh kanë lidhur emrin e tyre me atë të Ferragni-t dhe tani janë tërhequr. I pari ishte Safilo, i cili as që priti prokurorin të zyrtarizonte regjistrimin në regjistrin për të ndërprerë marrëveshjen e bashkëpunimit. Gjoba e vendosur nga Antitrust ishte e mjaftueshme për të përdorur klauzolën e sjelljes së mirë në kontratën midis influencuesit dhe gjigantit të syzeve. Më pas, Coca-Cola njoftoi se do të ndalonte përdorimin e imazheve të regjistruara në dhjetor, përpara se të shpërthente kaosi mediatik, për një reklamë që duhej të ishte transmetuar ditët e fundit pranë Sanremos. Ndryshe nga Safilo, Coca-Cola ka mbajtur një qëndrim më të butë dhe më të relaksuar, duke rezervuar potencialisht të drejtën për t’i përdorur ato imazhe në të ardhmen.

Por rasti i kompanisë zvicerane të kozmetikës Pantene është ndryshe. Bashkëpunimi mes Pantenes dhe Ferragnit ka zgjatur prej disa vitesh dhe është e vështirë të besohet se ndërprerja ka ardhur tashmë për shkak të përfundimit të kushteve kontraktuale.