Sport

Ëndrra e vjetër e Lautaro Martinez mund t´i hap probleme Interit…

Lautaro Martinez është padyshim lider i ri i ekipit të interit këtë sezon me formën që po kalon. Ndërsa klubi italian kërkon të sigurojë qëndrimin e tij, agjenti i argjentinasit, Alejandro Camano, u shpreh duke thënë: “Nuk ka ende një marrëveshje të vërtetë, do të shohim se çfarë do të ndodhë. Çdo gjë është e mundur”. Camano njeh vlerën e jashtëzakonshme të klientit të tij dhe kërkon një kontratë të barabartë me më të mirët. Lautaro Martinez, së bashku me Haaland, dallohen si një nga sulmuesit më të mirë në Evropë. Çdo sezon, roli i Lautaro në ekip bëhet më vendimtar dhe lidershipi i tij reflektohet si në fushë ashtu edhe jashtë saj. Ai është emëruar kapiten i ekipit, duke u bërë lider edhe në sytë e tifozëve për sukses. Kontributi i tij i fundit në fitimin e Superkupës së Italisë me një gol në minutat e fundit ilustron aftësinë e tij për të bërë diferencën kur është e nevojshme.

Megjithatë, koha po kalon dhe rëndësia e sigurimit të vazhdimësisë së saj rritet. Interi nuk mund të përballojë të humbasë yllin e tyre dhe për sa kohë nuk arrihet një marrëveshje e re, nuk përjashtohet mundësia e një largimi nëse në tavolinë vjen një ofertë joshëse nga një ekip elitar. Ëndrra e Lautaros për të luajtur në Spanjë vazhdon ende, duke kujtuar lëvizjen e tij të ngushtë në Atletico Madrid përpara se të bashkohej me Interin.

Në sezonin aktual të Serisë A, Lautaro ka shënuar 18 gola në 18 ndeshje, duke demonstruar aftësinë e tij në shënim. Edhe pse shifrat e tij në Ligën e Kampionëve janë më modeste, me vetëm dy gola në gjashtë ndeshje, ambicia e tij është të fitojë garën pas humbjes së dhimbshme në finale ndaj Manchester Cityt. Ndërsa negociatat vazhdojnë, Lautaro mbetet i fokusuar në udhëheqjen e Interit drejt lavdisë në Serie A dhe Ligën e Kampionëve. Pasiguria për të ardhmen e tij vetëm sa i shton emocionet karrierës dhe tifozët presin me padurim që ylli i tyre të vazhdojë të shkëlqejë në skuadrën e Nerazzurrëve.