Sport

Golashënuesit më të mirë në Europë për vitin 2023: Haaland vs Kane tani në betejë!

Erling Haaland ka shënuar 43 gola në vitin 2023 dhe kjo e mban atë pak larg Harry Kane, Kylian Mbappe. Mbappe kryesoi listën e golashënuesve më të mirë të vitit 2022. Por ai nuk mundi ta fitonte Kupën e Botës me skuadrën e Francës.

Kriteri: Të gjitha golat e klubit në të gjitha kampionatet për klubet në 10 ligat më të mira të Europës.

10) Lois Openda – RB Leipzig (25 gola)

Pas Harry Kane dhe sensacionit të këtij sezoni Serhou Guirassy në tabelën e golashënuesve të Bundesligës vjen Openda, i cili e përfundoi sezonin e kaluar me një super rezultat dhe e ka ruajtur atë formë edhe në këtë sezon, duke shënuar disa gola të Ligës së Kampionëve.

9) Mo Salah – Liverpool (26 gola)

Është vetëm një gol çdo 135 minuta për Salah. Por 10 gola në 12 ndeshje nuk është keq për një 31-vjeçar, vitet më të mira të të cilit supozohet se janë pas tij.

8) Victor Osimhen – Napoli (27 gola)

Shënoi golin e barazimit të titullit kundër Udineses, më pas një tjetër për fitoreje ndaj Fiorentinës, përpara se të konfirmonte Këpucën e Artë të Serisë A.

7) Luuk de Jong – PSV (30 gola)

Gati një dekadë pas një magjie serioze në Newcastle, De Jong është në formë për PSV. Ai ka shënuar 17 gola tashmë këtë sezon dhe e ka çuar skuadrën e tij në prag të eliminimit në Champions League.

6) Santiago Gimenez – Feyenoord (32 gola)

Pasi e mbylli sezonin e kaluar, meksikani e ka mbajtur formën e tij në këtë sezon me 15 gola, duke përfshirë një hat-trick kundër Ajax dhe dy gola kundër Lazios në Champions League. Nuk është çudi që Arsenali është i interesuar.

5) Lautaro Martinez – Inter Milan (34 gola)

Pati zhgënjim në finalen e Ligës së Kampionëve, por Martinez bashkoi sezonin e tij të tretë me 20 gola në Inter, dhe sezonin më të frytshëm të gjithë karrierës së tij deri më tani. Ai ka arritur tashmë 14 gola këtë sezon pasi Interi ka qenë mjaft i fuqishëm si në Itali ashtu edhe në Evropë.

4) Mauro Icardi – Galatasaray (34 gola)

Galatasaray e ka bërë të përhershëm huazimin e Icardit nga PSG pas një sezoni të shkëlqyeshëm që i shtyu Luanët në titullin turk dhe ai tashmë ka shënuar 15 gola këtë sezon, duke përfshirë një për të mundur Manchester United.

3) Kylian Mbappe – PSG (37 gola)

Asnjë gol në humbjet ndaj Bayern Munich, Rennes, Lyon ose Nice nuk e mbajti atë larg ritmit në 2023, megjithëse 10 gola në tetë ndeshjet e fundit të Ligue Un e vendosën sulmuesin në një rrugë të sigurtë. Përfundoi sezonin e Ligue Un si kampion dhe golashënuesi më i mirë. Pas një vere dramatike, ai ka shënuar 16 gola në 16 ndeshje, duke përfshirë një hat-trick kundër Stade Reims.

2) Harry Kane – Spurs/Bayern Munich (40 gola)

Çudia e një sezoni solli 30 gola në Premier League për atë ekip të Tottenham. A është ai me të vërtetë… i mirë? Statistikat e tij sezonin e kaluar ishin qesharake. Dhe ai po shënon rastësisht një sërë golash për Bayernin, duke përfshirë një pretendent absurd Puskas nga brenda gjysmës së tij në një hat-trick kundër Darmstadt.

1) Erling Haaland – Manchester City (43 gola)

Një sezon debutues me 52 gola. Sezoni i tij i parë në Premier League ishte qesharak nga Haaland dhe i dyti nisi me një goditje kundër Burnley-t dhe një goditje kundër Sheffield United para një hat-trick për të shkatërruar Fulham. Ka pasur shumë fjalë të pakuptimta për atë që është jashtë formës, por ai ende ka shënuar rastësisht 18 gola deri më tani këtë sezon, gjashtë herë duke arritur të paktën dy gola.