Travel

Ja përse duhet ta lini njërën nga këpucët tuaja në kasafortën e dhomës së hotelit…

Një stjuardesë ka ndarë në TikTok gjashtë truke në hotele që do ju shërbejnë shumë, pasi ajo beson se do t’jua bëjnë udhëtimin shumë më të lehtë. Esther Sturrus, e cila punon për linjën ajrore holandeze KLM, ka qëndruar në hotele në të gjithë botën dhe përditëson rregullisht ndjekjen e saj në TikTok me më shumë se 150,000 njerëz me mënyra për ta bërë më të lehtë udhëtimin. Stjuardesa, nga Holanda, ka zbuluar trukun e saj më të çuditshëm deri më tani, për të lënë njërën nga këpucët tuaja në kasafortën e dhomës tuaj të hotelit.

Shumë njerëz kanë frikë të lënë sendet e tyre me vlerë në kasafortën e dhomës në rast se i harrojnë kur largohen. Në një video përmbledhëse të trukeve të hotelit, Esther tha:

 A jeni të shqetësuar se mos harroni diçka nga dollapi juaj? Fut thembrën ose këpucën në të dhe nuk do ta harrosh.

Teoria pas kësaj është se ju nuk do të dilni kurrë nga dhoma pa të dyja këpucët. Një prej ndjekësve të saj komentoi:

 Ky truk i këpucëve me taka është një ide e mrekullueshme.

Truke të tjera përfshinin përdorimin e një kapele dushi hoteli për të mbuluar këpucët kur i paketoni në një valixhe. Udhëtarët komentuan se ishte një ide ‘vërtet e lezetshme’ dhe ‘e zgjuar’ pasi këto janë disa nga aspektet më irrituese të qëndrimit në hotel. Mbulimi i këpucëve me një kapele dushi në veçanti është një mënyrë e dobishme për të mbrojtur rrobat tuaja nga papastërtitë kur ripaketoni valixhen tuaj.

Gjithashtu, kapuçi i dushit të hoteli mund të përdoret edhe si mbulesë për telekomandën. Truku tjetër i stjuardesës ishte të përdorni kabllon tuaj USB dhe të karikoni pajisjet tuaja nëpërmjet televizorit, nëse e gjeni veten pa karikues në udhëtim ose nëse ai i juaji nuk po funksionon.