Bota sport

Jemen: Ndeshja e futbollit që i dha pak kënaqësi vendit të shkatërruar nga lufta!

Fotot, të marra në fillim të këtij muaji, tani janë parë mijëra herë: një stadium futbolli, i mbushur plot, shihet nga një rrëpirë shkëmbore, fusha e gjelbër që ofron një kontrast të gjallë me qiellin të kaltër. Skena është qyteti i pluhurosur, i mbuluar nga era, Seiyun në Jemen, ku sipas gazetarëve vendas, më shumë se 50,000 njerëz u mblodhën për të parë finalen e Kupës Hadramout midis Shaab Al-Hadramout dhe Itifaq Al-Houta më herët në mars.

Finalja ishte përfundimi i një turneu rajonal me ekipe nga e gjithë Hadramout, një rajon që mbulon më shumë se 74,000 milje katrorë në Jemenin jugor. Fotografi dhe gazetari Saan Saleh Al-Hendi ishte gati për të kapur aksionin në Stadiumin Olimpik Seiyun. Al-Hendi tha për CNN Sport:

Shumica e njerëzve, ata nuk mundën të hynin në ndeshje sepse u mbush shumë.

Imazhet e postuara nga Al-Hendi në mediat sociale të stadiumit të mbushur janë shpërndarë gjerësisht, ndoshta sepse ato ofrojnë një këndvështrim tjetër për kombin e vogël në majë të Gadishullit Arabik. Al-Hendi tha:

Shumica e njerëzve e duan futbollin, sepse ai u jep atyre kënaqësi. Isha shumë i lumtur sepse bota dëgjoi për këtë ndeshje, kështu që ishte një shans i mirë për të gjithë Jemenin.

Për tetë vitet e fundit, Jemeni është copëtuar nga konflikti me një koalicion të udhëhequr nga Arabia Saudite që përpiqet të shtypë Houthi-t e mbështetur nga Irani. Grupi islamik i njohur gjithashtu si Ansarullah – përmbysi qeverinë e njohur ndërkombëtarisht, duke çuar në një bllokadë të gjatë të vendosur nga koalicioni dhe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.

Një armëpushim në prill 2022 ndaloi të gjitha, përveç luftimeve më sporadike, por vendi mbetet i prishur midis fraksioneve armiqësore. Palët ndërluftuese nuk arritën të rinovojnë një armëpushim të ndërmjetësuar nga OKB-ja në tetor. Por pavarësisht frikës se dhuna e përhapur do të shpërthejë përsëri, qetësia në luftime ka vazhduar.

Omani po ndërmjetëson negociatat për një marrëveshje për t’i dhënë fund konfliktit më të gjerë, sipas një parashikimi mujor nga Raporti i Këshillit të Sigurimit. Konflikti ka detyruar 4.5 milionë jemenas të largohen nga shtëpitë e tyre sipas OKB-së. Jemeni gjithashtu duroi shpërthimin më të keq modern në botë të kolerës, duke përbërë 93% të të gjitha rasteve të raportuara të kolerës në vitin 2019.