Bota Design

Ju njohim me 10 rezidencat dhe shtëpitë më të shtrenjta në botë!

Disa prona tejkalojnë vlerat e zakonshme, duke shfaqur një madhështi të pashembullt arkitekturore. Në këtë artikull, le të shohim shtëpitë më të shtrenjta në botë, ku çmimet arrijnë shifra marramendëse. Nga rezidencat historike mbretërore deri te mrekullitë moderne arkitekturore, këto shtëpi ofrojnë një paraqitje të shkurtër të stilit të jetesës së individëve më të pasur në botë.

Pallati Buckingham

Buckingham Palace është shtëpia më e shtrenjtë në botë. Duke shërbyer si rezidenca zyrtare dhe selia administrative e monarkut britanik, ka qenë një simbol i monarkisë dhe prestigjit britanik për shekuj. I ndërtuar fillimisht në 1703, pallati iu nënshtrua disa rinovimeve dhe zgjerimeve gjatë viteve, duke kulmuar në madhështinë e tij aktuale neoklasike. Pallati përmban kopshte me peizazh dhe ballkon të famshëm ku familja mbretërore bën paraqitje publike në raste të veçanta. Me dhoma të pasura shtetërore, një koleksion mbresëlënës arti dhe hapësira ceremoniale luksoze. Është gjithashtu një atraksion popullor turistik ku vizitorët mund të eksplorojnë historinë dhe trashëgiminë e monarkisë britanike.

Antilia

Antilia, një ndërtesë 27-katëshe në Mumbai, Indi, konsiderohet si një nga pronat më të shtrenjta në botë. Në pronësi të Mukesh Ambani, një nga individët më të pasur të Indisë, kjo mrekulli moderne arkitekturore përmban pajisje luksoze, duke përfshirë tre heliporte, një garazh me 168 makina, pishina të shumta, një teatër dhe një dhomë dëbore. Katër nivelet e larta i dedikohen kopshteve të varura që kursejnë energji.

Rrokaqielli shtrihet mbi 400,000 metra katrorë dhe qëndron në 568 metra lartësi. Dizajni i tij unik përfshin motive zambak uji dhe dielli duke përdorur materiale të nivelit të lartë si kristale, mermer dhe perla. Antilia ka qenë një temë e debatit publik për shkak të kontrastit të saj të fortë me varfërinë e zonës përreth.

Vila Leopolda

E vendosur në rivierën franceze në Villefranche-sur-Mer, Vila Leopolda është një vilë historike dhe me një histori të pasur. Fillimisht në pronësi të mbretit Leopold II të Belgjikës, vila u ndërtua për zonjën e tij, Caroline Lacroix, dhe më vonë shërbeu si spital ushtarak gjatë Luftës së Parë Botërore. Në vitet 1920, arkitekti amerikan Ogden Codman Jr. e transformoi atë në një kryevepër neo-palladiane. Sot, vila është e njohur për veprat e saj të artit si muze, ambientet e brendshme të pasura të dizajnuara nga Renzo Mongiardino dhe Mica Ertegün dhe terrenin e saj të gjerë 50 hektarësh që ofron pamje befasuese të Mesdheut.

Vila Les Cedres

Vila Les Cèdres, e vendosur në Rivierën Franceze, është një pasuri historike dhe luksoze me një histori të pasur. E ndërtuar në 1830, ajo u ble në 1904 nga Mbreti Leopold II i Belgjikës, i njohur për pasurinë e tij të krijuar nga Kongoja. Ai e rinovoi vilën dhe e quajti “Les Cèdres”. Vila prej 18,000 metrash katrorë përmban 14 dhoma gjumi, një bibliotekë madhështore me libra të rrallë dhe një sallë vallëzimi. Prona ka kaluar përmes pronarëve të ndryshëm të shquar, duke përfshirë familjen Marnier-Lapostolle, krijuesit e likerit Grand Marnier, dhe më vonë u ble nga Davide Campari-Milano.

Les Palais Bulles

I njohur edhe si “Pallati Bubble”, Les Palais Bulles është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. Ndodhet në Théoule-sur-Mer, afër Kanës, Francë. I projektuar nga arkitekti hungarez Antti Lovag dhe i përfunduar në vitin 1989, pallati u ndërtua fillimisht për industrialistin francez Pierre Bernard. Ajo u ble më vonë nga stilisti i njohur i modës Pierre Cardin si një shtëpi pushimi. Rezidenca ka një dizajn futuristik, si flluskë, me dhoma të ndërlidhura, tarraca dhe pamje panoramike të detit.

Rezidenca prej 1200 metrash katrorë përfshin një sallë pritjeje, një sallë pritjeje panoramike, një amfiteatër në ajër të hapur me 500 vende, 10 dhoma gjumi dhe pishina dhe ujëvara të shumta. Çdo dhomë, duke përfshirë 11 banjat dhe 10 dhomat e gjumit, është dekoruar në mënyrë individuale nga artistë të ndryshëm, duke i shtuar natyrës unike dhe artistike të pronës. Palais Bulles mishëron vizionin e Lovag për një harmoni midis hapësirave të jetesës dhe natyrës.

Penthouse Odeon Tower

I ndodhur në Monako, Penthouse Odeon Tower është një apartament luksoz që ofron pamje mahnitëse të Mesdheut dhe qytetit. I njohur gjithashtu si Tour Odéon, ai u ndërtua midis 2009 dhe 2015. Ky rrokaqiell, i cili mbulon 3,500 metra katrorë në pesë kate, është 170 metra i lartë dhe ka një ashensor privat, një amfiteatër me 500 vende në ajër të hapur dhe pajisje të shumta luksoze, duke përfshirë një pishinë në çati dhe një kinema private. Megjithatë, kulla është kritikuar për ndikimin e saj në peizazhin e qytetit, duke përfshirë çështjet me hijet dhe vlerat e pasurive të paluajtshme në qytetin ngjitur francez të Beausoleil.

Four Fairfield Pond

Four Fairfield Pond, i vendosur në Hamptons në Long Island, Nju Jork, është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. E ndërtuar në vitin 2003, kjo pronë luksoze përfshin afërsisht 110,000 metra katrorë, me vetëm shtëpinë kryesore që mbulon rreth 64,000 metra katrorë. Ka 29 dhoma gjumi dhe 39 banja. Prona i përket Ira Rennert, një financier i njohur për punën e tij në tregun e bonove të hedhurinave. Ai përfshin pajisje luksoze si një rrugicë bowling, fushë tenisi dhe pishina të shumta.

18-19 Kensington Gardens

18-19 Kensington Gardens është një adresë prestigjioze e vendosur në Kensington, Londër. Kjo rrugë ekskluzive, e njohur si “Rreshti i Miliarderëve”, është e njohur për strehimin e disa prej pronave më të shtrenjta në botë. Rruga ka qenë shtëpia e misioneve të shumta diplomatike, si dhe banorëve privatë me pasuri të konsiderueshme. Ndërtesat në këtë rrugë janë një përzierje e stileve italiane dhe mbretëreshës Anne. Vetë rruga u ndërtua fillimisht në vitet 1840 në një pjesë të truallit të Pallatit Kensington.

Rezidenca e Beyonce dhe Jay-Z në Malibu

Beyoncé dhe Jay-Z, dy nga emrat më të mëdhenj në industrinë e muzikës, nuk janë të panjohur për luksin. Rezidenca e tyre në Malibu është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. Rezidenca kombinon dizajnin bashkëkohor dhe elementet natyrore. Dritaret prej xhami nga dyshemeja deri në tavan dhe hapësirat e hapura vërshojnë brendësinë me dritë natyrale dhe ofrojnë pamje të Oqeanit Paqësor.

Dizjani është i konceptuar për mbrojtjen e mjedisit, duke shfaqur materiale të qëndrueshme dhe teknologji me efikasitet të energjisë. Paletat neutrale të ngjyrave dhe linjat e pastra dominojnë estetikën. Rezidenca gjithashtu krenohet me një kuzhinë moderne të pajisur me pajisjet më të fundit të kuzhinës.

Ellison Estate

Në pronësi të Larry Ellison, bashkëthemeluesit të Oracle Corporation, kjo pronë e madhe ndodhet në Woodside, Kaliforni. Është i njohur për dizajnin e tij mbresëlënës me temë japoneze. Pasuria e gjerë përmban ndërtesa të shumta, kopshte dhe pajisje të tjera luksoze. Elementet e tij të dizajnit të frymëzuar nga japonezët krijojnë një mjedis të qetë dhe estetikisht të këndshëm. Prona përfshin rezidenca të shumta, një liqen të krijuar nga njeriu dhe kopshte të gjera të stilit japonez.