Bota

Kapet gjysmë ton kokainë! Mbërriti në portin e Guatemalës në kontejnerë të nisur nga Kosta Rika!

Autoritetet e Guatemalës sekuestruan 605 kilogramë kokainë të fshehur në një kontejner që mbërriti në një port në Paqësor nga Kosta Rika, njoftuan burimet zyrtare këtë të shtunë.

Droga u gjet në një kuti metalike në një kontejner në kompaninë portuale APM, e vendosur në departamentin jugor të Escuintla, rreth 110 km nga Qyteti Guatemala, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë.

Në mëngjes, zëdhënësi i zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, Moisés Ortiz, u tha gazetarëve se forcat e sigurisë kishin sekuestruar 535 kilogramë të asaj droge.

Megjithatë, ai nuk përjashtoi një rritje të konfiskimeve të drogës, pasi operacioni vazhdoi “në zhvillim me shqyrtimin e gjashtë kontejnerëve të tjerë që dyshohet se përmbajnë drogë të paligjshme”.

Droga e sekuestruar transportua me rrugë ajrore nga porti në kryeqytet për t’u ruajtur në ambientet e policisë.

Operacioni filloi të premten pasdite nga agjentë të Prokurorisë së Krimeve Narkotike në koordinim me Policinë Civile Kombëtare dhe Ushtrinë e Guatemalës përmes Marinës së Mbrojtjes Kombëtare.

Kartelet ndërkombëtare përdorin Amerikën Qendrore – me ndihmën e trafikantëve lokalë të drogës – për ta future më pas drogën në Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas Uashingtonit, 90% e kokainës që hyn në territorin e tij kalon përmes Meksikës dhe Amerikës Qendrore me avionë të vegjël, varka dhe nëndetëse.