Celebrities Health & Beauty Magazine

Kate Moss dhe duhanpirja: Ekspertët tregojnë se si cigaret mund të shkatërrojnë pamjen tuaj!

Fansat e Kate Moss u befasuan nga fotot e fundit të supermodeles duke pirë duhan jashtë një restoranti luksoz në Londër. Fotot e publikuara të mërkurën tregojnë Moss-in që duket më pak se magjepsëse. Në të vërtetë, dihet se pirja e duhanit shkakton dëme të dukshme në lëkurë, dhëmbë dhe flokë, si dhe në organet e brendshme dhe pothuajse çdo pjesë tjetër të trupit të njeriut.

Dr. Raman Madan, drejtor i dermatologjisë kozmetike në Northwell Health në Long Island, thotë:

Në përgjithësi, ju merrni shumë kimikate nga pirja e duhanit. Ajo me të vërtetë ka një efekt të madh në lëkurë dhe mund të shkaktojë plakje të parakohshme. Pirja e duhanit ul prodhimin e kolagjenit dhe shpesh rezulton në lëkurë të lirshme, të varur dhe të zbardhur.

Ky efekt zbutës në lëkurë mund të shihet në krahë, këmbë dhe në të gjithë trupin, duke përfshirë gjinjtë:

Te duhanpirësit, lëkura tërhiqet, kështu që pirja e duhanit mund të shkaktojë gjithashtu rënie të gjoksit.

Pirja e duhanit ndikon gjithashtu në flokët për shkak të vazokonstrikcionit, ngushtimit të enëve të gjakut që redukton rrjedhjen e gjakut. Me rrjedhjen e reduktuar të gjakut në folikulat e flokëve, shkurton jetëgjatësinë e tyre, gjë që mund të çojë në humbjen e flokëve. Këto ndikime të dukshme shihen edhe në gojë: Pirja e duhanit shkakton zverdhje të dhëmbëve, sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe grumbullim të pllakës dentare.

Sytë gjithashtu mund të vuajnë nga degjenerimi makular, syri i thatë, katarakti dhe sëmundje të tjera okulare të shkaktuara ose të përkeqësuara nga pirja e duhanit. Duart dhe gishtat gjithashtu mbajnë peshën më të madhe të pirjes së duhanit, dhe jo vetëm nga mbajtja e një cigareje të djegur:

Gishtat e njerëzve mund të bëhen blu ose të kuq për shkak të deri te vazokonstriksioni dhe furnizimi i ulët me gjak.

Dhe për njerëzit që shpresojnë t’i korrigjojnë këto çështje të dukshme me procedura kozmetike si mikrodermabrazioni, ka më shumë lajme të këqija:

Për pacientët që kanë nevojë për një procedurë, pirja e duhanit do të pengojë shërimin e plagëve tuaja. Ju jeni duke luftuar një betejë të vështirë, sepse gjithçka që po bëni po mohohet nga pirja e duhanit.