link in bio Sport

Këto janë dhjetë boksierët më të mirë në peshat e rënda për vitin 2023, ja kush e mban kreun…

Viti 2023 mund të quhet viti më i suksesshëm për boksin e peshave të rënda, kjo përsa i përket rekordeve të fitimeve dhe të shikueshmërisë. Sigurisht që një rol të madh në shifrat e çmendura të prodhura nga boksi i peshave të rënda, ka luajtur Arabia Saudite si një vend organizator i këtyre ndeshjeve dhe sponsor i shumave marramëndese të fituar nga yjet e boksit. Revista Ring ka listuar 10 boksierët më të mirë për peshat e rënda të vitit 2023.

Sigurisht që kishte dyshime të mëdha nëse Deontay Wilder do ishte pjesë e kësaj liste pas humbjes që shokoi komunitetin e boksit dhe jo vetëm, ndaj Joseph Parker. Edhe pse u mposht me pikë, paraqitja e tij la për të dëshiruar, ndoshta kjo dhe për shkak të mungesës së tij për një kohë të gjatë në ringun e boksit. Gjithsesi “Bronze Bomber“ u rëndit në vendin e nëntë të kësaj liste, i cilësuar si grushtuesi më i fortë në divizionin e peshave të rënda, ndoshta dhe në të gjithë historinë e boksit.

Oleksandr Usyk renditet si kampion përpara Tyson Fury, me të cilin do të përballet në një luftë të padiskutueshme më 17 shkurt. Anthony Joshua, Zhilei Zhang dhe Parker janë respektivisht në vendin e dytë, të tretë dhe të katërt.Joshua ka kërcyer mbi Wilder në renditje pas fitores spektakolare ndaj Otto Wallin.AJ ndaloi suedezin në raundin e pestë dhe shpresonte të përballej me Wilderin në vitin 2024, por humbja e bombarduesit të bronztë do të thotë se ai mund të përballet me Filip Hrgovic.Kroati është i pesti i renditur në peshën e rëndë të Revistës Ring dhe promovuesi Eddie Hearn ka lënë të kuptohet për një duel të mundshëm.Pjesa tjetër e dhjetëshes së parë përbëhet nga Frank Sanchez, Jared Anderson, Joey Joyce dhe Agit Kabayel, por disa fansa mendojnë se wilder është me fat që hyn në listë.