Travel

Këto janë gjërat që duhet të shihni, nëse po planifikoni të shkoni me pushime në Miami!

Me motin e mahnitshëm, plazhet e bukura, jetën epike të natës dhe një kulturë të pasur, lista A mund të ketë migruar në vende si Nju Jorku dhe LA në prag të mijëvjeçarit të ri, por Majami mbetet një destinacion që duhet parë në vitin 2023. Ne jemi këtu për t’ju treguar saktësisht se ku të qëndroni, çfarë të hani dhe ku të vizitoni në Qytetin Magjik, për një udhëtim krejtësisht të paharrueshëm.

Ku të qëndroni në Miami…

“Moxy South Beach”

I ndodhur vetëm dy blloqe larg Ocean Drive, Moxy South Beach është vendi i përsosur për të qëndruar nëse dëshironi të jeni afër plazhit dhe klubeve të natës, por vlerësoni përballueshmërinë. Të gjalla dhe lozonjare, ambientet e brendshme janë padyshim Miami, dhe ndërsa dhomat janë në anën më të vogël, ato kanë zgjidhje të zgjuara të ruajtjes që maksimizojnë hapësirën dhe dritare nga dyshemeja deri në tavan.

Me një pishinë 72 metra të veshur me kabane, qendër fitnesi brenda-jashtë dhe shfaqje filmash në çatinë e katit të tetë (me pamje panoramike të plazhit), nuk ka pak gjëra për të bërë nëse keni nevojë për një pushim nga skena e festës. Pika jonë kryesore ishte ngrënia dhe pirja në afresk në restorantin dhe barin në çati, Serena. Prisni kuzhinë të shijshme latine dhe meksikane dhe disa nga margaritat më të mira në Miami.

Ku të hani në Miami…

“Red Rooster”

Duke shërbyer një menu me yje Michelin me ushqime komode dhe kokteje, Red Rooster duhet të jetë i lartë në listën e kovave të restorantit tuaj nëse jeni në zonën e Brickell. E vendosur në Overtown, e njohur me dashuri si “Harlem i Jugut”, lagja është vendi ku njerëz si Ella Fitzgerald dhe Billie Holliday qëndruan dhe performuan kur vizituan Miamin. Pasi të keni ngrënë, ngjituni në katin e sipërm në ambientet e speakeasy dhe lounge ku do të gjeni DJ dhe grupe të drejtpërdrejta.

“Bayshore Club”

Nëse po kërkoni një vend diku në bregdet, provoni Bayshore Club në Coconut Grove. Me pamje të bukur të gjirit të gazuar Biscayne, restoranti në ajër të hapur është vendi i përsosur për t’u çlodhur dhe për të parë perëndimin e diellit. Prisni ushqim deti të mrekullueshëm, gropa zjarri dhe një grup xhaz me tre pjesë.

Çfarë duhet të shihni në Miami…

“Ocean Drive”

Rripi South Beach shkon paralelisht me Miami Beach dhe është shtëpia e ndërtesave të Art Deco për të cilat qyteti është kaq i famshëm. Bëni një turne në këmbë për të mësuar më shumë rreth historisë së arkitekturës së Miamit dhe ejani drejtohuni në klube gjatë natës, ndërsa ai shndërrohet në një brez me perëndim të diellit me pika kryesore, duke përfshirë Mango’s dhe Nikki Beach.

“Little Havana”

Zemra e komunitetit latin të Majamit që nga vitet 1960, Havana e Vogël është shtëpia e kafesë, purove dhe sanduiçeve më të pabesueshme kubane. I shpallur një Thesar Kombëtar nga Fondi Kombëtar në 2017-ën, do të ecni në rrugë për të gjetur artin kuban shumëngjyrësh, grupe të gjalla salsa dhe perlë të fshehur, parkun Máximo Gómez, ku vendasit luajnë domino.

Ferma e aligatorëve “Everglades”

Nëse dëshironi të përjetoni disa nga kafshët e egra të Floridës ndërsa jeni në Miami, bëni një udhëtim ditor jashtë qytetit në Parkun Kombëtar Everglades. Me një sipërfaqe prej 1.5 milionë hektarësh në perëndim dhe jug, është shtëpia e një prej ekosistemeve më unike në botë. Vizitoni Fermën e Alligatorëve Everglades për të bërë një turne me avion në lumë, për të parë shfaqjet e zvarranikëve dhe madje për të mbajtur një foshnjë aligator.