Film & Tv Showbiz

Netflix shfaq dokumentarin për kukullën e parë me ngjyrë!

“Black Barbie”, një dokumentar për historinë e kukullës së parë me ngjyrë të Mattel-it të publikuar dy dekada pas prototipit origjinal të kompanisë së lodrave, është blerë nga Netflix dhe Shondaland. Filmi, i drejtuar nga Lageria Davis, mbesa e një prej tre punonjësve me ngjyrë të Mattel që bëri peticion për lirimin e kukullës, pati premierën botërore në fillim të këtij viti në Festivalin e Filmit South by Southwest në Austin, Teksas.

Davis tha:

Tregimi i historisë së “Black Barbie” ka qenë një udhëtim kaq personal dhe unë jam i emocionuar të nderoj trashëgiminë e tezes sime Beulah Mae Mitchell, Kitty Black Perkins dhe Stacey McBride në filmin tonë. Ne nuk mund të kishim kërkuar partnerë më të mirë se Shondaland dhe Netflix për ta sjellë këtë histori në botë.

Shondaland është një kompani prodhimi televizive e themeluar nga krijuesja e “Grey’s Anatomy”, Shonda Rhimes, e cila përkrah diversitetin racor dhe gjinor në argëtim. Ndërkaq, kemi një lajm të keq për ata që e pëlqyen filmin “Barbie” pasi duket se vazhdimi i përfolur do t’i mungojë Margot Robbie. Siç raporton Radar Online, edhe nëse do i ofroheshin miliarda, do të ishte e çmendur të pranonte. Edhe sikur një pjesëmarrje në filmin e dytë të sillte edhe më shumë para në llogarinë e saj, ajo duket se do e refuzoj.