@ the movies Film & Tv

Njihuni me 5 filmat biografik që do ju ‘gozhdojnë’ para ekranit!

Një film biografik,  është një film që dramatizon jetën e një personazhi ose disa personazeve që kanë ekzistuar në jetën reale. Filma të tillë tregojnë jetën e një personi historik dhe emrin e vërtetë të karakterit që është përdorur. Ato ndryshojnë nga filmat “bazuar në një histori të vërtetë” ose “filma historik-dramë” sepse ata përpiqen tërësisht të tregojnë historinë e jetës së një personi ose të paktën vitet më të rëndësishme historike të jetës së tyre. Më poshtë ju rendisim 5 prej tyre që cilësohet edhe ndër më realizuarit.

1.”Schindler’s List”

Filmi tregon historinë e Oskar Schindler, një biznesmen gjerman i shkujdesur dhe kokëfortë në fillim, i shqetësuar dhe i vendosur në mes dhe fisnik dhe i përulur në fund të filmit. Filmi bardh e zi, bazuar në novelën “Schindler’s Ark” nga australiani Thomas Keneally, me një muzikalitet të veçantë, zbërthen një histori të Holokaustit, dhimbjes dhe dëshpërimit dhe ndjek udhëtimin e një njeriu të vetëm që vendoset të bëhet një person më i mirë dhe angazhimin e tij për të shpëtuar jetën e njerëzve. Liam Neeson është i shkëlqyeshëm dhe Ralph Fiennes dhe Ben Kingsley janë perfekt në rolet dytësore. Filmi fitoi shtatë Çmime të Akademisë/Oscar (nga dymbëdhjetë nominimet), duke përfshirë Filmin më të Mirë, Regjinë më të Mirë (Spielberg), Skenarin më të Mirë të Përshtatur dhe Rezultatin Më të Mirë Origjinal. Ka fituar edhe shume çmime të tjera, BAFTA, Golden Globes. Instituti Amerikan i Filmit e ka renditur atë ndër 100 filmat amerikanë më të mirë të të gjitha kohërave.

2.”The Pianist”

Bashkëprodhuar dhe drejtuar nga Roman Polanski, ky film histori-dramë i vitit 2002 bazohet në librin autobiografik, “The Pianist”, të pianistit dhe kompozitorit polako-hebre Wladyslaw Szpilman – portretizuar nga Adrien Brody. Forca lëvizëse e heroit ishte muzika po aq melodioze sa Chopin, e cila vesh me forcë përparimin e ngjarjeve. Pianisti përshkruan brutalitetet, mizoritë dhe përvojat pikëlluese që Szpilman duroi pa bërë diçka të jashtëzakonshme – ai thjesht po përpiqej të mbijetonte. Adrien Brody pëson një transformim dramatik në pamjen e tij fizike dhe jep një performancë të fuqishme duke shfaqur talentin e tij të shkëlqyer. Filmi fitoi Oscars për Regjisorin më të Mirë (Polanski), Skenarin më të Mirë të Përshtatur (Harwood) dhe Aktorin më të Mirë (Brody).

3.”Hotel Rwanda”

Hotel Rwanda është frymëzuar nga historia e vërtetë e Paul Rusesabagina. Me ngjarjet që zhvillohen gjatë gjenocidit në Ruandë midis Hutu dhe Tutsit, ky film ndjek jetën e Palit si menaxher i një hoteli luksoz dhe një njeri që shpëton qindra Tutsi, pavarësisht indiferencës së organizatave ndërkombëtare. Frymëzuar nga dashuria e tij për familjen e tij, një burrë i zakonshëm pati guxim të jashtëzakonshëm në mënyrë që të shpëtojë jetën e mbi një mijë refugjatëve të pafuqishëm. Don Cheadle është i përsosur në rolin e tij, duke e bërë plotësisht të qartë se Paul nuk është asgjë më shumë se një njeri i thjeshtë dhe shikuesi mund të identifikohet lehtësisht me heroizmin e tij të përulur, të paqëllimtë. Kjo dramë e vitit 2004 u filmua në Kigali, Ruanda dhe Johanesburg dhe fitoi shumë çmime ndërkombëtare; megjithatë, ajo u prish nga Akademia si për Cheadle ashtu edhe për Sophie Okonedo që dha një performancë të jashtëzakonshme si gruaja e Paul.

4.”The Last Emperor”

‘Perandori i Fundit’ tregon historinë e perandorit të fundit të Kinës, Pu Yi, nga kurorëzimi i tij deri në rininë dhe moshën e pjekurisë dhe paraqitet në një epikë verbuese të drejtuar nga Bernardo Bertolucci. I filmuar në Qytetin e Ndaluar, filmi i vitit 1987 fitoi nëntë çmime Oscar, përfshirë Filmin më të mirë dhe Regjisorin më të mirë. Në 1908, Pu Yi tre-vjeçar kurorëzohet Perandor i Kinës dhe për vitet që vijnë, shikuesit ndjekin përvojat e tij, dekadencën, rënien, tradhëtinë, mohimin, burgosjen dhe luftën për pranim. Filmi kap bukurinë e pallateve në Qytetin e Ndaluar, dhe pamjet krijojnë një histori të pabesueshme plot ngjyra.

5.”A Beautiful Mind”

Drejtuar nga Ron Howard, filmi dramatik biografik amerikan i vitit 2001 bazohet në jetën e John Nash, një Laureat Nobel në Ekonomi, matematicien. “Një Mendje e Bukur” përshkruan jetën e tij nga vitet e universitetit deri në zhvillimin e skizofrenisë paranojake dhe në dhënien me çmimin Nobel për teorinë novatore- Game Theory/Teoria e Lojës. John Nash interpretohet në një performancë mahnitëse nga Russell Crowe, që portretizoi zhvillimin e një burri nga mosha 19 deri në 60-vjeç. Jennifer Connelly i jep karakterit të gruas së Nash thellësi dhe emocione. Kasti i shkëlqyeshëm jo-protagonist, përfshirë Ed Harris, Paul Bettany dhe Adam Goldberg, krijojnë në mënyrë perfekte mjedisin bezdisës në të cilin Nash humbet. Filmi ka fituar Oscars në kategoritë më të mira të figurës, regjisorit dhe aktores mbështetëse në Academy Awards. Filma të tjerë biografi: “The Social Network”, “Steve Jobs”, “Dead Poets Society”, “Darkes Hour”, “The Theory of Everything”, “Irishman”, “Into the Wild”, “The Big Short”.