Sport

Po ndodh, Cristiano Ronaldo gati të bashkohet me dy ish bashkëlojtarët e Manchester United…

Al Nassr po planifikon një ofertë ambicioze për të nënshkruar me dy lojtarë të Manchester United pasi iu dha mbështetja e yllit të tyre, Cristiano Ronaldo. United është i prirur të largojë disa lojtarë të vjetër për të lehtësuar shqetësimet e Fair Play Financiar (FFP) dhe për të liruar fondet për nënshkrimet e ardhshme. Drejtori i futbollit të Unitedit, John Murtough fluturoi në Arabinë Saudite në dhjetor për të zhvilluar bisedime mbi shitjet e mundshme. Ai foli me shefat e Superligës së Arabisë Saudite për marrëveshjet e janarit dhe verës dhe kjo lëvizje mund të jetë gati për t’u paguar për klubin e Ligës Premier.

Sipas Daily Mail, klubi saudit Al Nassr dëshiron të nënshkruajë me dy lojtarë të Unitedit – Casemiron dhe Aaron Wan-Bissaka. Casemiro, 32 vjeç, është aktualisht fituesi më i madh i United me 375 mijë funte  në javë, por ka pasur vështirësi këtë sezon dhe nuk ka luajtur që nga fillimi i nëntorit për shkak të një dëmtimi në kofshë. Thuhet se United është i hapur për ta shitur atë këtë verë nëse mund të rikuperojë një përqindje të madhe të tarifës prej 70 milionë funtesh të paguar për Real Madridin për ta nënshkruar vitin e kaluar. Pretendohet se Al Nassr gjithashtu mund të përpiqet të bëjë një lëvizje për Wan-Bissaka këtë muaj.

Klubi saudit kishte një ofertë prej 20 milionë funtesh për mbrojtësin e djathtë të Tottenham Hotspur, Emerson Royal, e refuzuar javën e kaluar dhe tani e ka kthyer vëmendjen te Wan-Bissaka. Kjo pason raportet që United ka refuzuar një ofertë për një marrëveshje shkëmbimi për Wan-Bissaka nga Interi, që do të kishte parë Denzel Dumfries të shkonte në Old Trafford. United shkaktoi një zgjatje 12-mujore të kontratës së Wan-Bissaka në fillim të këtij muaji, pasi kishte zgjedhur të mos i ofronte mbrojtësit një marrëveshje të re afatgjatë.