Celebrities Fashion

Regjisorja e fiksuar pas modës, gjithçka rreth Sofia Coppola!

Një regjisore filmash e vlerësuar me çmime dhe stiliste e kthyer në muzë të modës, SOFIA COPPOLA është influencerja e momentit. Këtu, ajo i tregon CHLOE STREET për artin e bashkëpunimit krijues, krijimin e Priscilla dhe gëzimin e dizajnimit të thurjes së saj të përsosur. Kur bëhet fjalë për stilin e martesës, Sofia Coppola është disi eksperte. Nga kostumet jashtëzakonisht dekadente, sakarinë të filmit të saj artistik të vitit 2006, Marie Antoinette, te garderobat e rënda, filmat e saj janëpër adhuruesit e modës; filma që jo vetëm mburren me skenare të shkëlqyera dhe aktorë të famshëm, por janë krijuar me zgjuarsi për të qenë botë vizuale kohezive.

Estetika e çdo titulli shpesh fillon me një tabelë humori ose gamë ngjyrash ose, në rastin e Marie Antoinette, një kuti me makarona Ladurée, të cilat Coppola ia prezantoi stilistit Milena Canonero për të treguar interpretimin specifik me ngjyrë pastel të Versajës së shekullit të 18-të. “Unë mendoj për historinë e modës kur punoj në filmat e mi; është një pjesë e madhe e krijimit të një personazhi dhe një bote”, thotë Coppola, 52-vjeçe, për PORTER. “Dizajni i kostumeve më ndihmon të përcaktoj se cilët janë personazhet, mënyra se si vishen ju tregon diçka për ta. Kur punoj me një kostumograf, kam një ide për personazhin dhe disa ide se çfarë mund të veshin dhe më pas stilisti propozon atë që ata mendojnë në atë frymë. Moda është gjithashtu një shënues i kohës, kështu që çdo detaj i vogël është i rëndësishëm. sa në kostum ashtu edhe në set.

E lindur në Nju Jork nga prindër regjisorë (babai i saj është regjisori amerikan Francis Ford Coppola; nëna e saj artistja dhe regjisorja e filmave dokumentarë Eleanor Coppola), Coppola studioi Arte të Bukura dhe Fotografi në Shkollën e Arteve CalArts përpara se të kalonte në industrinë familjare. me debutimin e saj regjisorial, dramën The Virgin Suicides (1999) “Marrëdhënia ime me fotografinë filloi si adoleshente në vitet ’80, duke parë revistat e modës,”-thotë Coppola, e cila tani jeton në Nju Jork me familjen e saj. “Do të shkoja edhe në panaire arti me nënën time, e cila më inkurajoi të mbledh fotografi.”

Tani regjisorja fituese e çmimit Oscar, e cila sapo festoi 20 vjet nga publikimi i filmit të saj kult Lost in Translation, e ka kthyer vëmendjen e saj artistike në një kapsulë trikotazhi të krijuar në bashkëpunim me shtëpinë 120-vjeçare skoceze të kashmirit Barrie. “Kur punoj në modë, ndihem e ngjashme me atë kur punoj me një kostumografe, po shpreh atë që kam në mendje dhe ata dinë ta interpretojnë atë me ekspertizën e tyre”,-thotë Coppola, e cila ka punuar me drejtorin artistik të Barrie Augustin Dol-Maillot.

“Lloji i copave që janë kaq të gjithanshëm, mund t’i sjellësh në një udhëtim dhe të duken të shkëlqyera dhe komode në një fluturim, por gjithashtu mund të vishen pak për një takim pune apo darkë,”-thotë Coppola, të preferuarat e të cilës janë kombinim kashmiri dhe një xhaketë ushtarake e zezë me kopsa përpara. Shumë montazhe të Pinterestit dhe TikTok i janë kushtuar stilit personal të Sofia Coppola. Krahas xhaketave prej kashmiri ka pantallona të zeza kashmiri të prera me vija horizontale, të dyja nënshkrimet e Coppola: “Kur bëhet fjalë për atë që dua të vesh, preferoj diçka diskrete, klasike”-thotë nëna e dy fëmijëve.

“Gjithmonë kam adhuruar Chanel dhe ato triko të thurura që bën Barrie dhe më pëlqeu Helmut Lang në vitet ’90 dhe pjesët klasike të Marc Jacobs.” Kur lexova historinë e Priscilës, u mahnita nga kontrasti i një vajze të re që takohej me yllin më të madh në botë dhe fakti që rritja e saj mbeti kaq e lidhur me çdo vajzë të re të çdo kohe. Përveç bashkëpunimit me Barrie, projekti i fundit i Coppola është filmi artistik Priscilla, i cili eksploron vitet e hershme të Priscilla Presley në Graceland.

Ky, filmi i tetë i Coppola-s, me Cailee Spaeny dhe Jacob Elordi, bazohet në librin e kujtimeve Elvis and Me nga Priscilla Beaulieu Presley. “Kur lexova historinë e Priscilla-s, u mahnita nga kontrasti i një vajze të re që takohej me yllin më të madh në botë dhe fakti që rritja e saj mbeti kaq e lidhur me çdo vajzë të re të çdo kohe,” thotë Coppola, duke shpjeguar se ajo ishte “thellësisht e prekur” nga detajet që ndau Priscilla, të cilat ishin personale. “Elvis dhe Priscilla janë një çift ikonë, por deri më tani nuk kemi ditur shumë për marrëdhënien nga këndvështrimi i saj.”

Filmi u xhirua në Toronto me një buxhet të vogël në vetëm 30 ditë, gjë që e bëri të vështirë sekuencën dhe kostumet për t’u mbajtur nën kontroll. “Cailee Spaeny, e cila luan Priscilla do të kthehej nga një nxënëse 14-vjeçare në mëngjes në një grua të re, shtatzënë me fëmijën e saj të parë”-thotë Coppola. Coppola dokumenton procesin e saj të kërkimit në një llogari në Instagram që ajo hapi vetëm një vit më parë (ajo tashmë ka gati 600,000 ndjekës), duke ndarë, për shembull, imazhe nga seria e William Eggleston e vitit 1984, ‘Graceland’ (portretet e fotografit të shtëpisë së Elvisit të pabanuar), të cilat ofroi një pikënisje vizuale për pamjen dhe ndjesinë e Priscilës.

Unë jam shumë private. Por kur isha duke punuar për librin tim, mendova se do të ishte mënyra më e mirë për të ndarë imazhe me audiencën.

Karriera e Coppola është përqendruar në përpilimin dhe ideimin.