Fashion Lifestyle

Si të bëni biznes të veshur mirë…

Në vitin 1992, Rick Miller dhe ekipi i tij në Levi’s u ngarkuan me promovimin e blerjes së fundit të kompanisë, Dockers. Miller dhe ekipi i tij panë një mundësi shkëlqyese: pse të mos ndihmojmë firmat të zhvillojnë një kod të ri veshjeje biznesi që do të ishte më i rehatshëm se një kostum dhe kravatë? Udhërrëfyesi i tyre tregoi se si burrat mund të ndërronin pallton dhe kravatën e tyre me veshje më të zakonshme, por ende profesionale: jelek të thurura në vend të xhaketave sportive dhe këmisha me kopsa me xhinse. Pantallonat, natyrisht, do të bliheshin nga Levi’s dhe Dockers. Ky prezantim i thjeshtë revolucionarizoi veshjen e meshkujve. Këtu janë pesë sugjerime se si të bëni biznes të veshur super klas:

1. Nëse mundeni, mbajeni pallton sportive

Problemi kryesor me biznesin e rastësishëm është se ruan shumë nga elementët e veshjeve të biznesit të viteve 1960, por e heq xhaketën. Dhe është xhaketa e përshtatur që e bën uniformën e vjetër kaq tërheqëse vizualisht. Kostumet dhe palltot sportive janë të dallueshme nga format e tjera të veshjes në atë që xhaketa është e ndërtuar nga shumë shtresa materiali. Kjo lejon një rrobaqepës të ndërtojë vijën e shpatullave të një personi dhe të krijojë atë figurë të këndshme në formë V-je. .

Nëse mundeni, mbajeni xhaketën e përshtatur. Ju mund ta bëni këtë duke zgjedhur forma më të zakonshme të tilla si palltot sportive me materiale të zakonshme si pambuk, në vend të kostumeve me lesh të hollë dhe të lëmuar. Synoni për xhaketa me një vijë më të butë, natyrale të shpatullave; ata do të ndihen më rehat dhe do të kenë një pamje të relaksuar që përcjell një atmosferë më të rastësishme. Ju mund ta vishni këtë duke humbur kravatën dhe duke veshur këmisha me kopsa.  Xhinset mund të funksionojnë nëse janë në prerjen e duhur. Në vend që të vishni këpucë me materiale si lëkura e zezët, zgjidhni këpucë Derby në kamoshi kafe. Ose provoni atlete të thjeshta të bardha, të tilla si Common Projects Achilles.

2. Gjeni një xhaketë casual

Tekstura është një nga mënyrat më të lehta për të futur interesin vizual në një veshje më të thjeshtë. Xhaketa me materialet unike si mohair, boucle dhe lesh kashmiri i krehur gjithashtu mund t’i shtojnë shumë hijeshi pamjes. E njëjta gjë mund të bëhet për çdo pjesë tjetër në veshjen tuaj. Provoni këpucët kamosh.

3. Vishni më shumë tekstura

Xhaketa dhe pantallonat duhet të duken të njëtrajtshme dhe këmbët duhet të jenë mjaft të plota. E kuptoj që shumë nga këto këshilla mund të zbatohen për këdo dhe se pasiguritë rreth veshjes së figurave më të mëdha nuk janë unike. Veshja është një akt kaq personal. Veshja ulet në lëkurën tonë dhe është metoda kryesore vizuale me të cilën ne prezantojmë veten para botës.  Jackie Gleason është një nga burrat e veshur më mirë të të gjitha kohërave, veçanërisht në rolin e tij në filmin e vitit 1961 “The Hustler”.

4. Gjeni linja ‘smart-casual’ që janë krijuese

Sfida e biznesit të rastësishëm është të dish të balancosh shprehjen personale me përgjegjësinë profesionale. Ju dëshironi të visheni në një mënyrë elegante dhe të kënaqshme personalisht, ndërkohë që dukeni profesional para kolegëve dhe klientëve.  Agyesh Madan është një ish-punonjës i Isaia, i cili themeloi labelin e tij me bazë në NYC, Stòffa, rreth 10 vjet më parë. Kompania e tij është e specializuar në veshje të rehatshme por në dizajne që ruajnë shumë elegancën e veshjeve të përshtatura. Ajo ka pantallona pambuku me bel të lartë, këmisha polo prej pambuku të mëndafshtë, të bëra me jakë unike, veshje të sipërme leshi të lidhura me rripa dhe xhaketa të frymëzuara nga dizajnet e veshjeve të punës. Paleta e ngjyrave është gjithmonë elegante.

5. Përqendrohuni te përshtatshmëria

Në mjedise shumë më konservatore, ju mund të mos jeni në gjendje të vishni asgjë më shumë se një këmishë me kopsa por gjithmonë mund ta përmirësoni pamjen duke rafinuar përshtatjen. Në ditët e sotme, meshkujt kanë më shumë gjasa të veshin diçka shumë të ngushtë sesa shumë të madhe.  Ju gjithashtu mund ta përmirësoni pamjen duke veshur pantallona me bel pak më të lartë, të cilat do të japin përmasa më të mira midis bustit dhe këmbëve.