Fashion Lifestyle

Si të krijoni një garbërobë që i reziston kohës…

Në këtë artikull ne do ju japim udhëzimet e duhura se si të krijoni një gardërobë që i reziston kohës. Jeni gati?! Ne po fillojmë…

Xhaketa

Pas një sërë bllokimesh gjatë pandemisë, ishte e pashmangshme që linjat midis stilit gjatë dhe jashtë detyrës do të fillonin të mjegulloheshin për shumë prej nesh. Tranzicioni i xhaketës nga veshjet klasike të punës është thelbësor. Shikoni Isabel Marant ose Acne Studios për veshjet tuaja të punës ose të fundjavës.

Sandale me taka

Tani është koha për të nxjerrë këpucët me taka më të bukura për të kompletuar stilin tuaj të mbrëmjes. Sandalet me rripa të Bottega Veneta-s janë pa mend dhe duke pasur parasysh siluetën e tyre të përjetshme janë një pjesë e vërtetë investimi. Rripat e tyre të hollë i shtojnë elegancë çdo pamjeje, duke i bërë ato perfekte për t’u veshur me xhinse dhe një bluzë për festa.

Një çantë klasike

Mendoni klasikët bashkëkohorë, si “Puzzle” i frymëzuar nga origami i Loewe dhe “Jodie” e Bottega Veneta, në ngjyrë bezhë që shkon me çdo gjë. Nëse keni dyshime, është e pamundur të gaboni me krijimet e denja të Saint Laurent, të cilat janë kulmi i luksit elegant. Çanta prej lëkure elegante e label-it parisian “Le 5 à 7” në gri është një çantë e gjithanshme nga dita në natë që do të ‘ngjitet në krah’ për stinët e ardhshme.

Pantallona të gjera

Jo vetëm që përshtatja e tyre e këndshme dhe lustrimi i natyrshëm përfaqësojnë fuqinë më të mirë të vetëbesimit, por ato janë pantallona që shkojnë edhe me sandale edhe me atlete. Pantallonat bezhë të Loewe arrijnë ekuilibrin e përsosur midis relaksimit dhe lustrimit. Po kështu, pantallonat e Brunello Cucinelli-t mund të vishen kudo pavarësisht nga stina.

Loewe

£725

Një këmishë ‘over size’

Këmisha tregon autoritet. Megjithatë, këtë sezon, do të zbuloni se siluetat standarde janë shtuar në përmasa më të ftohta dhe më të relaksuara. Shikoni Khaite për një stil të gjerë me përzierje mëndafshi në krem të gjithanshëm, ose The Row për një përsëritje të freskët por të gjerë me pambuk në shirita elegant.

Khaite

£600

Atlete

Aty ku fustanet dhe xhaketat e zeza janë konsideruar prej kohësh klasike, atletet e bardha janë një artikull thelbësor. Atletet ‘V-10’, mund të kombinohen me gjithçka, nga pantallonat e gjera deri tek xhinset e përditshme.

Një orë

Një orë është një investim i përjetshëm. Për më të mirat drejtohuni te IWC Schaffhausen, ëndrra e një minimalisti, ose Piaget, ora ‘Polo’ e të cilit është mishërimi i elegancës së rafinuar.

IWC Schaffhausen

£3,875

Pallto klasike

Një pallto dimërore është një nga blerjet më të rëndësishme sezonale që do të bëni. Ne ju këshillojmë të zgjidhni një pallto klasike që do të plotësojë dollapin tuaj ekzistues. Palltoja ‘Phelton’ e Khaite është mishërimi i elegancës së përjetshme dhe do të duket po aq mbresëlënëse me kostum elegant ose një fustan mbrëmjeje të zezë. Ndërkohë shikoni edhe pallton e bardhë ultra-luksoze të Gabriela Hearst ‘Charles’.

Khaite

£1,941.67

Fustani i zi

Për eventet me kravata të zeza, fustani i zi i The Row do të duket hyjnor me çizme me takë të zeza dhe një bizhuteri diamanti.

Xhinse

Mendoni markat me bazë në Kaliforni Agolde dhe Citizens of Humanity për të pagabueshme. Ndërkohë, stili i prerjes së mesme i The Row është krejtësisht i përjetshëm dhe plot stil. Më pas thjesht kombinojini me një palë sandale të viteve ’90 dhe xhaketë sportive të zezë për mbrëmje.

Zbukurime të përditshme

Sigurohuni që të mos neglizhoni detajet më të imta kur kuroni gardërobën tuaj. Ndonëse në shkallë relativisht të vogël, disa vathë tërheqës ose një gjerdan vezullues mund të rezultojë me ndikim të madh. Një zinxhir elegant ari, për shembull, do t’ju qëndrojë në vend të mirë dhe Foundrae paraqet një dizajn të përjetshëm me lidhje të përziera. Ndërkohë, vathët me diamant ‘Possession’ të Piaget do të bëjnë një shtesë verbuese për ditën apo mbrëmjen tuaj.

Foundrae

£4,300

Një çantë praktike

Prakticiteti është një rrugë e sigurt për të arritur statusin “klasik” dhe në fushën e aksesorëve, ai nuk është shumë më funksional sesa një çantë e gjerë. “Le Hinge” me ngjyrë të skuqur të Alaïa-s dallohet për dizajnin e tij të ndërlikuar por të përjetshëm, ndërsa dizajni i zi elegant “Woody” i Chloé është një opsion i sigurt për veshjet minimaliste që favorizojnë linjat e pastra për ambiente profesionale. Për veshjen e fundjavës, merrni parasysh edhe një numër kamoshi nga Khaite.

Triko kashmiri

Gjeni një triko me lesh kashmiri që ju pëlqen dhe do të thjeshtoni rutinën tuaj të mëngjesit menjëherë. ‘Stepny’ e The Row është një pikënisje elegante. E punuar në Itali nga një përzierje luksoze leshi dhe lesh kashmiri, është e prerë për një përshtatje të relaksuar dhe të zhveshur. Ndërkohë, thurja me ngjyrë kaltëroshe e Loro Pianës do t’i shtojë dollapit tuaj të motit të ftohtë një ngjyrë të këndshme.

Loro Piana

£1,279.17

Xhaketë lëkure

Ndërsa stilet klasike të motoçiklistëve nuk do të dalin kurrë nga moda xhaketat prej lëkure të këtij sezoni vijnë në një mori formash. Ne e duam stilin e përshtatur mjeshtërisht të Le 17 Septembre për nuancat minimaliste të viteve ’90 dhe rripin e hollë që shtrëngon belin për një formë të sofistikuar. Ndërsa xhaketat prej lëkure shpesh janë të stiluara me xhins (i cili është një kombinim klasik), merrni parasysh t’i kombinoni tuajat me gjithçka.

Çizme deri në kyçin e këmbës

Çizmet kanë atë përzierje të mrekullueshme të prakticitetit dhe lustrimit. Ky sezon sheh një përzierje të gjerë stilesh që plotësojnë të gjitha shijet, nga çizmet Chelsea të Proenza Schouler me qepje me kontrast, deri te çizmet me platformë të pjekur të Versace.

Proenza Schouler

£641.67

Kujdesi për rrobat tuaja mendohet se redukton ndjeshëm gjurmën e karbonit dhe ujit të çdo pjese. Specialisti Bronwyn Seier, ndan dy këshilla për të ndihmuar në ndërtimin e jetëgjatësisë së rrobave në dollapin tuaj.

1. Ruajini në mënyrë të sigurt

Ruani rrobat me kujdes ndërmjet veshjeve. Midis stinëve, sigurohuni që rrobat tuaja, veçanërisht fibrat natyrale, të ruhen larg dritës dhe lagështisë në qese hermetike.

2. Lajini mirë

Trajtoni menjëherë njollat, më pas synoni t’i lani rrobat tuaja më rrallë me furçë, garzë, avull. Ngrirja është një mënyrë e dobishme për të eliminuar aromat dhe gjithashtu vret larvat e molës.