Fashion

Si të visheni kur jeni në të pesëdhjetat dhe përtej…

Zbuloni në këtë artikull se si të visheni nëse jeni në të pesëdhjetat dhe përtej…

1.Detajet

“Sapo arrini në moshën tonë, filloni të bëheni paksa të padukshëm”, thotë zoti Campbell Carey, 50 vjeç, drejtor kreativ i Huntsman, në Savile Row. “Ndoshta keni pasur fëmijë. Ju duhet të bëni një përpjekje. Ju po filloni të mendoni më pak modë të shpejtë dhe më shumë pjesë kyçe që mund të ndërtoni një gardërobë rreth e rrotull.”

Zonja Catherine Hayward, redaktore e modës në The Times LUXX Men dhe ish-drejtoreshë e modës e GQ dhe Esquire, mendon se bërja e përpjekjeve fillon para veshjeve. “Një prerje flokësh e duhur,” thotë ajo. “Është vërtet bukur kur sheh një burrë dhe mendon: ‘Ke flokë vërtet të rregullta dhe sapo ke prerë mjekrën’.

Kujdesi për thonjtë tuaj, hidratimi i duarve janë fitore të tjera të lehta, thotë Hayward. “Janë thjesht gjëra të thjeshta të tilla, dhe ju dukeni vërtet të kujdesshëm.” The Strokes dikur kishin një rregull grupi që ata do të visheshin çdo ditë sikur të ishin duke performuar një shfaqje, edhe nëse nuk ishin. Jarvis Cocker ka shpjeguar se ai gjithmonë vesh një kostum dhe kravatë “sepse nuk e dini kurrë se me kë do të përplaseni”.

Hayward ndjek një filozofi të ngjashme. “Unë kurrë nuk largohem nga shtëpia pa grim,” thotë ajo. “Edhe kur kam një ditë pa grim, i kam bërë diçka lëkurës sime. Kam vënë pak bojë për vetulla dhe kam krehur vetullat e mia”.

2.Duhet të kishit ndaluar së eksperimentuari deri tani

Deri tani, dikush shpreson se ju keni gjetur llojet e rrobave që ju përshtaten dhe nuk po i “ndryshoni” çdo sezon. Sinqerisht, kjo duhet të vijë si një lehtësim. “Trendet janë diçka që duhet shmangur”, thotë zoti William Gilchrist, stilisti, klientët e të cilit përfshijnë zotërinjtë Jude Law, Cillian Murphy dhe Rami Malek. “Ka një moshë të caktuar ku njeriu duhet të ketë zhvilluar një nivel të caktuar stili. Qoftë personale, qoftë e tmerrshme, por të paktën qoftë e juaja.”

Ne të gjithë e dimë se barrierat kanë rënë midis grupmoshave dhe ne jemi të njohur me konceptin e fëmijës, dikush që mban besnikërinë e tij ndaj librave komikë ose lodrave japoneze si një distinktiv. Por nëse visheni si djali juaj adoleshent, diçka ka shkuar keq. “I gjithë koncepti i ‘thjesht hiqni çdo gjë’ nuk do të funksionojë,” thotë Gilchrist.

3.’Më pak i përshtatshëm, më shumë në formë’

“Për mua, gjëja më e mirë për t’u marrë parasysh në lidhje me veshjet tuaja është përshtatja,” thotë Hayward. “Efektive: a më përshtaten rrobat ende? Një nga gjërat më themelore që bëj kur jam duke stiluar është që shkoj në garderobën e dikujt dhe thjesht i provoj të gjitha. A u përshtatet atyre? Shumicën e kohës, jo, nuk është kështu.”

Kjo është pjesa ku normalisht do t’ju kujtojmë ndryshimin e formës së trupit. Nuk je më 25 vjeç. “Njerëzit nuk ishin në gjendje të dilnin për dreka të shijshme. Partnerët e tyre po shikonin se çfarë po hanin. Ata po ushtroheshin më shumë. Njerëzit në moshën tonë kanë filluar të mendojnë, ‘E drejtë, prisni një minutë. Më kanë mbetur vetëm kaq shumë vite. Unë jam mbi gjysmën e rrugës. Mbani matjet tuaja me vete.”

4.E veshur mirë nuk do të thotë e ngushtë

“Është në fakt e kundërta,” thotë Carey. “Mund të bëjë pikërisht të kundërtën e asaj që dëshironi të bëni. Një kostum i ngushtë duket më keq se ai që është i gjerë, e dini?” Pantallonat e gjera japin më shumë hapësirë përmes këmbës dhe rehati kur uleni.

Ndërkohë, nuk keni nevojë që ne t’ju themi se xhinset e ngushta janë jashtë mode. “Këmisha të ngushta që i vishje në punë kur kishe syrin te një kolege e punës dhe dikur doje të nxirrje në pah muskujt. Por ndoshta tani muskujt nuk janë aty”.

5.Shtoni ngjyrat

Dyfishoni ngjyrat dhe stilet që ju përshtaten. “Kur burrat flasin për vendosjen e një uniforme, kjo vjen nga uniformat ushtarake, të cilat funksionojnë aq mirë sepse janë kaq të lehta. Ju thjesht ndërtoni shumë pak gjëra pa pasur nevojë të mendoni për të.” Ju mund të keni vendosur se jeni “djaloshi i ekuipazhit të marinës” ose “djaloshi i kostumit”.

Ecni me kujdes edhe me ngjyra të forta dhe printe. Tekstura, nga ana tjetër, është miku juaj. “Një pulovër leshi me teksturë me një xhaketë leshi me teksturë duket vërtet e mirë,” thotë Hayward. “Pharrell ka dëshirë të veshë diçka të ngushtë, me pantallona të shkurtra, një kapele të çmendur dhe ai duket i lezetshëm,” thotë ajo. “Por ai është një multimilioner që ka përgjegjësinë për të kërkuar veshjen për një goditje në tapetin e kuq.”

6.Në fund të fundit, gjithçka ka të bëjë me respektin…

“Rrobat ju japin një ndjenjë të qetësisë dhe respektit për veten”-thotë Gilchrist. “Ato të lejojnë të sillesh ndryshe dhe ta trajtosh veten ndryshe. Është ideja që ju po shkoni diku dhe po bëni diçka dhe ju duhet ta respektoni këtë. Ah, mos harroni, ka vend edhe për atletet nëse doni t’i vishni.”