Fashion Lifestyle

Si të visheni në të 40-at tuaja e të gjeni stilin e duhur për ju…

“Nuk janë vitet, zemër. Është kilometrazhi.” Ndoshta ju po tundni kokën në shenjë pajtimi me këto fjalë të arkeologut të guximshëm Indiana Jones (i luajtur nga zoti Harrison Ford, atëherë një 38-vjeçar seksi). Në fund të fundit, është jeta e shpejtë që lë shenjën e saj; brenda, ne të gjithë ndihemi njësoj si në moshën 20-vjeçare si në moshën 40-vjeçare. Por kini parasysh këtë: në dy vite të shkurtra, do të jemi aq larg nga viti 1981, viti kur u publikua ‘Raiders Of The Lost Ark’, ashtu siç ishte filmi nga viti 1936, viti kur është xhiruar. Pra, ndoshta janë edhe vitet.

Mosha 40-vjeçare ka qenë prej kohësh një moment historik i rëndësishëm. Por për mijëvjeçarët më të vjetër – ata e duan kur i quani “mijëvjeçarë geriatrikë” – tani duke u zhytur me kokë në dekadën e tyre të pestë në Tokë, pritshmëritë se si të sillen dhe si të vishen ndërsa hyjnë në moshën e tyre të mesme janë disi të paqarta. Për brezat më parë, 40-ta ishte, si të thuash, e vjetër. E vjetër, në fakt. Mendoni për baballarët që kthehen në shtëpi me kostume dhe kravata. E megjithatë, për burrat 40-vjeçarë sot, kapuç dhe atletet më të fundit, 40-ta ende ndihet mjaft i ri. E drejtë?

Gjithçka që do të themi është se do të vijë një moment që do ta kthejë gjithë këtë në kokë. Mund të jenë edhe flokët e parë gri në kokë. Kur një referencë kulturore që të gjithë e merrnin, papritmas nuk vjen me kolegët më të rinj. Ose atë natë jashtë gjithnjë e më të rrallë, kur përfundoni në një vend ku muzika është shumë e lartë dhe të gjithë të tjerët kanë gjysmën e moshës tuaj – dhe duke veshur të njëjtat rroba që keni veshur kur keni qenë në moshën e tyre. Cikli 20-vjeçar i modës ju ka kapur. Bota ka ecur përpara.

Por, përpara se të nxitoni në një furi për blerjet e moshës së mesme të tipit TikTok në një përpjekje të dëshpëruar për të qëndruar relevant, ja çfarë duhet të dini për veshjen në të dyzetat. Si në fakt, mosha juaj dhe madhësia e këpucëve. Lajmi i mirë është që të gjitha ato vite përvojë, dhe gjithë ai kilometrazh, duhet të jetë i dobishëm.

1. Pranoni realitetin tuaj të ri

“Të njohësh stilin tënd në çdo dekadë është disi si përparimi në karrierën tënde”, thotë Z. Olie Arnold, Drejtor i stilit të MR PORTER. “Për shumicën, të njëzetat duhet të jenë lozonjare dhe të larmishme, të tridhjetat duhet të jenë më të rafinuara, por ende ambicioze, dhe të dyzetat duhet të jenë konkrete… por fleksibël. Ju duhet të dini se cilat ngjyra funksionojnë për ju dhe të keni një gardërobë thelbësore që është provuar dhe testuar dhe është plot me pjesë investimi që ju besoni.

“Pjesa fleksibël vjen sepse forma e trupit tuaj mund të ketë ndryshuar,” thotë Arnold. “Metabolizmi juaj ngadalësohet, ndryshimet e jetës (siç janë fëmijët) do të thotë që koha juaj e lirë avullon ose tani jeni ulur pas një tavoline në punë më shumë se kurrë.”

Kjo mund të mos kërkojë të rimendoni të gjithë veshjet tuaja. Por ky është një moment i mirë për të bërë një kontroll dhe për të identifikuar çdo gjë që ju mungon.

“Blini më pak, por blini më mirë,” thotë Arnold. “Këpucë të mira, një orë klasike, xhup i cilësisë më të mirë që mundeni, një xhaketë sportive – filloni të bëni zgjedhjen e kostos për veshje dhe këto gjithmonë do të fitojnë,” thotë Johnny Davis, drejtor i stilit në Esquire UK.

2. Gjeni një rrobaqepës

“Burrat mund të bëhen të vetëkënaqur ndërsa rriten dhe mendojnë se mjafton të shpenzojnë shumë para për një artikull me cilësi të mirë”, thotë zonja Shakaila Forbes-Bell, psikologe e modës dhe autore e Big Dress Energy. “E pasaktë. Ju duhet t’i përshtatni gjërat. Jo vetëm që do të dukeni dhe do të ndiheni më mirë, por studimet tregojnë se njerëzit janë më të hapur dhe mendojnë më shumë për ata që veshin rroba të përshtatshme.”

“Alan Flusser, autori i Dressing The Man, thotë se stili është 90 për qind i përshtatshëm dhe me ngjyra,” thotë Davis. “Thjesht duhet ta bësh atë siç duhet.”

3. Vishni xhins

Ai rregulli i vjetër për xhinset për burrat mbi 40 vjeç? Hidheni në kosh. “Nuk do të ndalem kurrë së veshuri xhins”, thotë Arnold. “Ju mund të dëshironi të rishikoni përshtatshmërinë, jo shumë të ngushtë apo shumë të gjerë, por sinqerisht kjo varet edhe nga figura juaj. Xhinsi është një domosdoshmëri në garderobën time.”

“Ju mund të vishni padiskutim xhinse,” thotë Davis. “Megjithëse një herë e pyeta një koleg pse ai gjithmonë dukej kaq mirë dhe përgjigja e tij ishte: ‘Unë thjesht nuk vesh xhinse’. Pra, nëse doni të dukeni ‘më i zgjuar’, atëherë ky është një truk.

“Disa meshkuj duken të mrekullueshëm me xhinse”, shton Davis. “Artisti Takashi Murakami të vjen në mendje për disa arsye. Ai ka një stil të mrekullueshëm, i pëlqejnë një palë xhinse të gjera.” Thjesht shmangni pamjen e z. Jeremy Clarkson, këshillon Davis.

4. Godisni me zgjedhjen e pantallonave

Pavarësisht nëse zgjidhni xhinse apo jo, Davis identifikon gjysmën e poshtme si zonën ku ajo që vishni mund të ketë ndikimin më të madh. “Është e lehtë për burrat të harrojnë pantallonat e tyre,” thotë ai me siklet. “Dhe xhaketat dhe këmisha xhaz të marrin gjithë vëmendjen. Por e kundërta është më e lezetshme – një palë pantallona të mrekullueshme dhe një T-shirt duken të shkëlqyera.”

5. Rriteni masën e rrobave

“Rrobat janë një nivel i shkëlqyeshëm për t’ju thënë se kur duhet të reduktoni sasinë e ëmbëlsirave,” thotë Arnold. “Pantallonat e preferuara janë pak të ngushta papritur? Ndoshta puna po ju pushton, po ushtroheni më pak dhe po rehatoheni duke ngrënë? Nëse po, bëni disa ndryshime, pasi të gjithë e dimë se mbajtja në formë ka përfitime më të mëdha sesa thjesht të dukeni bukur. Megjithatë, me kalimin e moshës, forma e shumicës së njerëzve ndryshon, kështu që shkoni me rrjedhën. Përqafojeni atë dhe rriteni masën e rrobave.”

“Folja me veten është një mënyrë e shkëlqyer për të adresuar ndryshimet në trupin tuaj në veshjet tuaja,” thotë Forbes-Bell. “Përgjigja jonë kryesore, veçanërisht kur jemi bërë më të shkurtër dhe mund të kemi shtuar peshë, është të flasim negativisht për trupin tuaj dhe të pretendojmë se nuk keni asgjë për të veshur.”

Një përgjigje për këtë është të riformuloni mënyrën se si flisni për veten tuaj. “Psikologët Vanessa Patrick dhe Henrik Hagtvedt zbuluan se zëvendësimi i fjalëve “nuk mundem” me fjalët “nuk dua” mund të ndikojë pozitivisht në sjelljen e drejtuar nga qëllimi në një ndjenjë kontrolli,” thotë Forbes-Bell.

“Pra, në vend që të thoni, ‘Unë nuk mund ta vesh këtë sepse e urrej sa më është rritur stomaku’, do të thoni, ‘Unë nuk dua ta shfaq këtë pjesë të trupit tim sot, kështu që përkundrazi, unë’ Do të vesh diçka që nxjerr në pah një pjesë që më pëlqen, si krahët e mi. Kjo bisedë me veten ju lejon të shihni përfitimet e garderobës suaj, ndaj të cilave mund të jeni të verbër kur jeni të ushqyer nga neveria për veten.”

6. Ora po troket

Ndoshta është rritja e ndërgjegjësimit se koha është e fundme, por siç vë në dukje redaktori i vjetër i i orave në MR PORTER, z. Chris Hall, të dyzetat janë “vitet e biznesit” kur bëhet fjalë për të investuar në një orë. “Është periudha kur meshkujt që nuk e kanë bërë ende këtë e ndjejnë të domosdoshme të blejnë një të duhur”, thotë ai. “Ju dëshironi të shmangni çdo insinuatë të blerjeve të krizës së moshës së mesme dhe të blini diçka siç duhet klasike. Ajo ende duhet t’ju përshtatet, kështu që kjo nuk do të thotë t’i riktheheni një ore të madhe, sepse ndihet si gjëja e duhur për të bërë. Ora për të dyzetat tuaja mund të jetë një Cartier, një Chopard ose një Jaeger-LeCoultre.

Për koleksionistët me përvojë, Hall argumenton se kjo është koha kur duhet të shikoni për të konsoliduar dhe përmirësuar. “Lërini disa orë mënjanë dhe përqendrohuni në atë që ju pëlqen vërtet,” thotë ai. “Kjo mund të jetë çdo gjë, nga një kronografi shumë serioze nga IWC deri në kalendarin tuaj të parë të përhershëm. Ose kjo mund të ndodhë kur blerësit me përvojë të orëve drejtohen tek prodhuesit të pavarur më të rrallë – do të filloni të shikoni Ressence dhe H. Moser me interes të ri.”

“Një orë e shkëlqyer si një Rolex nuk do të jetë kurrë e gabuar dhe është e vetmja veshje që të paktën do të mbajë vlerën e saj, nëse jo do të rritet,” thotë Davis.

7. Zhytuni në arkiva

“Vetëm sepse nuk keni veshur diçka për një kohë të gjatë nuk do të thotë se nuk është për ju”, thotë Forbes-Bell. “Është e lehtë për ne të humbasim veten. Shpesh, ne mund ta gjejmë atë versionin e vetes që dikur e kemi humbur, në veshjet tona.”

Në këtë fazë të jetës suaj, do të keni gjithashtu një matës më të mirë se cilët artikuj kanë fuqi qëndruese. Përdoreni këtë për të informuar çdo blerje të mëvonshme.

“Si baba, jam shumë i vetëdijshëm që ta lë këtë planet të jashtëzakonshëm në formën më të mirë të mundshme për të ardhmen”, thotë Arnold. “Unë besoj shumë në riciklimin e produkteve dhe blerjen e dorës së dytë. Dhe, kur blej të reja, sigurohem që të jetë aq i cilësisë sa e lejon buxheti im.”

8. Njih veten

“Sipas garderobës së Tom Cruise në “Risky Business”, ekziston një ide që meshkujt do të kenë vendosur “look-un” e tyre dhe ata thjesht mund ta arrijnë atë çdo mëngjes, si një uniformë”, thotë Davis. “Me të vërtetë duket se duhen disa dekada për ta zgjidhur atë. Kjo mund të jetë, “Unë jam djali që vesh kostume”. Ose mund të jetë, “Unë jam djali që vesh vetëm motive me vija”.

Mendoni për këtë si gjetjen e brazdës tuaj në vend që të ngecni në një gropë, thotë Davis. “Ka çlirim në të qenit i lirë nga cikli i pamëshirshëm i modës, i daljes nga ai.”

9. Thjesht mos u dorëzo

“Të vendosësh që të dukesh bukur nuk është më e nevojshme, është gabimi më i madh”, thotë Arnold për të mbijetuar të dyzetat. Kjo nuk do të thotë se ka një mënyrë të përshkruar që ju duhet të visheni tani. Dhe mos mendoni se duhet të hidheni në çdo trend të ri që po ndodh. Thjesht qëndroni të angazhuar dhe vazhdoni të eksperimentoni. “Një herë e një kohë, do të kishte pasur një listë me “jo-jo” vendimtare,” shton Arnold. “Por ne jetojmë në një kohë shumë më falëse dhe më të lirë kur bëhet fjalë për të shprehur individualitetin, kështu që qielli është me të vërtetë kufiri.”

“Askujt nuk i intereson se çfarë vishni,” thotë Davis, është mësimi kryesor që i mësuan të dyzetat. “Vishni çdo gjë që ju bën të lumtur. Askush nuk po ju gjykon. Vetëm nëse nuk jeni duke shkuar në një funeral me tuta, atëherë vërtet, kapërceni veten tuaj.”

10. Një maskë për sytë

Përmirësimi i vetëm më i mirë që mund të bëni në jetën tuaj dhe mënyra më e mirë për të vonuar shenjat e plakjes, është të flini më shumë. E cila është në rregull derisa fëmijët të vijnë zakonisht në orën 4:00 të mëngjesit tek ju.

Pra, këshilla jonë e stilit kryesor për meshkujt në të dyzetat e tyre? Një maskë për sytë. Jo vetëm që do të ndihmojë me sytë e mbyllur, ju mund ta përdorni atë për të pretenduar se jeni në gjumë. Qëndroni të qetë dhe ndoshta askush nuk do t’ju shqetësojë.