Celebrities Showbiz

Statusi i vizës së Princit Harry do të vendoset nga zgjedhjet, pretendon ambasadori amerikan!

Problemet e vizave të Princit Harry në SHBA mund të ndihmohen nga presidenti Joe Biden që fiton zgjedhjet më vonë këtë vit, ka pohuar një ekspert. Duka i Sussex është aktualisht i përfshirë në një betejë të ashpër gjyqësore për aplikimin e tij për vizë, pasi instituti konservator Heritage Foundation e vuri në pikëpyetje statusin e tij të imigracionit pasi ai pranoi në kujtimet e tij shpërthyese Spare se kishte marrë kokainë, kërpudha dhe marihuanë të tymosur.

Harry dhe Meghan Markle u shpërngulën në SHBA në vitin 2020 dhe libri i tij u botua tre vjet më vonë, duke shkaktuar kritika nga Fondacioni Heritage, i cili akuzoi qeverinë amerikane për favorizimin e princit dhe miratimin e vizës së tij. Sipas ligjit amerikan, kushdo që ka marrë drogë, ose i etiketuar si “abuzues droge” rrezikon të konsiderohet “i papranueshëm” për Amerikën dhe ligjet e tyre strikte kanë penguar figura të tjera të famshme, si Nigella Lawson dhe yllin e Stranger Things, Charlie Heaton, nga hyrja në Shtetet e Bashkuara.

Fondacioni Heritage e çoi ankesën e tyre në gjykatë dhe po kërkon lirimin e aplikimit për vizë të Harry-t në një përpjekje për të ditur nëse ai gënjeu për përdorimin e tij të mëparshëm të drogës, ose nëse i ishte dhënë trajtim i veçantë nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare. Presioni tani po rritet mbi qeverinë e Presidentit Biden pas komenteve të ambasadorit amerikan në Londër, i cili pretendoi se Duka i Sussex-it nuk do të dëbohej nga SHBA-ja ndërsa presidenti demokrat ishte në Shtëpinë e Bardhë. Ambasadorja Jane Hartley u pyet për mundësinë e dëbimit të Harry-t gjatë një interviste me Sky News, dhe komentet e saj të mëvonshme janë sulmuar nga Fondacioni Heritage.

“Epo kjo nuk do të ndodhë në administratën e Bidenit,” tha ajo.

Presidenti Biden është kundër Donald Trump në zgjedhjet në SHBA, të cilat do të mbahen më vonë këtë vit, dhe ish-presidenti tashmë ka folur për deportimin e Harry-t nëse zbulohet se ka gënjyer në aplikimin e tij për vizë, ose i është dhënë trajtim i veçantë.