Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Ushqimi çudibërës japonez i cili ka një sërë përfitimesh në shëndetin tuaj!

Wakame është një element kryesor në gatimin japonez dhe korean. Perimet e detit i shtojnë një shije të kripur dhe të ëmbël sallatave, supave, ushqimeve dhe erëzave që shpesh shfaqen në kuzhinën aziatike. Por mund të ketë edhe një sërë përfitimesh shëndetësore. Para së gjithash, wakame është e mbushur me një gamë të gjerë vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh. Ai është i pasur me vitamina A, C, E dhe K, si dhe hekur, bakër, fosfor, jod, tirozinë dhe fitonutrientë.

Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i magnezit, kalciumit dhe omega-3. Por është shumë i ulët në kalori, me 10 g (ose dy lugë gjelle) që përmbajnë vetëm pesë në total. Dietologia e regjistruar dhe shkencëtarja e ushqimit Emily Leeming tha për The Sun:

Algat e detit ushqimore janë të mbushura me vlera ushqyese. Është e pasur me fibra, acide yndyrore omega-3 dhe gjithashtu polifenole një grup antioksidantësh që janë të shkëlqyeshëm për shëndetin tonë. Wakame është gjithashtu një burim i mirë i jodit, për të cilin trupi juaj ka nevojë për të prodhuar hormonet tiroide duke i mbajtur qelizat tuaja të shëndetshme.

Studimet tregojnë se wakame mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të presionit të gjakut, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve vdekjeprurëse të zemrës. Një studim 10-javor në 2002 zbuloi se dhënia e substancave të nxjerra nga wakame për minjtë uli ndjeshëm presionin sistolik të gjakut. Hulumtime të veçanta në fëmijët e shëndetshëm japonezë të moshës tre deri në gjashtë vjeç treguan se një konsum më i lartë i algave të detit ul presionin e gjakut.

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, mund të dëmtojë arteriet tuaja dhe të ulë rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit në zemrën tuaj. Kjo mund të çojë në sëmundje të zemrës, dështim të veshkave, çmenduri vaskulare dhe sulme në zemër. Kolesteroli gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në rrezikun për të përjetuar këto probleme shëndetësore, si dhe për të pasur një goditje në tru. Hulumtimet janë të kufizuara, por shkencëtarët besojnë se wakame mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të zemrës.