Travel

Guida turistike për Meksikën: Ku të shkoni, çfarë të bëni dhe çfarë të vishni…

Z. James Taylor mund ta kishte thënë më së miri, kur këndoi, “Oh, Meksikë/Tingëllon kaq ëmbël me diellin që fundoset… Unë kurrë nuk kam qenë vërtet kështu që nuk e di me të vërtetë / Oh, Meksikë / mendoj duhet të shkoj.” Ka shumë më tepër në Meksikë sesa resortet e pushimeve dhe hotelet luksoze në Kankun. Këtu është një përmbledhje e vendeve që duhet të bëjnë pjesë në listën tuaj të udhëtimit për vitin 2024.

01. Mexico City

Shanset janë që të keni parë një nga miqtë tuaj më elegant duke postuar fotografi në Instagram të rrugëve me pemë të Roma Norte. Vitet e fundit, kjo është bërë zona më e popullarizuar e Ciudad de Mexico për qytetarët që kërkojnë një fundjavë larg së zakonshmes. Me disa nga restorantet më të mira në botë, muzetë më estetikë të vendit dhe me shumë ngjyra, është koha të ndaloni për të fjetur në Mexico City.

Colima 71 është hapja më e re e hotelit butik të Roma Norte dhe një bazë ideale për të eksploruar zonën në këmbë. Hoteli me 16 dhoma është projektuar nga arkitekti i njohur meksikan Z. Alberto Kalach dhe feston arkitekturën, gastronominë dhe artin vendas të Meksikës. Ka vepra arti kudo dhe secila dhomë përmban produkte të kujdesit artizanal nga prodhuesit meksikanë. Të gjithë të ftuarit mund të shijojnë një shërbim ekskluziv të kafes së mëngjesit ku një dorë bariste e Colima 71 dërgon porosinë e preferuar të kafesë ose çajit të çdo mysafiri direkt në dhomë, së bashku me pasta nga Panaderia Rosetta.

Pasi të keni ngrënë, jeni gati për të eksploruar qytetin. Së pari, shkoni në Muzeun Frida Kahlo në lagjen me gjethe Coyoacán. Rezervoni biletat tuaja të paktën një muaj përpara (na besoni për këtë) dhe përgatituni të shpenzoni disa pesos shtesë nëse dëshironi të bëni fotografi (do ta bëni). I ndodhur në shtëpinë e fëmijërisë së artistit, Blue House, muzeu është i mbushur me artefakte, letra dhe revista, si dhe disa pjesë origjinale. Muralet në shkallë të gjerë të bashkëshortit të saj, Diego Rivera, gjithashtu ia vlen të shihen në Muzeun Mural Diego Rivera.

Nëse jeni në qytet të dielën, shumica e muzeve të qytetit janë pa pagesë. Ne do të rekomandonim Museo Nacional de Antropología, i cili ka koleksionin më të madh të artit meksikan dhe parahispanik në botë, dhe Museo Tamayo Arte Contemporáneo për rregullimin e artit tuaj modern. Pas gjithë asaj pamjeje, do t’ju duhet të hani. Për ushqime të shkëlqyera, bëni rezervime në Contramar për ushqime deti fenomenale, Rosetta për ushqime italiane ose Quintonil për meksikane tërësisht moderne – të treja kanë bërë listën e 50 restoranteve më të mira të botës në vitet e fundit.

Ushqimi i tij në rrugë është gjithashtu i klasit botëror. Shkoni në cepin e Colima dhe Merida në Roma dhe merrni një nga quesadilla-t e famshme të Jenni-t. Dëshironi të provoni elote-t e famshme të Meksikës (që është misri i veshur me majonezë, spec djegës pluhur dhe djathë)? E preferuara jonë mund të gjendet në hyrje të Mercado Jamaica. Nëse ky është fillimi juaj, atëherë bëni pjatën tuaj kryesore tacos barbacoa në El Profe brenda tregut. Ende dëshironi diçka të ëmbël? Churros në El Moro janë zgjedhja e qytetit për një arsye. Ndërkohë, këtu keni një kombinim fantastik:

02. San Miguel de Allende

I quajtur “qyteti më i mirë i vogël në botë” nga Condé Nast Traveler, San Miguel de Allende ka tërhequr vëmendjen (dhe zemrat) e emigrantëve që kërkojnë të ndërtojnë një jetë të re në Meksikë. Qyteti i bukur, i cili është vetëm 3,5 orë me makinë nga Mexico City, ka një komunitet ndërkombëtar gjithnjë në rritje, ndikimi i të cilit reflektohet në ofertën e larmishme të restoranteve, klasave të fitness-it, kantinave të verës dhe galerive të artit të San Miguel.

Hoteli më mbresëlënës i qytetit është Casa de Sierra Nevada, A Belmond Hotel. Secila nga gjashtë ndërtesat e hotelit janë të fshehura në pamje të qartë mes rrugëve me kalldrëm të qytetit. Hapni çdo derë të thjeshtë dhe hyni në një parajsë luksoze me oborre të fshehura, pajisje prej hekuri të punuar dhe bimësi të harlisur. Siç mund të prisni nga çdo pronë në Belmond, dhomat janë luksoze, por komode, të zbukuruara me tekstile lokale dhe shumica kanë një tarracë private, gjithashtu, perfekte për t’u çlodhur pas një dite të gjatë duke eksploruar rrugët dredha-dredha të San Miguel. Për ata që kërkojnë strehim pak më të largët, vetëm 10 minuta jashtë qytetit do të gjeni Our Habitas San Miguel.

Me një turmë ndërkombëtare vjen edhe kuzhina me famë botërore dhe nuk ka mungesë të vendeve për të ngrënë dhe pirë në San Miguel de Allende. Restoranti Andanza i Casa de Sierra Nevada është një nga vendet më të kërkuara të qytetit si për mysafirët ashtu edhe për vizitorët dhe shërben kuzhinë inovative meksikane në një mjedis të mbrojtur të oborrit. Në Sai-kó, prisni nigiri dhe sashimi të shërbyer në një sallë pritjeje me ndriçim të ulët; bëni rezervimin tuaj mjaft vonë për të qenë aty kur DJ të fillojë të rrotullohet. Për të pirë natën, shkoni në çatinë e Bekeb dhe porosisni një Carajillo Allende. Nëse dëshironi të shijoni natyrën, vizitoni Cava Garambullo, një punishte vere biodinamike e vendosur në periferi të qytetit.

Pjesa më e madhe e tërheqjes së San Miguel qëndron në rrugët e tij simpatike dhe shumëngjyrëshe dhe ju lehtë mund t’i mbushni ditët tuaja duke endur dhe eksploruar butikët, tregjet dhe galeritë lokale; Mixta, Mercado de Artesanías dhe La Fabrica la Aurora ia vlen të shtohen në listën tuaj.

Rajoni është i njohur gjithashtu për fshatrat e tij mahnitëse dhe ka mënyrë më të mirë për të eksploruar sesa me kalë? I vendosur në një haciendë rurale në periferi të qytetit do të gjeni Rancho del Sol Dorado. Përveç organizimit të një pazari mujor të artizanëve vendas të shtunën e parë të çdo muaji, ferma e drejtuar nga dyshja burrë-grua, z. Mario dhe zonja Holly Ortiz, është vendi më i mirë për t’u çlodhur dhe eksploruar fshatrat përreth. Ja se çfarë mund të vishni në udhëtimin tuaj:

03. Oaxaca City

Thellë në zemrën jugore të Meksikës shtrihet qyteti i Oaxaca, kryeqyteti i shtetit me të njëjtin emër. I rrethuar nga vende të lashta arkeologjike dhe i zhytur në histori koloniale, ai shpesh cilësohet si kryeqyteti i kuzhinës së Meksikës dhe ndërthur me krenari traditat e lashta me një skenë të gjallë kulturore. Sot, Oaxaca po tërheq një grup kuzhinierësh, artistë dhe krijues të vendosur për të lënë gjurmën e tyre.

Grana B&B është një shembull i mrekullueshëm i një prone që nderon historinë e Oaxaca-s duke mbetur moderne dhe e menduar brenda. E vendosur në një rezidencë të rinovuar të shekullit të 18-të në një rrugë të qetë disa sekonda larg kishës së Santo Domingos, Grana është një bazë e rehatshme kur eksploron qytetin. Mëngjesi tradicional meksikan përgatitet çdo ditë në vend (chilaquiles, dikush?) dhe prona është e mbushur me qeramikë nga artizani vendas Manos Que Ven.

Merrni qëndrimin tuaj me një turne në këmbë në qytetin historik përpara se të dilni me guxim në një nga tregjet e zhurmshme (Mercado 20 de Noviembre është më i njohuri). Për ata që kërkojnë të kuptojnë më shumë rreth komuniteteve lokale, jo-fitimprurëse Fundación En Via fton udhëtarët t’i bashkohen atyre në një nga turnet e tyre, duke vizituar bizneset e udhëhequra nga gratë në fshatrat indigjene përreth Oaxaca-s që përfitojnë nga projekti i tyre mikrofinanciar.

Nëse jeni mjaft me fat që të vizitoni gjatë festimeve vjetore të Dia de los Muertos në nëntor, En Via organizon turne në Ditën e të Vdekurve që ju japin një paraqitje të shkurtër se si njerëzit përkujtojnë të dashurit e tyre. Do ta kaloni ditën duke përgatitur një altar me një familje vendase përpara se të ndani drekën dhe të shkëmbeni histori.

Ushqimi është gjaku i Oaxaca-s dhe qyteti është i tejmbushur me restorante dhe bare përrallore. Për një përvojë unike të ngrënies, megjithatë, ne rekomandojmë Alfonsina, në fshatin e afërt të San Juan Bautista la Raya. Këtu do të gjeni një restorant të thjeshtë me vetëm disa tavolina të vendosura në oborrin e shtëpisë së fëmijërisë së shefit të kuzhinës Jorge León. Ja se çfarë mund të merrni me vete për të veshur:

04. Riviera Nayarit

E vendosur në Paqësorin meksikan, Riviera Nayarit tërheq entuziastët e sërfit me valët e saj të aksesueshme dhe qytetet e përgjumura të plazhit. Nga qendra e emigrantëve të Sayulita dhe Puerto Vallarta e gjallë deri te parajsa simpatike e hipive e San Panchos, ka diçka për çdo lloj bubullimi të plazhit në këtë shtrirje të vijës bregdetare. Vetëm një orë jashtë Puerto Vallarta në bregun e thyer të Nayarit shtrihet One&Only Mandarina. Ky resort mahnitës është shumë larg ofertave gjithëpërfshirëse të Puerto Vallarta-s dhe mishëron luksin e qetë në çdo hap.

E përhapur në 80 hektarë xhungël, ajo përbëhet nga 105 vila private dhe shtëpi pemësh, secila me shërbimin e kujdestarisë dhe pishina zhytjeje. Mysafirët ftohen të shijojnë banjën ku trajtimet ndikohen shumë nga kulturat indigjene dhe parahispanike, ose të darkojnë në Carao, një restorant në vend i drejtuar nga kuzhinieri më i famshëm i Meksikës, Z. Enrique Olvera. Prona gjithashtu krenohet me dy pishina, një klub polo dhe një klub për fëmijë të krijuar nga drejtoresha e artit fituese e çmimit të Akademisë, znj. Brigitte Broch (me famën Romeo+Juliet dhe Moulin Rouge).

Nëse jeni pas diçkaje pak më shumë butik, Don Bonito në Sayulita aty pranë krijon një bazë elegante për të eksploruar bregdetin. Disa hapa larg plazhit, ky hotel i udhëhequr nga dizajni ofron dhoma komode, kafenë më të mirë të ftohtë në qytet dhe klasa joga në studion e tij, The Rose Room. Gati për të kapur valët? Shkoni në Lunazul Surf School për fillestarët, ndërsa ata që kërkojnë një seancë më sfiduese mund të provojnë plazhin e afërt La Lancha, i cili njihet për tubat e tij pothuajse perfekt. Nëse po bëni gati valixhen, mos harroni sugjerimet tona:

05. Puerto Escondido

Puerto Escondido (Puerto, siç njihet për vendasit) është një tjetër parajsë e sërfistëve, këtë herë e vendosur në bregun e Oaxacan. I njohur si shtëpia e “tubacionit meksikan”, ai ka të gjitha pamjet e një qyteti të qetë të sërfit të ndërtuar mbi një valë. Por ka më shumë në Puerto sesa dyqanet e sërfit dhe pijet e lëmuara. Në vitet e fundit, një pjesë e vogël e pronave që shtyjnë kufijtë e dizajnit janë hapur në qytet, duke sjellë një turmë të re krijuesish me mendje estetike dhe nomadë dixhitalë.

Për një vend të shenjtë larg diellit të mesditës, drejtohuni në Casa TO në skajin La Punta të plazhit. Të përshëndetur në momentin që do të futesh në këtë pronë nga pika e saj qendrore, pishina e pafundësisë, nuk do të kesh problem të kalosh orët në barin me hije dhe të pajisur mirë përpara se të nisesh për në plazh për të parë një nga perëndimet e famshme të diellit në La Punta. Dhe, me vetëm nëntë suita, nuk do të gjeni kurrë zona të përbashkëta të mbipopulluara.

Kabanat luksoze të plazhit dhe një restorant popullor nënkuptojnë se nuk duhet të largoheni nga prona nëse nuk dëshironi. Por nëse dilni jashtë, provoni pronën e saj simotër Pueblo del Sol, një vendstrehim ekologjik i vendosur në male rreth një orë nga Puerto. Në kontrast të mrekullueshëm me Sforza, këtu mund të kaloni ditën i zhytur në natyrë duke eksploruar xhunglën e dendur me një guidë lokale, ose të merrni një klasë qeramike në studion e punës dhe të shijoni darkën e gatuar nga një kuzhinier privat nën zhurmën e cikadave.

Ditët në Puerto kalohen më së miri në ujë. Sigurisht, ka shfletim të klasit botëror, por gjithashtu mund të marrësh me qira një varkë për zbulimin e delfinëve ose peshkimin me shtizë. Megjithatë, nëse është kultura që ju kërkoni, një udhëtim në Casa Wabi – galeria e bukur e artistëve – duhet të bëjë itinerarin tuaj. Projektuar nga arkitekti japonez z. Tadao Ando, Casa Wabi është i hapur për publikun me tre turne në ditë.

Pas një dite surfimi, mund të keni në mendje taco peshku. Për më të mirët në Puerto, drejtohuni në kasollen e peshkut me emrin e duhur. Porositni tacos me karkaleca kokosi super të përmasave dhe një birrë lokale. Nëse jeni të mërzitur nga Modello, Glou Glou është vendi më i mirë në qytet për verë. Përzgjedhja e verërave natyrale është e pakrahasueshme dhe përfshin disa shishe meksikane të çuditshme, dhe menuja e tyre e shijimit rivalizon cilindo nga goditësit e mëdhenj që do të gjeni në CDMX. Për ceviche, spoti i njohur peruan Chicama jep çdo herë. Mbërritni herët dhe përgatituni të qëndroni në radhë – ia vlen të prisni. Bëhuni gati për plazhin dhe diellin që ju pret…