Celebrities Film & Tv Magazine Music

Performancat më të mira të kësaj nate, përfshirë legjendat e muzikës si Rihanna dhe Lady Gaga!

Çmimet Oscar theksuan kandidatin për këngën më të mirë origjinale “Naatu Naatu” me një performancë muzikore, duke rikrijuar skenën e tij të veçuar nga drama në gjuhën teluge “RRR”. Ylli i Bollywood-it, Deepika Padukone, e cila prezantoi performancën, e quajti këngën “një zhurmë totale”. Është kënga e parë nga një produksion indian që është nominuar ndonjëherë për një Oscar. E vlerësuar për koreografinë e saj të gjallë dhe melodinë tërheqëse, kënga fitoi për herë të parë Golden Globe të Indisë në kategorinë e këngës më të mirë origjinale muajin e kaluar.

Kënga origjinale përmban superyjet telugu Ram Charan dhe N. T. Rama Rao Jr., i njohur si Jr NTR, të cilët kërcejnë në sinkronizim të përsosur me tekstin. Videoja ka më shumë se 122 milionë shikime në YouTube. Industria indiane e filmit prodhon dhjetëra mijëra filma çdo vit në gjuhë të shumta dhe “RRR”, që do të thotë Rise Roar Revolt, është fotografia e katërt me fitimet më të larta të vendit, sipas IMDb, duke fituar afro 155 milionë dollarë në mbarë botën. Ai u bë filmi më i shikuar jo-anglez i Netflix qershorin e kaluar. “Naatu Naatu” është kënga e parë nga një film indian që është nominuar për Oscar.

Lady Gaga u ngjit në skenë për të performuar një interpretim emocionues dhe prekës të këngës së saj, “Hold My Hand” gjatë Oscars të dielën mbrëma. Kënga, nga “Top Gun: Maverick”, është nominuar për një Oscar në kategorinë e këngës më të mirë origjinale. Gaga doli pa grim dhe veshi një bluzë dhe xhinse për performancën. Gaga mori një ovacion të fortë.

Deri më tani këtë vit Rihanna na ka dhuruar një shfaqje të pjesës së parë të Super Bowl, një shtatzëni surprizë dhe një performancë në Academy Awards. Ende nuk ka album të ri. Kjo mund të tingëllojë e pangopur, nëse nuk ju kujtohet se albumi i saj i fundit, “Anti”, doli në vitin 2016 – si shtatë vjet më parë. Oh, ajo na ka ngacmuar duke kënduar këngën e këngëtares kanadeze PartyNextDoor 2020 “Believe It” dhe këngën “Lift Me Up” nga kolona zanore “Black Panther: Wakanda Forever”.

Kjo e fundit ka rezultuar me një performancë emocionuese mbrëmjen e sotme nga ylli i këngëtarit të “Wakanda”, Danai Gurira, i quajtur “mbretëror në të drejtën e saj”. Kënga u shkrua në nder të yllit të “Black Panther”, Chadwick Boseman, i cili vdiq nga kanceri i zorrës së trashë në vitin 2020 në moshën 43-vjeçare. Rihanna dukshëm shtatzënë mori duartrokitje të vazhdueshme.