Bota

Përmbyset papritur në brigjet e Japonisë Anija me 1000 ton kimikate!

Të paktën shtatë anëtarë ekuipazhi kanë vdekur dhe dy mbeten të humbur kur një transportuese “acidi akrilik” me flamur koreano-jugor është përmbysur në brigjet e Japonisë.

Anija që mbanë rreth 1,000 ton acid sipas raportimeve, u përmbys në dukje nga deti i keq, teksa një operacioni gjerë kërkim-shpëtimi ka nisur nga autoritetet.

Katastrofa goditi mëngjesin e sotëm në orën lokale 07.00 Nuk ka detaje për gjendjen e dy të mbijetuarve.

 Ekuipazhi i transportueses Keoyoung Sun dërgoi një sinjal alarmi teksa anija nisi të kishte probleme pranë ishujve japonezë Mutsure.

Pamje dramatike të publikuara nga mediat vendase tregonin anijen e përmbysur dhe helikopterin mbi të duke ngritur njerëz e materiale.

Ekuipazhi i saj përbëhej nga dy koreano-jugorë, një qytetar kinez dhe tetë indonezianë.

Mutsure gjendet pranë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu dhe është rreth 1,000km larg kryeqytetit Tokio.

Zyrtarët thanë se ngarkesa e anijes ishte “acid akrilik”, shkruan The SUN.

Ende nuk janë dalluar gjurmë rrjedhjeje të lëndës helmuese në det dhe nëse kjo ndodh do të duhet të vendosen rrethues sigurie, thane zyrtaret.