Timeless Playlist, Week of September 26th

It’s time to rock ‘n roll baby! Ashtu siç e dëgjuat, playlist-a e sotme i dedikohet kryesisht muzikës rock & roll dhe më saktësisht atë të viteve ’50. E kush mund ta përfaqësonte këtë më mirë se vetë ‘mbreti’ i kësaj rryme, Elvis Presley?!

Ishte koha të rikujtonim disa nga hitet e tij më të mira ndër vite. Por nuk do ndalemi vetëm tek Elvis, por dhe tek artistët e tjerë të kësaj epoke, qofshin ata amerikanë, anglezë apo italianë. Duke u ndalur pak tek këta të fundit, po ju ‘dërgojmë 24000 puthje’ nga Adriano Celentano. Prezantuar në filmin “Io bacio, tu baci”, përveç kësaj kënge, sjellim në kujtesë edhe lëvizjen ikonike të këmbëve tipike për rock ‘n roll.

Nga ana tjetër, një pionier i rock & roll dhe një paraardhës i lëvizjes rock Chicano, karriera muzikore e Ritchie Valens zgjati vetëm tetë muaj. Gjatë kësaj kohe, ai pati disa hite, më së shumti “La Bamba”, e cila ishte fillimisht një këngë popullore meksikane. Valens e transformoi këngën me një ritëm rock dhe u bë hit në vitin 1958, duke e bërë atë një pionier të lëvizjes rock and roll spanjolle.

1
The 1975
All I Need To Hear
2
Ashe, Diane Keaton
Love Is Letting Go
3
SiR
Nothing Even Matters
4
Red Hot Chili Peppers
Eddie
5
Muni Long
Plot Twist
6
Q
Stereo Driver
7
Elvis Presley
That's All Right
8
Bill Haley & His Comets
Rock Around The Clock
9
Jerry Lee Lewis
Great Balls of Fire
10
Carl Perkins
Blue Suede Shoes
11
Chuck Berry
Johnny B Goode
12
Elvis Presley
Jailhouse Rock
13
Eddie Cochran
Summertime Blues
14
Elvis Presley
Hound Dog
15
Ritchie Valens
La Bamba
16
The Isley Brothers
Shout
17
Gene Vincent & The Blue Caps
Be Bop A Lula
18
Everly Brothers
Bye Bye Love
19
The Rolling Stones
Roll Over Beethoven
20
The Champs
Tequila
21
Ritchie Valens
Come On, Let’s Go
22
Adriano Celentano
24000 Baci
23
Mina
Nessuno
24
Don Marino Barreto Jr.
La più bella del mondo
25
Jonny Dorelli
Love in Portofino