Fashion Lifestyle

Pse duhet ta veshim sa më shumë të bardhën këtë verë!

Nga kostumet me ngjyrë fildishi te pantallonat ‘cargo’ në ngjyrë kremi, veshjet e bardha janë shfaqur me frekuencë në rritje gjatë sezoneve të fundit. Vitin e kaluar, madje kalova një javë duke mos veshur asgjë përveç të bardhës për të parë se si ndihesha. Për t’u dukur plot stil pa mundim në mot të nxehtë, nuk ka asgjë si e bardha. E bardha është e guximshme, por edhe e përjetshme, dhe mund t’ju bëjë të dukeni sikur nuk jeni plotësisht nga kjo Tokë. Në të vërtetë, vetëm të mbinatyrshmit (ose të pasurit) do të mendojnë se janë mjaft të guximshëm për të veshur një kostum ngjyrë fildishi, ndërsa pijnë një gotë malbec.

Përtej zhvillimit të një frike të paarsyeshme ndaj vendeve në transportin publik, njollave dhe ambientit jashtë, veshja e bardhë gjithashtu paraqet pjesën e saj të drejtë të enigmave të stilit. Cilat rroba të bardha janë më të lehta për t’u veshur? A duhet të përzieni fildishin tuaj me kremëra apo të bardhë të shndritshme? A mund të vishni një veshje krejt të bardhë pa u dukur sikur jeni pjesë e një kulti? Përgjigjet për këto dilema dhe më shumë, zbulojini më poshtë në udhëzuesin tonë për të veshur të bardhën.

1. Pantallona të bardha

Nëse qëllimi juaj kur vishni të bardhë është të dukeni të zgjuar dhe të sofistikuar, filloni me pantallonat. Përveçse janë artikulli më i thjeshtë i bardhë që ekziston, ato janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të përshtatur menjëherë një veshje verore dhe janë veshur mirë nga të gjithë, nga z. Andrew Garfield në tapetin e kuq e deri te Sir Mick Jagger që relaksohet në plazh.

Edhe më mirë, pantallonat e bardha janë gjithashtu më pak të rrezikuara nga spërkatjet dhe njollat e ushqimit në një darkë ulur se sa gjysma e sipërme (megjithëse do të dëshironi të mbuloni prehrin me një pecetë, vetëm për t’u siguruar). Pantallonat e bardha të shfaqura këtu janë nga SMR Days, një markë e themeluar në vitin 2020, e cila është frymëzuar nga mjeshtëria indiane dhe që bën rroba gati për plazh që në të vërtetë duken bukur. Ato janë bërë prej pambuku organik dhe kanë një bel me fije tërheqëse, i cili, përveçse i bën ato të rehatshme, i jep pamjes një atmosferë të qetë dhe të sigurt.

Kur kombinohet me një këmishë prej liri të bardhë, një xhaketë prej liri të lehtë dhe një palë mokasina të zbukuruara (J.M. Weston nuk mund të bëjë asnjë gabim), kjo është veshja e freskët e dasmës verore që keni kërkuar prej kohësh.

2. E bardha në përditshmëri

Që kur stilisti Nigo – i famshëm për themelimin e markës së veshjeve në rrugë A Bathing Ape – mori detyrën kryesore në KENZO në vitin 2021, ai i ka dhënë shtëpisë japonezo-pariziane një ndjeshmëri të stilit të rrugës që ende ndihet e rafinuar. Kjo është fiksuar bukur në këtë xhaketë të bardhë të përditshme, e cila është zbukuruar me logon KENZO.

Një nga pikat më të mëdha të shitjes së ngjyrës së bardhë është se, edhe kur i jepet trajtimi i veshjeve të rrugës si këtu, ajo ende duket me shije. Kombinoni xhaketën me një palë atlete të bardha dhe një kapele të bardhë e stilit kovë. Përfundoni ‘look-un’ me një palë pantallona të shkurtra portokalli nga MANAAKI që shërbejnë për ta bërë gjithçka të ndihet pak më e qetë.

Oh, dhe mos e dëgjoni atë thënien e çuditshme për të mos veshur të bardha pas Ditës së Punës – rregulla të tilla u zhdukën në shekullin e 20-të. Në vend të kësaj, le të propozojmë një rregull të ri për epokën moderne: për dashurinë e KENZO-s, mos vishni të bardha në një festival. Një veshje si kjo mund të jetë e këndshme, por është gjithashtu shumë e këndshme të jesh në distancën e baltës dhe birrës.

3. I gjithi me të bardha

Këtu është: niveli i fundit. Dëbora përfundimtare, nëse dëshironi ta quani. Veshja e një veshjeje krejt të bardhë mund t’ju duket si letër muri, por nëse e bëni siç duhet fitimi mund të jetë i shkëlqyeshëm. Për t’u siguruar që ta bëni me sukses, së pari kushtojini vëmendje nuancave të ndryshme të së bardhës në veshje; Ndihmon nëse ato kanë ngjyrë ose pëlhurë të ngjashme, pasi çdo gjë tepër kontrastuese dhe e ndritshme mund të bëjë që një nuancë pak më kremoze të duket e zbehur. Me këtë në mendje, në përgjithësi është më e sigurt të përdorni nuancat që janë në anën delikate të bardhës – të tilla si fildishi.

Kjo xhaketë me përzierje prej liri dhe pambuku nga marka Merely Made me bazë në Seul ka një teksturë të kënaqshme kanavacë prekëse dhe kështu do të shkojë mirë me pantallonat e kanavacës krem si këto nga Applied Art Forms. Duke plotësuar pëlhurat dhe ngjyrat dhe duke i mbajtur ato në të njëjtën linjë, gjithçka ndihet kohezive. Dhe, duke sjellë disa bizhuteri dhe këpucë që kanë një pjesë të vogël të ngjyrës (si këto atlete New Balance), efekti i përgjithshëm është i një personi plotësisht të qetë me veshjen e bardhë dhe, më e rëndësishmja, jo një lider kulti. Megjithëse, nëse keni arritur deri këtu, konsiderojeni veten të konvertuar në kauzën e të bardhëve.