Celebrities Gossip Showbiz

Shannon Abloh tregon se si ajo planifikon të mbrojë trashëgiminë e Virgil Abloh: “Më përket mua, i përket fëmijëve të tij…”

Më 28 nëntor u shënua një vit nga vdekja e Virgil Abloh. Të dashurit, fansat dhe anëtarët e tjerë të komunitetit të modës vazhduan të shprehnin fjalët e tyre të reflektimit dhe lavdërimit për ikonën e ndjerë. Më 29 nëntor, gruaja e tij, Shannon Abloh, dha një intervistë të thelluar për herë të parë që kur burri i saj vdiq.

Në një bisedë të re me The New York Times, Shannon foli për trashëgiminë e Virgil. Edhe pse ai u nderua nga njerëz të panumërt në të gjithë botën, Shannon tha se ajo ka vendosur të përcaktojë trashëgiminë e bashkëshortit të saj duke pasur kryesisht familjen e tyre në mendje.

“Më përket mua, i përket fëmijëve të tij”, i tha ajo Vanessa Friedman, kritikës kryesore të modës në New York Times.

Pas vdekjes së tij, kaq shumë njerëz erdhën tek unë dhe më thanë: ‘Virgil ishte shoku im më i mirë.’ Miku i tij më i mirë në industrinë e modës, miku i tij më i mirë në botën e muzikës. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij, apo edhe njerëzit që ndoshta nuk ishin aq afër tij, mendojnë, ‘Unë mund ta bëj këtë për të ndihmuar trashëgiminë e tij, ose mund ta bëj atë për të ndihmuar trashëgiminë e tij.’ Është si ky tren që po shkon 500 milje në orë, dhe thjesht mendova: duhet të qëndroj në këtë tren, sepse nëse nuk e bëj, nuk e di se ku do të shkojë. Ky është vendi dhe pozicioni im.

Shannon krijoi gjithashtu Virgil Abloh Securities, i cili shërben për të bashkuar sipërmarrjet e drejtorit krijues. Këto përfshijnë Alaska Alaska, një studio krijuese në Londër, si dhe një sipërmarrje të përbashkët me Nike të quajtur Architecture.

Diku tjetër në artikull, lexuesve u jepen detajet e para të disa ngjarjeve të ardhshme që janë planifikuar për nder të krijuesit Off-White. Gjatë javës së ardhshme të artit në Miami, do të ketë një festival katër-ditor të organizuar nga VA Securities dhe Nike që i kushtohet festimit të jetës së Virgil. Përveç kësaj, Shannon do të presë një samit inaugurues të bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë pranverën e ardhshme.