Lifestyle

Shumica e njerëzve janë të bindur se vera fillon në prill, sa e vërtetë është kjo?!

Gati një e treta e amerikanëve preferojnë një hot-dog të mirë në vend të festës së Falënderimeve (32%), sipas një studimi të ri. Një sondazh me 2,000 të rritur amerikanë zbuloi se njerëzit janë të apasionuar për verën, duke u ndjerë “shumë” ose “jashtëzakonisht” të emocionuar për ndryshimin e sezonit (54%).

Një e treta e të anketuarve janë aq të emocionuar saqë ata e konsideruan fillimin e verës si më herët se qershori (31%), duke parë motin e ngrohtë (50%) dhe ditët më të gjata (21%) si shenjat dalluese të sezonit. Dhe njerëzit entuziazmohen aq shumë për verën saqë fillojnë të ndryshojnë veshjet e tyre me veshje të motit të ngrohtë që në prill (26%).

I kryer nga OnePoll për Chinet, sondazhi zbuloi gjithashtu se amerikanët po mbahen të zënë këtë verë, me 68% që thonë se ka të ngjarë të marrin pjesë në mbledhjet më të shumta gjatë këtij sezoni.

Vera është një kohë e shkëlqyer për t’u mbledhur me miqtë dhe familjen tuaj për një vendtakim në natyrë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një barbekju në oborrin e shtëpisë, për të ngrënë darkë në liqen, apo për të ngrënë rostiçeri buzë pishinës, enët e tavolinës njëpërdorimshme do të thotë më shumë kohë për të kaluar me të dashurit dhe më pak kohë duke u shqetësuar për pastrimin e vakteve të çrregullta.

Gjysma e të anketuarve pajtohen se nga të gjitha stinët, vera ka ushqimin më të mirë si fruta të freskëta, pije të ftohta dhe barbekju mbi vaktet e Ditës së Falënderimeve të vjeshtës dhe byrekun me mollë ose supë dimri dhe çokollatë të nxehtë. Është interesante se 32% ka të ngjarë të gatuajnë më shumë gjatë verës sesa në stinët e tjera.

Muajt e verës mirëpresin mundësinë për të provuar receta të reja për mbledhjen tuaj të radhës. Ne i inkurajojmë të gjithë që të gjejnë kohë për të gjetur këto momente të vogla, duke i penguar ata të jenë të stërmbushur me pritjen dhe pastrimin.