Fashion Lifestyle

Si të visheni mirë në të 30-at tuaja?!

Ata thonë se mosha është vetëm një numër. Megjithatë, kur bëhet fjalë për modën, të arrini të tridhjetat është njësoj si të kaloni një prag ku kupton se xhinset e gjera dhe lidhëset e palidhura nuk e presin më atë. Jay-Z shprehu pak a shumë të njëjtën gjë në “30 Something” në vitin 2006, ku tha:

I lija pantallonat e mia të vareshin, djalë, tani jam rritur. Të tridhjetat janë si të njëzetat. Unë jam akoma shumë i mirë.

Tani, ai ishte 36 vjeç në atë kohë dhe ndoshta po përpiqej ta bënte veten të ndihej më mirë për moshën e mesme. Megjithatë, kënga ofron gjithashtu një udhëzues lirik për një qasje të pjekur ndaj veshjes që duhet të vishni në të tridhjetat. Veshjet e tij tani përfshinin këpucë prej lëkure të lyer dhe smoking. Ai ishte “mjaft i ri për të ditur makinën e duhur për të blerë, por i rritur mjaftueshëm për të mos i vendosur goma”. Ai e dinte gjithashtu ndryshimin midis “orës së duhur” (e mirë) dhe “orës së ndritshme” (e keqe). Pra, nëse po ju duket interesant ky fakt dhe jeni gati për të ndryshuar stilin tuaj, mirë se vini. Ja si të visheni mirë në të tridhjetat.

1. Bëhuni të zgjuar

Hyrja në dekadën tuaj të katërt ndihet si koha e përsosur për ta marrë seriozisht botën e modës. “Si një anëtar i rekrutuar së fundi i klubit të të tridhjetave, unë jam përpjekur të zgjoj stilin tim personal, duke qenë ende i vërtetë ndaj rrënjëve të mia të zgjuara dhe casual,” thotë Z. Kwesi Amoasi. “Kam qenë në kërkim të kompleteve të përputhshme me xhaketa të përditshme dhe xhaketa të zakonshme me pëlhurë twill për të shtuar një prekje delikate sartoriale.”

Çdo mashkull ka nevojë për një kostum të përshtatshëm, qoftë për një rast të veçantë apo një xhaketë sportive të relaksuar për veshjen e përditshme, thotë Tobias Wightman. “Më janë dashur 29 vjet për të mbajtur kostumin tim të parë dhe jam i goditur. Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë gjë që më bënte të ndihesha kaq i bashkuar, “thotë ai. “Në fakt, jam i emocionuar të eksperimentoj me përfshirjen e më shumë në veshjet e mia të përditshme – shoh një blerje të rastësishme xhakete sportive në të ardhmen time të afërt.”

2. Hmm, në fakt jo edhe aq serioz…

Stili juaj është një reflektim i asaj se kush jeni dhe të rriteni nuk do të thotë të humbisni ndjenjën tuaj të argëtimit. “Të plakemi shumë prej nesh na bën më seriozë, por më pëlqen të mbaj disa elemente lozonjare për të pasqyruar personalitetin tim”, thotë Amoasi. Që do të thotë se veshjet nuk duhet të jenë aspak formale dhe mund të jetë me të vërtetë e gjithanshme, sipas Charlie Schneider-Jacobson. “Vishni një kostum të gjerë me atlete,” sugjeron ai. “Ose një kostum me kapuç apo me kapelë. Si thua të vishje vetëm pantallonat me një pulovër dhe xhaketë, apo xhaketën me xhinse dhe një këmishë me vija?”

3. Jini të thjeshtë

Nëse mbushni të tridhjetat dhe jeta ju kërkon të rifreskoni veshjet tuaja ose të përditësoni stilin tuaj personal, është e mençur t’i përmbaheni elementeve të thjeshta, por klasike që mund t’i kërkoni vazhdimisht. Stilisti i modës, Rudy Simba Betty, i cili ka punuar me klientë të tillë si zotërinjtë Damson Idris, Ebon Moss-Bachrach dhe Sami Outalbali.

Unë mendoj se një grup i fortë bazash duhet të jenë në dollapin e çdo burri tridhjetëvjeçar. Duhet të keni një përzgjedhje bluzash të thjeshta të bardha, një golf të zi, një pulovër me ngjyrë neutrale, një palë xhinse të rehatshme dhe një palë të brendshme të besueshme. Nuk mund të gaboni kurrë me një palë Calvin Kleins.

4. Nuk do gaboni kurrë me një pallto të duhur

Ditët e veshjes së së njëjtës xhaketë puffer The North Face mbi gjithçka kanë përfunduar. Është koha për të investuar në copa të përjetshme që do t’ju zgjasin shumë dhe një pardesy klasik që mund të kalojë pa probleme nga sezoni në sezon është një prej tyre. Schneider-Jacobson thotë:

Palltot dhe xhaketat, jam bërë i fiksuar pas tyre. Unë do të investoja në një pallto të mirë, të cilën mund ta vishni me kapuç dhe shall për në vjeshtë, por për pranverën thjesht vishni me një bluzë dhe xhinse.

5. Vishuni për veten tuaj

Hyrja në të tridhjetat shpesh vjen me një besim dhe qartësi të stilit personal, ku ju jeni më të nënshtruar nga tendencat kalimtare ose jeni të vetëdijshëm se çfarë mund të mendojnë njerëzit dhe filloni të visheni për veten tuaj. Simba Betty thotë:

Në kohën kur arrin të tridhjetat, ke jetuar pak më shumë jetë, ke zbuluar pak më shumë për veten, çfarë të pëlqen dhe çfarë jo, çfarë dëshiron dhe nuk dëshiron më. Unë me të vërtetë besoj se zgjedhjet tuaja të jetës, qofshin ato sartoriale apo të tjera, janë të informuara nga të gjitha këto zbulime.

Shpresojmë se veshjet e tjera në të njëzetat tuaja janë një gjë e së kaluarës dhe ju mund të filloni të përqafoni një gardërobë që pasqyron mençurinë dhe sofistikimin tuaj të sapogjetur. Wightman thotë:

Në të njëzetat e mia të hershme, u futa në stile dhe tendenca që definitivisht nuk ishin stili im, të cilin e njihja në atë kohë, por është e lehtë të përfshihesh në zhurmën e produkteve apo markave. Unë e kuptoj shumë më mirë atë që më pëlqen, atë që më përshtatet dhe më bën të ndihem më mirë.

Simba Betty beson se duke u përshtatur pak më shumë me frekuencën tuaj, ju gjithashtu rregulloni shijet tuaja së bashku me mënyrën se si visheni dhe prezantoni veten para botës.

Besimi im është rritur jashtëzakonisht shumë që kur kam arritur të tridhjetat dhe kjo ka ndikuar në stilin tim. Unë fshihem më pak. Tani vesh vetëm atë që më bën të lumtur. Unë padyshim që kam përqafuar valën e syzeve të diellit Balenciaga. Ata janë ndryshe, por disi shkojnë me gjithçka.