Health & Beauty Lifestyle

Udhëzuesi i duhur për t’u dukur më pak i lodhur!

Zona e syve është e para që tregon shenja plakjeje dhe ku gjumi i dobët, pirja e tepërt ose ndonjë mëkat tjetër i tillë në përgjithësi do të lërë gjurmë. Për fat të mirë, ne jemi të vetëdijshëm për më shumë se një pjesë të vogël trukesh dhe trajtimesh që do t’ju lënë me pamjen më të freskët, rinore dhe më të këndshme që mund të shpresoni të shihni në vitin e ri. Pavarësisht nëse jeni përballë rrathëve të zinj kokëfortë, ënjtjeve të mëngjesit pas ose qeskave serioze poshtë syve që nuk lëvizin, këtu është udhëzuesi ynë gjithëpërfshirës për t’i kthyer në jetë dritaret e shpirtit tuaj.

1. Akull në fytyrë

Nëse mëngjesi pas natës para se të zbuloni se zona juaj poshtë syve është më e fryrë se zakonisht, Rachel Singer Clark rekomandon që të aplikoni akull në fytyrën tuaj. “Mbështillni disa kube akulli dhe vendosini butësisht mbi zonën e syve. Ai largon çdo ënjtje dhe fryrje, thjesht e bën gjithçka të duket më e tendosur. Efekti i kompresës së ftohtë do të ndihmojë në shtrëngimin dhe ngushtimin e enëve të gjakut. Nuk do t’ju japë një rezultat afatgjatë, por është një zgjidhje e shpejtë.

2. Maska nën sy me performancë të lartë

Kur bëni blerje, kini kujdes për përbërësit aktivë si peptidet, vitamina C dhe retinol me forcë të ulët, të cilat gradualisht do të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së lëkurës. Dhe sigurohuni që të përdorni një SPF rreth zonës së syve gjatë ditës. Këshilla jonë është të përdorni maskën e syve Celestial Black Diamond Eye. “Ai ka një peptid sintetik, i cili ndihmon në minimizimin e kontraktimeve të muskujve për të reduktuar shfaqjen e linjave të imta dhe rrudhave, si dhe retinol për të rritur qarkullimin e qelizave dhe niacinamidin, i cili ka veti ndriçuese,” thotë kirurgu dhe themeluesi i 111SKIN Dr Yannis Alexandrides. “Unë sugjeroj t’i përdorni ato çdo ditë dhe t’i rrotulloni me versionet zbutëse dhe ndriçuese.”

3. Sekreti i grimit

Synoni për një nuancë që është e vërtetë ose një prekje më e ndritshme se toni i lëkurës suaj, lyejeni butësisht poshtë syve.

4. Ndërroni stilin e jetës

Është e vetëkuptueshme se duke kaluar tetë orë vazhdimisht do t’i bëjë zonës së syve shumë më mirë se çdo serum. “Nëse nuk jeni duke fjetur mirë, gjithashtu do të jeni më të prirur ndaj syve të thatë dhe syve të skuqur, si dhe ënjtjes”,-thotë Doyle.Po kështu, bërja e zgjedhjeve të tjera pozitive të stilit të jetës do të rezultojë në lëkurë më cilësore rreth syve. “Të pasurit një diete kryesisht me shumë fruta të freskëta, perime dhe bishtajore do të forcojë lëkurën tuaj nga brenda”,-thotë estetistja Debbie Thomas, e cila drejton klinikën D Thomas në Knightsbridge. “Shmangni duhanin”!

5. Pajisja LED

Më e mira për rindërtimin e kolagjenit dhe reduktimin e linjave të imëta. Maskat LED janë rritur në popullaritet që nga pandemia por si funksionojnë saktësisht ato? Në mënyrë tipike, këto pajisje në shtëpi janë të pajisura me llamba të vogla që lëshojnë gjatësi vale të ndryshme të dritës së kuqe dhe infra të kuqe për të ndihmuar në stimulimin e qelizave të lëkurës dhe për të rritur prodhimin e kolagjenit me kalimin e kohës. Krahas maskave të tij për fytyrën e plotë, Dennis Gross ka krijuar një pajisje të mrekullueshme të ngjashme me syzet që synon posaçërisht zonën e syve. Përdoreni atë vazhdimisht për tre minuta në ditë dhe prisni lëkurë më të tendosur.

6. Injeksion mikro vitaminë

Nëse jeni të kënaqur me gjilpërat, mezoterapia është një nga trajtimet estetike më të nënvlerësuara dhe me kohë të ulët për përmirësimin e shfaqjes së rrathëve të errët në një çast të afërt. “Ajo përfshin injektimin sipërfaqësor ose futjen e vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera ushqyese në lëkurë”,-thotë Thomas. “Përmirëson pamjen e lëkurës së lodhur duke hidratuar, stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe qelizave të lëkurës dhe duke nxitur qarkullimin.” Në mënyrë specifike për zonën e syve, Thomas ofron trajtimin e tij BioNano Revive i cili përdor nanonegjilpëra të dedikuara për shpërndarje më të saktë rreth zonës së syve, me synim ndriçimin, hidratimin dhe zbutjen. Rezultatet zakonisht do të zgjasin për disa javë.

7. Zëvendësuesi i volumit

Mbushësit mund të ishin shitur dikur si një zgjidhje e vetme për të mpirë sytë, por për disa, ato mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë dhe shumë mjekë po largohen prej tyre. “Arsyeja kryesore pse po vërejmë qeska poshtë syve dhe çngjyrosje është lëkura e hollë dhe mbushësi nuk funksionon për të trashur lëkurën në asnjë mënyrë”,-thotë Daniel Hunt, themelues i Klinikës Estetike Harley Street, i cili gjithashtu punon me Ouronyx. “Ky problem thjesht po përkeqësohet me kalimin e kohës dhe ju duhet të vendosni gjithnjë e më shumë mbushës.” Sidoqoftë, një mjek i talentuar estetik do ta shikojë fytyrën tuaj në mënyrë holistike dhe trajtimi i humbjes së vëllimit në fusha të tjera shpesh mund të ketë një ndikim të dukshëm.

8. Përforcues i lëkurës nën sy

Injeksioni i preferuar i mjekëve më të mirë të estetikës në Londër? Ameela. I njohur më parë si Nucleofill, është një polinukleotid që stimulon rritjen e enëve të gjakut dhe fibroblastet (të cilat nxisin kolagjenin), si dhe pastron radikalet e lira, duke rezultuar në cilësi më të mirë të lëkurës. “Polinukleotidet janë të shkëlqyera sepse forcojnë lëkurën dhe shtrëngojnë gjithçka, gjë që ndihmon që zona juaj nën sy të duket më e re dhe më e freskët.”

Në mënyrë tipike, do të keni dy deri në tre seanca, me dy javë diferencë, me rezultate të dukshme brenda pak ditësh pasi ënjtja të jetë ulur. Për mirëmbajtje, klinikat sugjerojnë mbushje çdo gjashtë apo më shumë muaj, me shëndetin dhe trashësinë e lëkurës përgjithësisht duke u përmirësuar me kalimin e kohës.

9. Trajtimi për sytë e thatë

Nëse sytë e thatë dhe të kuq janë shqetësimi juaj kryesor atëherë mund t’ju duhet të rezervoni një oftalmolog. “Në varësi të shkakut themelor dhe sa i rëndë është, ne mund të vendosim priza punktale,” thotë Doyle. Cilat janë ato, saktësisht? “Ju keni një vrimë të vogël ku kullojnë lotët dhe nëse dëshironi që lotët të qëndrojnë më gjatë në sy, mund të vendosni një prizë të vogël silikoni në të.” Nëse kjo tingëllon shumë invazive, trajtimet IPL mund të ndihmojnë në zbërthimin e bllokimeve në gjëndrat e vajit, ndërsa kompresat e nxehta dhe masazhet mund të ofrojnë gjithashtu një lehtësim në shtëpi.

10. Lift i syve me injeksion

“Lëkura juaj po humbet kolagjenin dhe elastinën, graviteti po zvogëlohet dhe muskujt po lirohen”,-thotë Hunt. Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje jo-kirurgjikale që mund të japë ende rezultate mbresëlënëse. “Pak ngritje e vetullave me Botox” veçanërisht në bishtin e vetullave në muskulin orbicularis oculi për të ndaluar tërheqjen e tij poshtë ka tendencë të jetë e mjaftueshme te të rinjtë”-thotë Hunt. “Më pas, ndërsa rriteni, kur është më e theksuar, një mbushës i vetullave thjesht tërhiqet pak lart”.

11. Pajisjet e energjisë në klinikë

Fatmirësisht, këto ditë, do të gjeni gjithashtu një sërë trajtimesh me lazer që mund të ndihmojnë shumë për të përmirësuar sytë e lodhur. Për pacientët më të rinj, ClearLift, i cili shtrëngon, zbut pigmentimin dhe stimulon kolagjenin, është i preferuari si 111 Harley Street dhe Pietro Simone. Për lëkurë më të errët, laser pro Thomas është një adhurues i lazerëve AdvaTx ose Dual Yellow, të cilët shkëlqejnë pa rrezikun e hiperpigmentimit post-inflamator.

Trajtimet me radiofrekuencë si Thermage dhe Morpheus8 (që përfshin mikrogjilpërën) gjithashtu mund të jenë të shkëlqyera për shtrëngim megjithëse zakonisht do të japin një efekt më të dukshëm te pacientët e moshuar. Për rezultate maksimale, pajisjet energjetike mund të kombinohen edhe me përforcues të lëkurës me injeksion në Ouronyx, tre seanca të plazmës NeoGen alternohen me dy raunde Ameela për trajtimin e saj.

12. Super lazerët

Për ata me qese sysh më të rëndësishme që nuk do të lëvizin me përforcues të lëkurës, operacioni mund të duket si zgjidhja e vetme. Sidoqoftë, ia vlen të konsideroni fillimisht lazerët fraksionalë të rëndë, nëse nuk jeni ende të prirur të shkoni nën thikë. “Nëse dikush është pak më i vjetër dhe ka nevojë për një trajtim më të fortë, [ne mund të provojmë] një lazer pro fraksional Erbium,” thotë Doyle. “Është shumë më e fortë dhe jep rezultate të mahnitshme.”

Ai funksionon duke avulluar në thelb indin për të nxitur shtrëngimin dhe formimin e kolagjenit, me një kohë jo të mirë të pritshme prej rreth shtatë deri në 10 ditë. Por vini re: siç është rasti me shumicën e laserëve me fuqi të lartë, ata me tone më të errëta të lëkurës këshillohen të qëndrojnë larg.

13. Operacioni

Nëse përfundimisht vendosni të shkoni në rrugën kirurgjikale me një blefaroplastikë, këshilla është të kërkoni një kirurg i cili është i specializuar në okuloplastikë dhe është mësuar të trajtojë indet delikate periokulare. Në mënyrë tipike, operacioni është alternativa më e mirë për ata me lëkurë më të rëndë. Në klinikat më të mira, operacioni mund të kombinohet gjithashtu me lazer, injeksione ose trajtime të tjera të tilla për t’ju siguruar rezultatet më të mira dhe me pamje natyrale.