Fashion

Barbie-t dhe yjet e Hollywood-it: Brenda sfilatës së Chanel në Los Angeles!

Bota e filmit dhe moda e lartë janë ndërthurur prej kohësh. Qoftë përmes dizajnit të kostumeve, momenteve të modës në tapetin e kuq apo fushatave të udhëhequra nga të famshëm, të dy industritë kanë zhvilluar një marrëdhënie të fuqishme simbiotike. Kjo është arsyeja pse vendndodhja për shfaqjen e gjallë dhe të gjallë të Cruise 2023/24 të Chanel, të cilën marka e prezantoi në Paramount Studios në Los Angeles të martën mbrëma, kishte kuptim të përsosur.

Së bashku, moda dhe kinemaja na çojnë drejt një ëndrre zgjimi të ushqyer nga një ftesë energjike për të dalë në qendër të vëmendjes dhe për të mos u larguar kurrë nga pista e kërcimit.

Por ka edhe një lidhje personale mes shtëpisë franceze të modës dhe Hollywood-it. Virginie Viard, drejtoresha kreative e Chanel që nga vdekja e Karl Lagerfeld në vitin 2019, punoi në dizajn kostumesh në fillimet e karrierës së saj. Vetë Coco Chanel u bind në mënyrë të famshme nga producenti i filmit Samuel Goldwyn që të vinte në Hollywood në vitin 1931 për t’u siguruar që moda e filmave të tij nuk do të dukeshin të vjetruara në kohën kur ata do të dilnin. Ajo përfundoi me më shumë se gjysmë duzinë kredite të dizajnit të kostumeve nën brezin e saj. Më poshtë, mund të shihni disa foto nga sfilata e realizuar: