Celebrities Design Magazine Showbiz

Brenda shtëpisë luksoze të Sofía Vergara-s në Los Angelos!

Pasuria e pallatit të Sofía Vergara-s në lagjen e mbushur me yje të Los Anxhelosit të Beverly Park ngjall një madhështi të botës së vjetër, e përshtatshme për mbretër. Por në kurimin e hapësirës, aktori donte të siguronte që të ftuarit të ndiheshin rehat atje. Vergara, për Architectural Digest, tha:

Nuk kam frikë të shpenzoj para, por duhet të jetë për diçka praktike, jo vetëm gjëra që janë aty për t’u dukur mirë. Unë nuk doja mobilje që janë aq të çmuara sa njerëzit do të kishin frikë t’i përdornin dhe t’i shijonin.

Vergara, ylli i “Modern Family”, e cila kohët e fundit luajti bosen famëkeqe të krimit Griselda Blanco në serialin e njëjtë të Netflix, është në kopertinën e marsit të Architectural Digest – një nga disa personazhe të famshëm që hapën dyert e tyre për revistën. Në një deklaratë drejtoresha editoriale globale e revistës, Amy Astley, tha:

AD filloi në Los Angelosmë shumë se 100 vjet më parë, dhe qyteti dhe arkitektura e tij vazhdojnë të magjepsin dhe ndikojnë në botën e dizajnit, edhe sot. Për numrin e këtij viti ‘Hollywood at Home’, ne hymë në hapësirat private të disa prej talenteve më inovative të industrisë.

Shtëpia e Vergara-s është e mbushur me sharm historik dhe detaje të pasura – kolltuqe barok në dhomën e ndenjes, një llambadar spanjoll në dhomën e familjes shpellë dhe suva me lule të ngulitura me dorë me detaje në tavanin e dhomës së ngrënies. Por arritja e pamjes dhe lejimi i këtyre veçorive të dalloheshin, kërkonte një transformim domethënës: “Kishte harqe mbi harqe, të gjitha me kolona. Ndihej si një kështjellë në Transilvani,” tha Vergara, duke kujtuar se si dukej prona kur e bleu për herë të parë.

Duke shpresuar për të modernizuar shtëpinë e saj të re, Vergara solli stilisten Ohara Davies-Gaetano, e cila gjithashtu foli për Architectural Digest për këtë funksion.

Sofía artikuloi një vizion të qartë për projektin. Ajo donte një shtëpi që të ndihej eterike, por e bazuar, diçka e freskët, e pastër dhe e ndritshme, me shumë antike të shkëlqyera që i shtonin patina dhe ngrohtësi arkitekturës.

Megjithatë, rinovimet e profilit të lartë nuk kanë qenë pa polemika. Nëntorin e kaluar, kontraktorët që punonin në pronë e paditën Vergara-n për 1.7 milionë dollarë, duke pretenduar se ajo kishte shkelur kontratën dhe keqtrajtonte punonjësit, tregojnë të dhënat e gjykatës. Avokatët e Vergara kundërshtuan akuzat dhe paraqitën një kundërpadi muajin e kaluar, duke pretenduar se kontraktori paditi gabimisht pasi Vergara u ankua për punë të pakujdesshme dhe të pamjaftueshme.